Nelegální internetovou databázi "xenofilů" prověří ÚOOÚ

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
1. 4. 2013 9:40
Úřad má podezření, že došlo v několika ohledech k porušení zákona
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Danč

Praha - Stránkami White Media, na nichž vzniká databáze "xenofilů" a cizinců žijících na území České republiky, se na podnět Aktuálně.cz bude zabývat právní oddělení Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

"Máme podezření, že zde došlo v několika ohledech k porušení zákona, a nevylučuji, že se v této věci obrátíme na Policii ČR," sdělila tisková mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Na případ internetový deník Aktuálně.cz upozornil tento týden. Autoři na stránkách zdůrazňují, že jejich "cílem je získat přehled o šíření a výskytu rizikových černošských a muslimských menšin". 

Vedle informací o cizincích je možné na webu najít také seznam a podrobné osobní údaje  tzv. "xenofilů", tedy těch, kteří "vyhledávají 'exotiku' a styk s černými cizinci".

Svoboda slova v první řadě

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše je ale Policie ČR na podobné případy krátká. "Problém nastane ve chvíli, když jsou stránky umístěné ve Spojených státech. Z hlediska tamějších paragrafů na šíření rasové nenávisti totiž platí jiné normy. V tomto ohledu je tam mnohem větší svoboda projevu," vysvětlil Mareš.

Doménu White Media přitom pronajímá kalifornský provider A Happy Dream Host Customer. "Stránky můžeme z internetu odstranit pouze na příkaz příslušných orgánů s jurisdikcí v Los Angeles, Kalifornia," odpověděl poskytovatel domény na otázku, zda proti stránkám s extremistickým obsahem zakročí.

"Musíme se řídit prvním dodatkem Ústavy USA, který zaručuje lidem všech ras a náboženského vyznání právo svobodného vyjadřování," popsal poskytovatel.

 

Právě se děje

Další zprávy