Migranti ve Velké Bystřici vysázeli 30 stromů. Zapustí tu kořeny

ČTK ČTK
26. 9. 2015 15:39
V zámeckém parku ve Velké Bystřici na Olomoucku vysázeli cizinci tři desítky stromů. Symbolicky zastupují osudy migrantů z celého světa, kteří našli nový domov v České republice. Sázení přihlíželo několik set lidí, mohli ochutnávat jídla z celého světa.
Cizinci v zámeckém parku ve Velké Bystřici zasadili třicet stromů.
Cizinci v zámeckém parku ve Velké Bystřici zasadili třicet stromů. | Foto: ČTK

Velká Bystřice - Zámecký park ve Velké Bystřici zdobí ode dneška tři desítky stromů, které symbolicky zastupují osudy migrantů z celého světa, jež našli nový domov v České republice. Vysázeli je cizinci, které zachytil ve svém projektu fotograf Jindřich Štreit. Topoly, javory či lípy reprezentují v parku životní příběhy lidí z Afghánistánu, Ugandy, Izraele či Ekvádoru. Sázení stromů, které zde zapustí kořeny stejně jako jejich zástupci, přihlíželo několik stovek lidí. Ochutnávat přitom mohli jídla z celého světa.

"Celý projekt je o cizincích, kteří se rozhodli žít v České republice, vybrali si ji jako svou druhou vlast. Toto pokračování se mi strašně líbí, mám z toho velkou radost. Když tady ten člověk zasadí strom, znamená to, že zapustí fyzicky kořeny, a to si myslím, že je hlavní myšlenka," řekl fotograf Jindřich Štreit.

Projekt vznikal v roce 2011 a zaměřoval se na pozitivní obraz cizinců v zemi. Jeho tvůrci tak předběhli aktuální téma uprchlické krize, které pociťuje nyní celá Evropa. "S touto krizí nemá projekt nic společného. Spíš jenom to, že jsme to tou filozofií trochu uspíšili," doplnil Štreit. Cizince pro svou výstavu a umělecký projekt hledal fotograf na Moravě, například v Olomouci či v Brně. Fotil je v jejich přirozeném prostředí, při práci nebo doma. Jejich osudy poté v knize zachytila novinářka Martina Vašíčková.

Většina cizinců, kteří stáli před objektivem Štreita, přijeli do Velké Bystřice osobně. Jednou z nich byla Ravit Mondová z Izraele, která přijela z Brna se svou rodinou. V zámeckém parku společnými silami zasadili topol. "Moc se mi tento projekt líbí. Náhodou či nenáhodou sázíme spolu s Němcem, vidím to jako symboliku na mír a na budoucnost," řekla Mondová. V Českuu žije 13 let, zůstala zde podle svých slov kvůli své lásce. Mluví plynulou češtinou, kterou se naučila sama. "Jazyk byl velká výzva. Dělali jste všechno možné, aby vám cizinci nerozuměli," uvedla v Štreitově publikaci žena.

Sázení stromů v bystřickém zámeckém parku doprovázela ochutnávka jídel z celého světa, nechyběla například chilská gastronomie, španělská kuchyně, ale i bulgur se zeleninou, smažené ryby či štrúdl se špenátem.

Organizátoři chtějí v projektu týkající se migrantů a jejich osudů pokračovat i v příštích letech. Každý rok chtějí například vybrat dvě ze zastoupených zemí a uspořádat obdobnou kulturně-společenskou akci, která by přiblížila lidem kulturu daných zemí. Dalším cílem projektu je vysazovat pomyslné aleje, které by propojovaly Velkou Bystřici s rodišti sázejících cizinců.

 

Právě se děje

Další zprávy