MPSV chce legalizovat Šiškův odkaz. Cena je 320 milionů

Tomáš Fránek, Jakub Novák
17. 1. 2013 14:00
Ministerstvo chce pokračovat v kontroverzním systému výplaty sociálních dávek
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na ministerstvu práce a sociálních věcí si zřejmě váží práce bývalého prvního náměstka Vladimíra Šišky i přesto, že je za ni podezřelý z podplácení a dosud jej vyšetřuje policie. 

Úřad sám totiž paradoxně začal vyvíjet snahu problematický stav kolem systému na výplatu sociálních dávek na několik dalších let udržet.

Ministerstvo už pod vedením Šiškova nástupce Jana Vituly (TOP 09) oznámilo záměr, podle kterého chce ve čtyřech osmdesátimilionových výběrových řízeních vybrat provozovatele jednotlivých součástí systému na výplatu sociálních dávek.

Každá ze zakázek má přitom trvat čtyři roky - minimálně na tuto dobu tak dojde k prodloužení současného stavu a jeho praktické legalizaci.

To se děje bez ohledu na fakt, že se případem stále zabývá antimonopolní úřad kvůli podezření z porušení pravidel veřejné soutěže, kdy práci jednotlivým firmám zadal bez výběrového řízení přímo exnáměstek Šiška.

Čtyři oznámené záměry pokrývají pět základních agend, z nichž je celý systém složen - jedná se o aplikace "Hmotná nouze", "Sociální služby", "Zaměstnanost", "Zdravotně postižené osoby" a "Veřejná služba" (v případě posledních dvou zmíněných je výběrové řízení pro obě aplikace sloučeno).

Každá ze zakázek má být vypsána na čtyři roky. Za vývoj, správu, údržbu a provozní podporu systému každé z nich počítá ministerstvo s částkou 80 milionů korun.

Vývoj vyvinutého

Pokud tedy nedojde k vysoutěžení výrazně nižších cen, lze počítat s celkovou částkou kolem 320 milionů - což je zarážející suma za stavu, kdy - jak v prosinci řekl sám Vitula - je "vyvinuta většina aplikací i samotná databáze a soutěžit se tak bude jen o to, kdo se bude starat o samotné fungování celého systému".

A v rozporu s těmito slovy je také samotné zadání zmíněných veřejných zakázek - ačkoliv se v jejich názvech o vývoji nemluví, dále v zadání je již zmíněn.

Podle dřívějších prohlášení by však měly být všechny aplikace vyvinuty a funkční - je tedy na místě otázka, co je potřeba vlastně dále vyvíjet.

"Jde o to, jak legalizovat a prodloužit stav, který zavedl Drábek se Šiškou - to je úkol pro Vitulu," míní zdroj Aktuálně.cz z ministerstva.

Dlouhá léta byla prakticky výhradním provozovatelem systému výplaty sociálních dávek společnost OKsystem. To se změnilo po nástupu dua Jaromír Drábek - Vladimír Šiška do vedení ministerstva práce a sociálních věcí.

Změny podle Šiškových not

Ti se rozhodli systém změnit, ale namísto vypsání regulérního výběrového řízení využili dřívější rámcovou smlouvu na poskytování licencí a služeb k produktům Microsoftu pro státní správu.

Tu v roce 2008 schválilo ministerstvo vnitra vedené tehdy Ivanem Langerem.

Zakázka byla přidělena dvaceti sedmi různým firmám, z nichž některé mají personální vazby právě na exnáměstka Šišku.

Mezi vybranými společnostmi tak byla například Vítkovice IT Solution patřící ke skupině Vítkovice Machinery Group - jiné firmě z této skupiny přitom Drábek se Šiškou prodali v roce 2010 svou společnost iDTAX.
 
Další společností, která práci za stamiliony získala bez soutěže, byla firma otce poslankyně Kristýny Kočí Skill.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy