Místo migrantů tu mohou být rekreanti, sliboval Zeman ve Vyšních Lhotách

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
24. 9. 2015 18:15
Prezident Miloš Zeman na závěr své návštěvy Moravskoslezského kraje zavítal do Vyšních Lhot. Detenčnímu táboru, který velkou část obyvatel vesnice znepokojuje, se vyhnul s tím, že cizince nenavštěvuje a že jej zajímají především názory českých občanů. Ti se s ním v mnohém shodli. Mnoho z nich přiznalo, že mají z migrantů strach.
Foto: Jiří Zerzoň

Vyšní Lhoty - K obecnímu úřadu v moravskoslezské vesnici Vyšní Lhoty pomalu přijíždí kolona černých limuzín. Z jedné z nich vystupuje s úsměvem prezident Miloš Zeman. „Vítejte, pane prezident,“ ozve se někdo z občanů. Další Zemana vítají vlažným potleskem.

Početná delegace včetně statných mužů s vysílačkami mizí v obecním úřadu, kde se sejde se zástupci obce. Jako poslední jde kancléř Vratislav Mynář, který jen zběžně poznamenává, že se ke své prověrce zatím nebude vyjadřovat. Ke dveřím se staví muž z prezidentovy ochranky v dobře padnoucím saku.

Vyšní Lhoty byly ještě před pár měsíci vesnicí, o níž téměř nikdo neslyšel. Vyrostl zde však detenční tábor pro uprchlíky a místní lidé jsou z něj přinejmenším v rozpacích. Jsou tedy zvědaví, co jim Zeman, který se jasně vymezuje proti přijímání uprchlíků z Blízkého východu, poví. Řada z nich třímá jeho fotografie, které jeden muž opodál rozdává.

Měli by rubat kámen

„Obec nám není schopná postavit tři lávky přes potok, ale zařízení pro uprchlíky tady máme,“ stěžuje si Marie z nedalekých Nošovic. Přišla se podívat na prezidenta a poznamenává, že má strach z migrantů, kteří si s sebou přinášejí cizí kulturu. „Já bych je zaměstnal tvrdou prací v lomech, aby rubali kámen,“ poznamenává starší muž přímo z Vyšních Lhot.

Zeman ví, co od něj posluchači chtějí slyšet. Hned při úvodní řeči udělí políček novinářům. „Naše vždy pravdivá média napsala, že jsem přijel navštívit uprchlický tábor. Není to pravda, přijel jsem za vámi,“ poznamenává prezident s úsměvem a za svá slova sklízí potlesk i úsměvy občanů.

Stihne ještě vychválit starostku Vyšních Lhot Danu Novákovou. „Kdyby vaše starostka řídila Evropskou unii, byla by mnohem lepší než ti, co ji nyní řídí,“ říká.

Dál už se jeho proslov stáčí očekávaným směrem, tedy k migraci. Zeman připomíná své věty, které se vztahují k běžencům a za nimiž si pevně stojí. „Nikdo vás sem nezval, běžte domů! Když už tu jste, chovejte se podle našich pravidel, jako to děláme my, když jsme ve vašich zemích. Nelíbí se vám to? Běžte domů.“ Za svá slova znovu sklízí nyní již hlasitější potlesk.

Tričko XXL od domobrany

„Jsem stejného názoru jako pan prezident. Ať jdou domů,“ říká Jiřina, která přišla i s manželem Vlastiborem, který se bojí hlavně toho, co vidí v médiích – záplavy statných mužů, kteří proudí do Evropy. „Bojím se těch bojovníků, to ano. Ale uznávám, že lidé, kterým hrozí smrt, potřebují pomoc. Tím myslím hlavně ženy a děti a celé rodiny. S nimi soucítíme, ti nám nevadí,“ uzavírá Vlastibor z Nižních Lhot.

Po několika dalších dotazech hlavě státu místní "domobrana", která organizuje hlídky v okolí, předává tričko. „Snad má rozměry XXL,“ žertuje prezident a dodává, že se musí chránit hranice. Nelegální migranti se podle něj musejí poslat tam, odkud přišli. „Pak si budete z detenčního ústavu moci udělat rekreační středisko a zvát si sem lidi,“ poznamenává.

Poděkujte Ficovi

Lidem pomalu docházejí dotazy, ale přeci jen se ještě hlásí jedna žena. „Chci, abyste poděkoval panu Ficovi za jeho odvahu,“ říká v reakci na to, že slovenský premiér avizoval, že se jeho země bude kvůli povinným kvótám soudit. Zeman ji ujišťuje, že hned zítra mu zavolá a její vzkaz vyřídí.

Ještě nějaká otázka? Ne? Dobrá. Prezident dostává darem diabetické koláčky, podepisuje se do kroniky a dekoruje prapor Vyšních Lhot prezidentskou stuhou. Pak už se i se svou delegací s obcí loučí a odjíždí za další částí programu posledního dne návštěvy Moravskoslezského kraje.

I malé děti ze školky, které v dlaních drží Zemanovy fotografie, se dívají za odjíždějící prezidentskou kolonou a postupně se rozcházejí. Náves Vyšních Lhot se pomalu vylidňuje.

Proč Zeman nenavštívil i utečenecký tábor? „Pana prezidenta zajímají především názory českých občanů,“ říká mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku Aktuálně.cz. Zeman svůj postoj ostatně předtím vyjádřil celkem jasně. "Setkávám se s občany České republiky a se zahraničními hosty pouze tehdy, když si je sám pozvu, což není tento případ," řekl občanům.

 

Právě se děje

Další zprávy