Byty i výuka jazyků. Charita spustila web pro ty, kteří chtějí pomoci uprchlíkům

Marcela Trávníčková
24. 9. 2015 15:23
Charita spustila databázi, která by měla koordinovat pomoc uprchlíkům. Prostřednictvím formuláře se lidé mohou registrovat a nabídnout ubytování, materiální či dobrovolnickou pomoc. Během několika hodin se do ní zapojilo už 20 lidí. Impulsem k vytvoření elektronické databáze bylo Prohlášení předsedy a místopředsedy České biskupské konference k současné situaci migrantů i postoj papeže Františka.
Charita pomáhá uprchlíkům (ilustrační foto).
Charita pomáhá uprchlíkům (ilustrační foto). | Foto: Matthieu Alexandre/CI

Praha - Charita Česká republika ve čtvrtek spustila elektronickou databázi nabízené pomoci pro migranty. Prostřednictvím formuláře se lidé mohou registrovat a nabídnout pomoc ve formě ubytování, materiální či dobrovolné výpomoci.

Databázi spustila Charita ČR v dopoledních hodinách a během asi dvou hodin pomoc nabídlo již dvacet lidí.

"Pomoc je určena především uprchlíkům, kteří se rozhodli zůstat na území České republiky. Spolupracovat při tom budeme s ministerstvem vnitra,” uvedl tiskový mluvčí Charity František Coufal.

Více možností pomoci

"Databáze je určena široké veřejnosti. Naším cílem je shromažďovat nabídky pomoci a ty dál předávat dle skutečné potřebnosti do jednotlivých regionů prostřednictvím naší sítě nebo je využít pro pomoc v zahraničí," nastínil využití databáze ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Ve formuláři mohou lidé zvolit více možností pomoci. "Lidé mohou nabízet volné domy i byty – zejména k dlouhodobému pronájmu pro rodiny, kterým bude udělen azyl, či pouze svoji dobrovolnickou výpomoc, třeba s výukou jazyka," řekl Curylo s tím, že věří, že databáze bude užitečná a uprchlíkům přinese skutečný prospěch.

Kromě ubytování a dobrovolnické činnosti mohou lidé pomoci materiálně, finančně, nebo nabídnout nějakou službu.

Podpora od Františka

Impulsem k vytvoření elektronické databáze s nabídkami pomoci uprchlíkům bylo Prohlášení předsedy a místopředsedy České biskupské konference k současné situaci migrantů. V tom ČBK podpořila výzvu papeže Františka k solidaritě a pomoci migrantům a vyzvala farnosti a řády, aby pomocí formuláře nabídly svou pomoc.

Charita Česká republika je nestátní nezisková organizace. Ve své práci vychází z křesťanských principů, je součástí římskokatolické církve. Funguje jako sdružení více než 300 charit na celém území ČR, jejím zřizovatelem je Česká biskupská konference.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy