Na webu je nelegální seznam cizinců, policie je krátká

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
28. 3. 2013 14:01
Na seznam se může dostat kdokoliv. Stačí mít tmavší barvu pleti nebo cestovat do Afriky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Filip Menšík

Praha - Zásadní porušení zákona na ochranu osobních údajů, tak by se podle Helsinského výboru pro lidská práva dala klasifikovat databáze, která již několik měsíců vzniká na internetu.

Pro zvídavé uživatele internetu jsou totiž na stránkách White Media k dispozici jména, fotografie a osobní údaje, včetně telefonních čísel, několika cizinců žijících v České republice.

Autoři stránek zdůrazňují, že smyslem databáze je "shromažďovat informace o výskytu imigrantů v ČR se zaměřením na ty nejrizikovější - Afričany a asijské muslimy." Pro pojmenování cizinců potom používají výrazy jako "negroid" nebo "multikulti aktivista."

Na seznamu cizinců se objevuje i jméno známého českého aktivisty indického původu Kumara Vishwanathana, který se na Ostravsku věnuje romské menšině.

"Já takové věci nesleduji a nezabývám se jimi, protože se jimi necítím ohrožený. Nemyslím si, že je nutné se obracet na policii. S podobnými lidmi se občas setkávám a vím, že se nejedná o reflexi situace v České republice," řekl Vishwanathan.

Vedle seznamu imigrantů a rasistických článků je na serveru k dispozici i databáze tzv. "xenofilů", tedy osob, které podle informací na webu "vyhledávají vztahy s odlišnými cizinci a pomáhají jim získat občanství."

Lidé se na seznam xenofilů mohou dostat z nejrůznějších důvodů. Například proto, že "usilují o adopci černochů", "vyhledávají společnost černochů", nebo kvůli tomu, že konvertovali k islámu. Záminkou může být i to, že dotyčná osoba "jezdí do Afriky".

Mezi xenofily autoři stránek řadí například editorku serveru Žena.cz Moniku Kuncovou za její "ultra-xenofilní" článek, v němž podle serveru "propaguje vztahy s černochy a rasové míchání".

To, že se její článek na stránkách objevil, ví Monika Kuncová již delší dobu. "Pochopitelně jsem byla otrávená, když jsem se dověděla, kdo se o můj článek zajímá," řekla Kuncová. S odstupem času ale přiznává, že proti podobným stránkám je prakticky nemožné se bránit. "Nejlepší obranou proti takovým výpadům je ignorovat je," dodala.

Dlouhý proces, výsledek nejistý

Podle odborníka na pravicový a levicový extremismus Miroslava Mareše jsou ale české zákony a policie na podobné případy zatím krátké.

"Problém nastane ve chvíli, když jsou stránky umístěné ve Spojených státech. Z hlediska tamějších paragrafů na šíření rasové nenávisti totiž platí jiné normy. V tomto ohledu je tam mnohem větší svoboda projevu," vysvětlil Mareš.

Doménu si autoři extremistických stránek pronajímají od kalifornské společnosti A Happy Dream Host Customer, která podobných krycích domén vlastní přes 60 tisíc.

"DreamHost necenzuruje ani jiným způsobem neupravuje obsah domén, které pronajímá. Přestože podobné ideologie osobně odsuzujeme, musíme se řídit prvním dodatkem Ústavy USA, který zaručuje lidem všech ras a náboženského vyznání právo svobodného vyjadřování," řekl pronajímatel domény.

"Stránky můžeme z internetu odstranit pouze na příkaz příslušných orgánů s jurisdikcí v Los Angeles, Kalifornie," dodal.

Mareš vysvětlil, že Policie ČR se musí obrátit na zemi, kde jsou stránky umístěny. "Podle dosavadních zkušeností ale americká FBI identitu autorů, resp. vlastníků domény nezveřejňuje," upřesnil Mareš.

Víme o vás

Podle Mareše mají oběti šanci na obranu prostřednictvím civilních žalob v rámci mezinárodního právního styku. "Je ale otázka, zda budou mít postižení lidé zájem do toho jít. Jde o zdlouhavý proces s nejasným výsledkem," dodává.

Expert také upozorňuje, že účelem podobných databází je především vyslání zastrašujícího poselství lidem, kteří jsou na nich označeni. "Autoři se snaží říct: Víme o vás a nemáme vás rádi," řekl Mareš. Upozornil ale, že v minulosti byly podobné informace využity k psychickému i fyzickému napadání, a uvedl případ polského RedWatch.

"Zatím nemám informaci, že by se to stalo ve vztahu k těmto stránkám, ale samozřejmě riziko, že si to někdo takto vyloží, existuje. Autoři se od podobného výkladu samozřejmě budou snažit distancovat," sdělil Mareš.

Policie kybernetický extremismus monitoruje

"Podobné internetové stránky jako White Media policie ČR monitoruje," odpověděla tisková mluvčí Policejního prezidia Štěpánka Zatloukalová na otázku, zda se policie stránkami White Media zabývá.

Mluvčí vysvětlila, že pokud jsou texty umístěné na zahraničních webech, musí se Policie ČR obrátit na orgány činné v trestním řízení daného státu prostřednictvím institutu právní pomoci.

"Předpokladem pro to, aby jiný stát sdělil vyžadované údaje, je naplnění podmínky oboustranné trestnosti. Takže nestačí, aby daný skutek byl trestný podle českého práva, ale musí být trestný i v dožádaném státě," řekla Zatloukalová.

Podle Zatloukalové podobné problémy řeší i další státy Evropské unie. "Boj proti mezinárodní informační kriminalitě a kybernetickým hrozbám byl i jednou z priorit českého předsednictví v Radě EU," dodala mluvčí.

To, že internet je dobrou živnou půdou pro jakoukoliv formu extremismu, připouští i advokátka Českého helsinského výboru Michaela Tejnorová.

"Pachatelé jsou těžko dosažitelní. Tím, že jsou stránky registrované v jiných státech, se vytváří úniková cesta pro trestnou činnost," řekla Tejnorová.

Helsinský výbor pro lidská práva chce na stránky upozornit ministerstvo vnitra. "Možným řešením problému by mohla být například spolupráce více států, ve smyslu sdílení a poskytování informací o trestných činech," dodala Tejnorová.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy