MPSV chce legalizovat Šiškův odkaz. Cena je 320 milionů

Tomáš Fránek, Jakub Novák
17. 1. 2013 14:00
Ministerstvo chce pokračovat v kontroverzním systému výplaty sociálních dávek
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na ministerstvu práce a sociálních věcí si zřejmě váží práce bývalého prvního náměstka Vladimíra Šišky i přesto, že je za ni podezřelý z podplácení a dosud jej vyšetřuje policie. 

Úřad sám totiž paradoxně začal vyvíjet snahu problematický stav kolem systému na výplatu sociálních dávek na několik dalších let udržet.

Ministerstvo už pod vedením Šiškova nástupce Jana Vituly (TOP 09) oznámilo záměr, podle kterého chce ve čtyřech osmdesátimilionových výběrových řízeních vybrat provozovatele jednotlivých součástí systému na výplatu sociálních dávek.

Každá ze zakázek má přitom trvat čtyři roky - minimálně na tuto dobu tak dojde k prodloužení současného stavu a jeho praktické legalizaci.

To se děje bez ohledu na fakt, že se případem stále zabývá antimonopolní úřad kvůli podezření z porušení pravidel veřejné soutěže, kdy práci jednotlivým firmám zadal bez výběrového řízení přímo exnáměstek Šiška.

Čtyři oznámené záměry pokrývají pět základních agend, z nichž je celý systém složen - jedná se o aplikace "Hmotná nouze", "Sociální služby", "Zaměstnanost", "Zdravotně postižené osoby" a "Veřejná služba" (v případě posledních dvou zmíněných je výběrové řízení pro obě aplikace sloučeno).

Každá ze zakázek má být vypsána na čtyři roky. Za vývoj, správu, údržbu a provozní podporu systému každé z nich počítá ministerstvo s částkou 80 milionů korun.

Vývoj vyvinutého

Pokud tedy nedojde k vysoutěžení výrazně nižších cen, lze počítat s celkovou částkou kolem 320 milionů - což je zarážející suma za stavu, kdy - jak v prosinci řekl sám Vitula - je "vyvinuta většina aplikací i samotná databáze a soutěžit se tak bude jen o to, kdo se bude starat o samotné fungování celého systému".

A v rozporu s těmito slovy je také samotné zadání zmíněných veřejných zakázek - ačkoliv se v jejich názvech o vývoji nemluví, dále v zadání je již zmíněn.

Podle dřívějších prohlášení by však měly být všechny aplikace vyvinuty a funkční - je tedy na místě otázka, co je potřeba vlastně dále vyvíjet.

"Jde o to, jak legalizovat a prodloužit stav, který zavedl Drábek se Šiškou - to je úkol pro Vitulu," míní zdroj Aktuálně.cz z ministerstva.

Dlouhá léta byla prakticky výhradním provozovatelem systému výplaty sociálních dávek společnost OKsystem. To se změnilo po nástupu dua Jaromír Drábek - Vladimír Šiška do vedení ministerstva práce a sociálních věcí.

Změny podle Šiškových not

Ti se rozhodli systém změnit, ale namísto vypsání regulérního výběrového řízení využili dřívější rámcovou smlouvu na poskytování licencí a služeb k produktům Microsoftu pro státní správu.

Tu v roce 2008 schválilo ministerstvo vnitra vedené tehdy Ivanem Langerem.

Zakázka byla přidělena dvaceti sedmi různým firmám, z nichž některé mají personální vazby právě na exnáměstka Šišku.

Mezi vybranými společnostmi tak byla například Vítkovice IT Solution patřící ke skupině Vítkovice Machinery Group - jiné firmě z této skupiny přitom Drábek se Šiškou prodali v roce 2010 svou společnost iDTAX.
 
Další společností, která práci za stamiliony získala bez soutěže, byla firma otce poslankyně Kristýny Kočí Skill.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy