Byty i výuka jazyků. Charita spustila web pro ty, kteří chtějí pomoci uprchlíkům

Marcela Trávníčková
24. 9. 2015 15:23
Charita spustila databázi, která by měla koordinovat pomoc uprchlíkům. Prostřednictvím formuláře se lidé mohou registrovat a nabídnout ubytování, materiální či dobrovolnickou pomoc. Během několika hodin se do ní zapojilo už 20 lidí. Impulsem k vytvoření elektronické databáze bylo Prohlášení předsedy a místopředsedy České biskupské konference k současné situaci migrantů i postoj papeže Františka.
Charita pomáhá uprchlíkům (ilustrační foto).
Charita pomáhá uprchlíkům (ilustrační foto). | Foto: Matthieu Alexandre/CI

Praha - Charita Česká republika ve čtvrtek spustila elektronickou databázi nabízené pomoci pro migranty. Prostřednictvím formuláře se lidé mohou registrovat a nabídnout pomoc ve formě ubytování, materiální či dobrovolné výpomoci.

Databázi spustila Charita ČR v dopoledních hodinách a během asi dvou hodin pomoc nabídlo již dvacet lidí.

"Pomoc je určena především uprchlíkům, kteří se rozhodli zůstat na území České republiky. Spolupracovat při tom budeme s ministerstvem vnitra,” uvedl tiskový mluvčí Charity František Coufal.

Více možností pomoci

"Databáze je určena široké veřejnosti. Naším cílem je shromažďovat nabídky pomoci a ty dál předávat dle skutečné potřebnosti do jednotlivých regionů prostřednictvím naší sítě nebo je využít pro pomoc v zahraničí," nastínil využití databáze ředitel Charity ČR Lukáš Curylo.

Ve formuláři mohou lidé zvolit více možností pomoci. "Lidé mohou nabízet volné domy i byty – zejména k dlouhodobému pronájmu pro rodiny, kterým bude udělen azyl, či pouze svoji dobrovolnickou výpomoc, třeba s výukou jazyka," řekl Curylo s tím, že věří, že databáze bude užitečná a uprchlíkům přinese skutečný prospěch.

Kromě ubytování a dobrovolnické činnosti mohou lidé pomoci materiálně, finančně, nebo nabídnout nějakou službu.

Podpora od Františka

Impulsem k vytvoření elektronické databáze s nabídkami pomoci uprchlíkům bylo Prohlášení předsedy a místopředsedy České biskupské konference k současné situaci migrantů. V tom ČBK podpořila výzvu papeže Františka k solidaritě a pomoci migrantům a vyzvala farnosti a řády, aby pomocí formuláře nabídly svou pomoc.

Charita Česká republika je nestátní nezisková organizace. Ve své práci vychází z křesťanských principů, je součástí římskokatolické církve. Funguje jako sdružení více než 300 charit na celém území ČR, jejím zřizovatelem je Česká biskupská konference.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy