Ministerstvo představilo plán otevření škol, nejdříve se vrátí rotačně první stupeň

Martina Heroldová Martina Heroldová
29. 3. 2021 18:03
Ministerstvo školství představilo první fázi plánu návratu žáků a studentů na jednotlivé stupně škol. Jako první by se měly vrátit děti z prvního stupně v rotačním modelu, ale předškolní děti do školek ve skupinách do 15 dětí. Obnovena bude také praktická výuka na středních školách, konzervatořích a vysokých školách. Konkrétní datum, odkdy bude plán realizován, však ministerstvo dosud neoznámilo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

1. stupeň základních škol

Žáci prvního stupně základních škol se vrátí do lavic v rotačním režimu, třídy se budou střídat po týdnu v prezenční a distanční výuce. Neobnoví se prozatím výuka tělesné výchovy, plavání a zpěvu. Bez rotačního systému mohou školy fungovat pouze se třídami prvního stupně do 75 žáků.

Žáci budou muset absolvovat dvakrát týdně neinvazivní antigenní test nebo jednou týdně PCR test v době, kdy se budou vzdělávat prezenčně.

Pedagogové jsou povinni nosit respirátor třídy FFP2, děti musí mít při výuce zdravotnickou roušku.

Také na základních školách bude nutné udržet homogenitu jednotlivých tříd. To se promítne rovněž do fungování družin a školních klubů, kde bude muset být homogenita skupin zachována. Zachování homogenity skupin by mělo platit i o přestávkách.

Doporučena je také v maximální možné míře výuka venku a co nejčastější větrání.

Při stravování je doporučeno, aby byly mezi žáky různých tříd dodrženy rozestupy a nemělo by při výdeji jídla docházet k prolínání žáků s těmi, kteří se vzdělávají distančně a přijdou si vyzvednout oběd.

Speciální školy zůstanou nadále otevřeny v prezenčním režimu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy