Komentář: Zeman musí Sobotku pustit z hrsti. Nerad

Martin Fendrych Martin Fendrych
6. 1. 2014 7:30
Zeman už měl Sobotku jmenovat premiérem. Jenže tím nad ním ztratí část moci.
Foto: Vojtěch Marek

Stále se čeká na premiéra, stále se čeká na vládu. Je podivné, že předseda ČSSD, tedy strany, která vyhrála volby, nebyl dosud jmenován premiérem. Bohuslav Sobotka byl prezidentem pouze pověřen, což je nic. Prezidentské nic. Premiérem nebyl jmenován dokonce ani ve chvíli, kdy ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnily obsah společně vyjednané koaliční dohody. Proč Miloš Zeman stále ještě Sobotku nejmenoval premiérem? Neuvedl k tomu jediný důvod. To je mimořádně trapné.

Podivné též je, že muž pověřený sestavením vlády (Sobotka) veřejnosti neprozradil jména ministrů, která v pátek 3. ledna nesl na Hrad. Proč? Vládu přece podle ústavy sestavuje on, je to jeho práce a jeho právo. Sobotka nepochybně do jisté míry přistoupil na Zemanovu hru, na Zemanovy nevyřčené podmínky. Zároveň mu ale veřejně neopomíná vyhrožovat ústavní žalobou, pokud by jeho kandidáty odmítal bezdůvodně (tedy bez zákonného důvodu) přijmout a jmenovat. Vtip je v tom, že ústava počítá s dohodou, se spoluprací prezidenta a premiéra (obvykle, logicky, předsedy strany, která vyhrála volby a která má dostačující schopnost sestavit vládu, tedy schopnost dohodnout se s partnery, s jinými stranami a hnutími).

Sobotka v pátek odjel do Lán poté, co mu grémium sociální demokracie odkývalo jména ministrů. Déle než dvě hodiny potom jednal s prezidentem. Pátek byl nejzazší termín, kdy měl Zeman Sobotku jmenovat premiérem. Neučinil tak.

Jediná páka na Sobotku

Důvod jeho otálení? Bohužel je to jasné. Zeman prohrál snahu o ovládnutí ČSSD (přes svoje lidi). Jeho strana pukla ve volbách. Nemá na předsedu ČSSD, jehož považuje za zrádce, žádnou páku. Jediné, čím ho dosud mohl držet v hrsti, bylo ono NEjmenování premiérem. Je jasné, že Sobotka chce vládu řídit. Dostává se na vrchol své kariéry. Kdyby se premiérem nestal, ČSSD ho zavrhne jako ne dost výraznou personu.

Situace není průhledná. Sobotka splnil všechny Zemanovy veřejně vyslovené podmínky. Český politický a ústavní systém je nastaven tak, že nic nebrání jeho jmenování. Ale je tu jedna zemanovská překážka: jména ministrů.

Dokud nejsou oficiálně vyslovena, potvrzena, dá se licitovat, dá se obchodovat. Nejde vůbec o jejich profesionální schopnosti, to víme. Je všeobecně známo, koho prezident odmítá. A je známo, že to dělá z osobní zášti (Zaorálek, Dienstbier, Špidla, Jurečka). Nemá smysl důvody zášti opakovat.

Proto nesl Sobotka do Lán „tajná" jména. Aby mohl vyjednat obchod. Proto jsme se dozvěděli, že muž, který měl na to, aby se stal eurokomisařem, zřejmě nemá na to, aby vedl ministerstvo práce a sociálních věcí. Vladimír Špidla veřejně zopakoval, jak nelituje, že před skoro jedenácti lety nevolil Zemana prezidentem. Dráždí hada vyplazeným jazykem.

První důvod, proč až do neděle nebyl Sobotka jmenován, je tedy jasný: Zeman ho chce mít co nejdéle v hrsti.

Najde se více důvodů. Druhý: stále nám vládne kabinet Jiřího Rusnoka, kabinet, který si vybudoval prezident mimo Sněmovnu. Jakmile nastoupí Sobotka, už nepovládne Zemanův člověk, nýbrž jeho jasný oponent. Navíc se vší pravděpodobností vytvoří legitimní, Sněmovnou podpořenou vládu. Stav se tedy zásadně změní, vliv prezidenta ochabne. Pak už bude moci dělat jen ofuky s ministry, ale to bude nepopulární.

Nebýt voličů ČSSD, Zeman by neseděl na Hradě

Nezapomeňme, proč jsme volili předčasně: po skandálu padla vláda Petra Nečase a lid i prezident chtěli vládu jinou. Velká síla voličů pak dala hlasy ČSSD a hnutí ANO, nové straně. Vznikající vláda tedy odpovídá výsledku voleb, podstatě parlamentní demokracie. Bránit jí vládnout, to by bylo od Zemana zhola nesrozumitelné. Však taky Sobotka hlavě země vzkázal: „Troufám si tvrdit, že kdyby nebylo voličů ČSSD, tak by pravděpodobně Miloš Zeman prezidentem nebyl."

Bohuslav Sobotka po jednání v Lánech s prezidentem 21. listopadu 2013.
Bohuslav Sobotka po jednání v Lánech s prezidentem 21. listopadu 2013. | Foto: Reuters

O nějaké kooperaci mezi Hradem (Lány) a Sobotkou nemůže být ani řeči. Na konci prosince předseda ČSSD naznačil, že kdyby chtěl Zeman dělat bezdůvodné obstrukce s ministry, obrátí se na Ústavní soud. „Tak já myslím, že víme, a nepochybně to ví i pan prezident, ví to i ústavní odborníci, že zde možnost kompetenční žaloby existuje," prohlásil. To je, panečku, spolupráce.

A v neděli 5. ledna v ČT pověřený skladatel vlády pravil, že nepřijetí některých ministerských jmen nezakládá důvod, aby nebyla jmenována celá vláda. Za druhé potom veřejnosti sdělil, že by nového kandidáta Miloši Zemanovi navrhl jedině tehdy, pokud by měl pro odmítnutí konkrétního ministerského jména „závažné zákonné nebo ústavní důvody". Prozatímně by Sobotka resort vedl sám. (Kolikpak jich zvládne?)

Mimochodem nejde jen o ministry. Tichá válka se při vyjednáváních vede i o první (a další) náměstky. Právo kupříkladu psalo o tom, že by Miloš Zeman chtěl, aby na ministerstvu zemědělství zůstal dnešní ministr, dříve prezident Potravinářské komory, Miroslav Toman. Podle informací Aktuálně.cz měl úplně stejné přání i Andrej Babiš. Jaká náhodička!

Zeman tedy nemá žádné skutečné, pádné důvody, které by mu bránily jmenovat Sobotku. Nakonec mu bude muset premiérské křeslo dát. Čím víc to oddaluje, tím zjevnější bude, že prohrál. Sobotka má na své straně ústavu i názory zdrcující většiny právnické odborné veřejnosti. To však nic nemění na tom, že zášť Zemana vůči Sobotkovi se vší pravděpodobností den ze dne sílí. Dá se s jistotou čekat, že jeho vládě pomáhat nebude. Naopak.

 

Právě se děje

Další zprávy