ODS: Hluchá žába si zvolila psychoterapeuta Fialu

Martin Fendrych Martin Fendrych
19. 1. 2014 19:00
Komentář: Petr Fiala vypadá jako podobně silný lídr ODS, jakým byl Petr Nečas.
Petr Fiala se přirovnal k Margaret Thatcherové. Dobrý vtip.
Petr Fiala se přirovnal k Margaret Thatcherové. Dobrý vtip. | Foto: Ludvík Hradilek

ODS si o víkendu v Olomouci zvolila nové vedení. Kongres přitáhl velkou pozornost médií. Strana, jež ve volbách získala 7,7 procenta hlasů, by se normálně centrem pozornosti nestala. Ale modří bývali jedničkou. Padali dlouho a z veliké výšky. Proto ten nebývalý zájem. Nyní hrají o přežití.

Předsedou se stal profesor politologie Petr Fiala. Volilo ho 437 delegátů. Jeho dva soupeři (Němcová, Kožušník) dostali 66 a 32 hlasů. Často opakovaným faktem je, že lídrem strany se stal pán, který byl členem ODS jen 72 dní. To je něco jako modré pokání, vyznání vin: my sami jsme tak špinaví, že ve svých řadách důvěryhodného šéfa nenajdeme.

Prvním místopředsedou byl zvolen europoslanec Jan Zahradil, oproti Fialovi starý, ostřílený ódeesák, dříve jeden z oblíbenců Václava Klause. Řadoví místopředsedové: bývalý tiskový mluvčí ODS Martin Kupka, senátor Miloš Vystrčil, další europoslanec Evžen Tošenovský a primátor Martin Novotný.

Zajímavé bylo naslouchat nominačnímu projevu Petra Fialy. Jeho klidná dikce připomínala herce Karla Högera, který čte dětem na dobrou noc Povídání o pejskovi a kočičce, aby je po hektickém dni utišil. Z množství hlasů, které Fiala dostal, můžeme soudit, že modré děti strašně toužily po uklidňujícím, otcovském hlasu. Podle potlesků ho přímo baštily. Otázkou nyní je, zda jim Fiala vyprávěl pohádku, nebo ne.

Železná lady bez charismatu 

Přirovnal se bez váhání ke Klausově ikoně: „Margaret Thatcherová byla také ministryní školství jako já a po prohraných volbách v roce 1974 byla ve stejném věku, jako jsem nyní já, tedy ve 49 letech, zvolena předsedkyní Konzervativní strany. Takže se nemáte čeho bát, pokud to uděláte, půjdu ve stopách paní Thatcherové." Nepřirovnal se jen k Železné lady. Řekl: „Pokud by vám to nestačilo, tak na ustavujícím olomouckém kongresu byl předsedou zvolen Václav Klaus ve věku 49 let a 10 měsíců, já mám nyní 49 let a 6 měsíců, tak uznejte, že jsem udělal skoro vše, co jsem mohl, abych naplnil předpoklady stát se předsedou ODS."

Mazané. Thatcherovou modří vyškolení Klausem povinně obdivují (že žijeme v úplně jiné době, to nehraje roli). A Klause samozřejmě taky. Pravověrnému ódeesákovi na zádech dodnes naskočí husina, když slyší jméno Klaus. Nic na tom nezměnila ani jeho amnestie, ani to, že modré proklel a vydědil. Po Klausovi a jeho „době" se v ODS stále tiše vzdychá.

Fiala není hloupý, on samozřejmě ví, že povede stranu, která je v troskách a skoro vůbec se nezměnila. Ano, když začala padat, odtáhli se od ní kmotři a pár jich dokonce sama vyhnala. Ale podstata modré struktury zůstala. Léta byla budována jako mocná klientelistická síť. Léta byla takřka neprostupná. Proč na předsedu nekandidoval nějaký starosta ODS? Protože to dobře ví. Fiala byl do čela modré klece vpuštěn zvenčí. Je považován za slabého, říká se tomu ale jinak: nemá charisma. (Kdo měl charisma? Správně, Václav Klaus, nikdo jiný.)

Pustili Fialu na předsednickou židli, jako na ní dříve nechali sednout Petra Nečase. Minulý předseda byl taky slabý. Ostřílení manipulátoři ve straně věděli, že pod ním vše půjde při starém, jen nahoře stane pan Slušňák. Prvním místopředsedou se stal europoslanec, tedy zase někdo, kdo asi centrálu a vůbec celou stranu nebude chtít překopávat.

Čo bolo, bolo, terazky som predsedom

Od Fialy se čeká, že bude rozvážný, že nepůjde do střetů a nebude sexuálně trojčit jako jeho předchůdce. Ale taky že nebude stranu čistit. Co on na to? V projevu se ptal, co je to morální očista strany. Odpověděl: „Skutečná obnova strany nezačne, pokud budeme ukazovat na druhé. Až si položíme otázku, co jsem mohl udělat pro to, aby se věci změnily, a udělal jsem to? Která politická rozhodnutí a dohody jsem toleroval a schválil, i když jsem s nimi nesouhlasil? Kde jsem já přivřel oči nad lidmi, o nichž jsem věděl, že jsou špatní? Co jsem já udělal pro to, aby byla ODS důvěryhodná, a hlavně co pro to udělám v budoucnosti? Ode dneška nesmí být navenek žádné my a oni, žádná stará a nová ODS, žádná dobrá a špatná ODS."

Na první pohled pěkné. Ale ve straně, kterou z části ovládla mafie, to můžeme chápat buď jako moudrost svatého, Ježíšovo „kdo jsi bez viny, hoď kamenem", nebo jako generální pardon. Nejspíš to druhé, čo bolo, bolo, terazky som predsedom. Ono ódeesce chvíli před provolbami možná ani nic jiného nezbývá. Čistka by jí u běžných voličů nepomohla. Bohužel.

Co ale ta strana potřebuje jako prase drbání, aby se změnila, je právě tvrdé, nekompromisní vyhnání lidí, kteří si z ní udělali lobbistickou organizaci pro svoje zakázky. Fiala asi moc dobře ví, že na to nemá. Zahradil taky ne. Navíc není blázen, chce mít klídek, europoslancovat další volební období.

Nezměnu ve straně potvrdilo i vyhnání exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Jemu se sice taky přisuzuje věrný kontakt s plzeňským kmotrem Romanem Jurečkem, to by ale jistě nebylo na škodu (viz fakt, že Zahradil pochází z líhně Prahy 6, odkud jsou esa jako Bém, Chalupa, Kousalíková). Delegáti tomuto svému úspěšnému politikovi zjevně neodpustili, co páchal na ministerstvu spravedlnosti (podpora žalobkyně Lenky Bradáčové, nový zákon o státním zastupitelství atd.)

Duch zatčené Janičky se vztyčí

Sám Pospíšil své nezvolení statutárním zástupcem předsedy chápe jako trest a iDnes popsal, co se mu stalo: „Byl jsem na konferenci v jednom regionu a tam se zvedl delegát a veřejně řekl, že za to, že jsem se pokoušel posílit nezávislost státních zástupců, nemůžu očekávat podporu. A sklidil za to velký potlesk v sále." Ano, podpora justice je v ODS trestný čin. V myslích delegátů se vztyčí duch zatčené Janičky a je zle.

Zvolený místopředseda Miloš Vystrčil delegáty přesvědčil, že ho mají vybrat do vedení, bajkou o žábě. Jako jediná v žabí soutěži vylezla na vysokou horu, protože byla hluchá a neslyšela pokřikování shromážděných lidí. Ti lidé okolo hory jsou podle senátora Vystrčila sdělovací prostředky. Opět pro delegáty rajská hudba. (Pravda, Zahradil tvrdil, že kandidát do předsednictva ODS by měl „chápat novináře a média nikoliv jako naše nepřátele, také ne jako naše přátele. Sice se jim na jedné straně nepodbízet a nebratříčkovat se s nimi, ale na druhé straně s nimi zbytečně neválčit." Ale za to ho nezvolili.)

Máme tedy před sebou ODS, která se změnila pouze kosmeticky a věří na hluchou žábu (zřejmě modrou, nikoli, proboha, zelenou), která podstoupí Fialovu psychoterapii, aby se uklidnila, neukazovala na kolegy prstem a počkala, jestli to populista Andrej Babiš a jeho ANO dostatečně pohnojí neboli zvořou.

 

Právě se děje

Další zprávy