Napálení lékaři. Mysleli, že budou v katalogu zdarma, firma vymáhá desetitisíce

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
13. 12. 2015 6:00
Desítky českých lékařů řeší problém: nachytali se na fintu portugalské společnosti Temdi. Mysleli si, že si objednávají bezplatnou inzerci v katalogu evropských zdravotníků, místo toho ale podepsali placenou službu. Firma teď po nich vymáhá desítky tisíc korun. Zdravotníci se proto masově obracejí na Českou lékařskou komoru. Případem už se zabývají také europoslanci - chtějí kvůli nekalým praktikám takzvaných katalogových firem měnit legislativu.
Foto: Thinkstock

Praha - Podepsali nevinně vypadající formulář a teď mají platit tisíce korun. Jinak jim hrozí soud. Desítky českých lékařů naletěly portugalské firmě Temdi, která jim poslala bezplatnou nabídku, aby se nechali zapsat do katalogu evropských ambulancí.

Problém je v tom, že zdarma byl opravdu jen samotný zápis. Za setrvání v katalogu už se platí. Tuto informaci však obsahoval jen nenápadný odstaveček v angličtině pod čarou.

„Teprve když jsem data odeslal, zjistil jsem, že je služba zpoplatněna částkou tisíc eur ročně. Navíc minimální doba pobytu v katalogu je tři roky," popsal Aktuálně.cz dětský lékař ze Středočeského kraje, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Firmě prý sice hned poslal storno objednávky, ta si ale trvala na svém - jméno lékaře už v katalogu zveřejnila, takže chce svou odměnu. Od té doby je zdravotník pod palbou telefonických i písemných výhrůžek.

Mlčení znamená souhlas

Podobně dopadla i celá řada jeho kolegů. „Zaznamenali jsme několik desítek případů lékařů, kteří podlehli podvodným praktikám portugalské společnosti Temdi,“ přiznává právník České lékařské komory Miloš Máca. Každý týden podle něj přibude několik dalších podnětů.

Scénář je prý u všech případů stejný: lékař dostane od firmy nabídku, že se může zapsat do katalogu evropských ambulancí. Vyplní či aktualizuje už zapsaná osobní data a odešle smlouvu na uvedenou adresu. Už si ale nevšimne, že je služba ve smlouvě zpoplatněna. „Tyto nepostradatelné informace totiž bývají často uvedeny drobným písmem pod čarou nebo vodotiskem na druhé straně formuláře - tak, aby byly lékařem přehlédnuty,“ popisuje právník.

Další lékaři dokonce smlouvu ani nepodepsali, souhlasili ale s doručením nabídky. „I těmto lékařům byla automaticky doručena faktura, následně upomínka a nakonec výhrůžka vymáháním,“ dodal advokát komory. Podle inzertní společnosti totiž prý lékaři, kteří později zaslanou nabídku vysloveně neodmítli, se zařazením do katalogu také souhlasili.

Komora přesto radí lékařům nic neplatit. „V opačném případě by byla situace ještě obtížnější. Mohl by vzniknout předpoklad, že lékař nabídku akceptoval,“ vysvětluje právník.

Lékaři se současně spojili s poslanci Evropského parlamentu a s Evropskou komisí. Chtějí, aby napříště nekalému jednání, kterého se firma podle právníků dopouští, zabránila dokonalejší legislativa. Dnes se totiž prý lidé bránit nemohou.

Chystá se účinnější směrnice

„Nevím ani o tom, že by se těmito případy zabývala policie,“ řekl viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek. Mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová se odmítla k případnému vyšetřování firmy vyjádřit.

Europoslanci s lékaři souhlasí. Nekalé praktiky takzvaných katalogových firem sice podle nich měla původně vyřešit platná směrnice o klamavé a srovnávací reklamě, v praxi se ale tato norma ukázala jako málo účinná. Firmy dokážou zákony obejít. „Vzhledem k přeshraničnímu přesahu, což je i případ společnosti Temdi, je navíc praktické vymáhání zákona skutečně obtížné,“ potvrzuje europoslankyně Olga Sehnalová. Komise už proto podle ní chystá úpravu směrnice.

Redakce Aktuálně.cz se snažila spojit i se společností Temdi, firma ale na zaslané dotazy neodpověděla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy