Další zmatení úřadů? Bojím se roku 2014, říká náměstek

Jakub Novák
6. 12. 2012 11:10
Další problémy čeká náměstek ministryně práce a sociálních věcí kvůli jednotnému inkasnímu místu
Foto: Jan Langer

Praha - Úřady se zmatenými úředníky a pozdní vyplácení dávek by se měly stát minulostí přibližně v únoru příštího roku.

Další problémy však mohou nastat začátkem roku 2014, kdy dojde k náběhu jednotného inkasního místa - systém by to totiž nemusel technicky zvládnout.

Aktuálně.cz to řekl nový náměstek ministryně práce a sociálních věcí Jan Vitula (TOP 09).

"Na přelomu ledna a února by měla nastat doba, kdy lidé v systému výplaty sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti nepoznají změnu oproti předchozímu stavu," řekl Vitula pro Aktuálně.cz.

Obavu má však ze začátku roku 2014 - spolu s náběhem takzvaného jednotného inkasního místa, který zasáhne Českou správu sociálního zabezpečení, by mohl být celý systém ohrožen navíc také v případě negativního rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Popravdě už přemýšlím nad krizovými variantami, jak to udělat, aby ty věci byly v pořádku a nedošlo k tomu, co se stalo letos," dodává náměstek.

Pokud nový systém výplaty sociálních dávek a podpory v nezaměstnanosti začne opravdu plynule fungovat od února, bude to více než rok od jeho spuštění po změnách zavedených Jaromírem Drábkem a jeho prvním náměstkem Vladimírem Šiškou.

"Nemělo by docházet ke zdržení na úřadech práce nebo tomu, že úředníci budou zmateně hledět na obrazovku a nevědět, co se vlastně děje," slibuje Vitula.

Ještě v září přitom docházelo na českých úřadech práce k velkým zpožděním ve výplatách podpory v nezaměstnanosti, špatně vytištěným složenkám s chybnými údaji a enormnímu vytížení úředníků, kteří tak nestíhali plnit veškeré své povinnosti.

Tlak ODS, nebo soukromý zájem?

Na urychlené zavedení nového systému od ledna letošního roku tlačil právě ministr Drábek a jeho dnes už bývalý první náměstek Vladimír Šiška, čelící obvinění z korupce.

Podle Vituly však za tímto krokem stál zejména tlak koaliční ODS, neboť už na jaře 2011 se vědělo o riziku hrozícím v případě, že by se na nový systém přešlo už od ledna 2012.

"Drábek proto navrhoval, že by bylo dobré spuštění posunout na počátek roku 2013, což ale bylo zamítnuto s tím, že mu v případě zpoždění půjde ODS po krku," vysvětluje tehdejší situaci Drábkův spolustraník Vitula.

To však ODS důrazně popírá.

"Přechod na nový systém nebyl součástí legislativní změny. Co se termínu týče, tak sám pan ministr s prvním náměstkem slibovali, že to stihnout, my jsme na to nijak netlačili, spíše naopak," říká poslankyně Lenka Kohoutová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy