Nelegální internetovou databázi "xenofilů" prověří ÚOOÚ

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
1. 4. 2013 9:40
Úřad má podezření, že došlo v několika ohledech k porušení zákona
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Marek Danč

Praha - Stránkami White Media, na nichž vzniká databáze "xenofilů" a cizinců žijících na území České republiky, se na podnět Aktuálně.cz bude zabývat právní oddělení Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

"Máme podezření, že zde došlo v několika ohledech k porušení zákona, a nevylučuji, že se v této věci obrátíme na Policii ČR," sdělila tisková mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Na případ internetový deník Aktuálně.cz upozornil tento týden. Autoři na stránkách zdůrazňují, že jejich "cílem je získat přehled o šíření a výskytu rizikových černošských a muslimských menšin". 

Vedle informací o cizincích je možné na webu najít také seznam a podrobné osobní údaje  tzv. "xenofilů", tedy těch, kteří "vyhledávají 'exotiku' a styk s černými cizinci".

Svoboda slova v první řadě

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše je ale Policie ČR na podobné případy krátká. "Problém nastane ve chvíli, když jsou stránky umístěné ve Spojených státech. Z hlediska tamějších paragrafů na šíření rasové nenávisti totiž platí jiné normy. V tomto ohledu je tam mnohem větší svoboda projevu," vysvětlil Mareš.

Doménu White Media přitom pronajímá kalifornský provider A Happy Dream Host Customer. "Stránky můžeme z internetu odstranit pouze na příkaz příslušných orgánů s jurisdikcí v Los Angeles, Kalifornia," odpověděl poskytovatel domény na otázku, zda proti stránkám s extremistickým obsahem zakročí.

"Musíme se řídit prvním dodatkem Ústavy USA, který zaručuje lidem všech ras a náboženského vyznání právo svobodného vyjadřování," popsal poskytovatel.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy