Vsadili na ekotopení. Teď radní platí miliony za přímotopy

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
28. 7. 2015 15:55
Radnice Prahy 15 si nechala do budovy úřadu nainstalovat ekologické topení, aby ušetřila. Výsledek? Za energie zaplatila o milion korun ročně víc. Vytápění dodala firma radního.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Radnice městské části Prahy 15 si před pěti lety pořídila ekologické vytápění, aby uspořila za energie. Za nové topení zaplatila 33,6 milionu korun, jenže úspory nepřišly. Naopak, výdaje za energie vzrostly.

Zatímco původně si radní slibovali, že uspoří alespoň milion korun ročně, účty za tepelnou energii o milion nabobtnaly. Podle čerstvé zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, který podivnou akci zmapoval, zaplatila radnice teplárně v roce 2011 o 329 tisíc korun víc, v následujícím roce pak dala dokonce 935 tisíc korun navíc.

Další peníze radnice vydala i za vyšší spotřebu elektřiny. Tvrdí to alespoň někteří úředníci. "Nové ekologické topení nefunguje a lidem je v práci zima. Aby přečkali pracovní dobu, začali používat drahé přímotopy," vysvětlil Aktuálně.cz jeden z nich. Své jméno si ale z obav před pomstou nepřál zveřejnit.

Radnice nejprve na otázky k ekotopení ani po týdnu neodpověděla. Tajemník Aleš Cejnar se jen ohradil, že údaje ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu nejsou objektivní. "Věc není doposud uzavřena a městská část Praha 15 zjištění obsažená ve zprávě vyvrací," řekl Cejnar. Jak konkrétně se Praha 15 brání, už nevysvětlil.

Starosta: Topilo se přímotopem, protože lidé špatně větrali

Starosta Milan Wenzl (ANO) nakonec problémy s topením přiznal. Důvody, proč se s ekologickým topením nepodařilo ušetřit, ovšem nevidí na straně vedení radnice. Za vyšší částku na faktuře od tepláren podle něj mohou zaměstnanci - větrali jinak, než jim doporučil projektant. Ke zdražení provozu podle něj přispěla také změna tarifu tepláren a inflace.
"Pokud jde o přímotopy, je pravda, že v rohových kancelářích v posledním patře budovy byl využit mobilní eletrický fukar teplého vzduchu. Důvodem však bylo nesprávné nastavení a ovládání zdroje tepla," vysvětlil starosta. Zaměstnanec, který topení v budově úřadu ovládal, totiž odešel do důchodu a jeho nástupce se "určitou dobu se vším sžíval". V polovině topné sezóny 2014 až 2015 už podle něj přímotopy z kanceláří zmizely.
"Současné vedení radnice samozřejmě situaci řeší," uzavřel Wenzl poté, co byl článek na Aktuálně.cz publikován.

Starosta městské části Milan Wenzl (ANO) reagoval až na vydaný článek - viz box.

Ekologické topení dodala radnici společnost Proheat občanského demokrata Jana Retta. Firma se k zakázkám dostala v době, kdy městskou část vedla "jeho" ODS. K odpovědnosti se ale nikdo z bývalých starostů nehlásí.

První z Rettových spolustraníků Jiří Petříš zemřel a jeho nástupce Pavel Klega se k zakázce nezná. "V době, kdy se projekt zadával a schvaloval, jsem nebyl ani starostou, ani členem rady," napsal Klega, který je doposud městským zastupitelem. I za jeho vedení se přitom část topení opravovala.

Zpráva NKÚ není objektivní

O tom, že nešlo o úplně povedenou akci, svědčí kromě vyšších účtů i pokuta od Nejvyššího kontrolního úřadu. Inspektoři ji vyměřili na 4,5 milionu korun.

Na ekologické vytápění totiž přispěl i Brusel - na projekt šla v letech 2007 až 2013 dotace zhruba 29 milionů korun. Příjemce evropské dotace přitom musí vždy prokázat, že peníze skutečně k něčemu byly - v tomto případě měly přinést úsporu energie.

"Příjemce dotace ale závazně stanovenou výši úspor spotřeby tepelné energie ani úsporu finančních prostředků vynaložených na její dodávky nesplnil," vysvětluje zpráva NKÚ, kterou vypracoval kontrolor Petr Neuvirt.

Proč nebyl projekt úspěšný, nevysvětlil ani jednatel dodavatelské společnosti Proheat Petr Rett.

"Naše společnost byla pouze dodavatelem technologie a stavebních prací. Objednatelem projektu a jeho technického řešení byla městská část," napsal podnikatel a bývalý komunální politik.

Problémy ale podle něj v prvních letech skutečně nastávaly - prý hlavně kvůli dodavateli tepla. "Neznám však další detaily," uvedl Rett.

Jakoukoliv souvislost s tím, že by firma dostala zakázku proto, že v té době vedli radnici jeho spolustraníci, Jan Rett vyloučil. Konala se podle něj otevřená soutěž. "Bez toho by to opravdu nebylo možné," uzavřel Rett.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy