Krnáčová o lex Babiš: Je to pozitivní, souhlasím s tím zákonem. Ale hlasovala bych proti

Pražská primátorka a bývalá šéfka Transparency International Adriana Krnáčová (ANO) přivítala středeční schválení novely o střetu zájmů, které mimo jiné členům vlády znemožní vlastnit média. Ačkoli je zákon zaměřený proti jejímu stranickému šéfovi, Krnáčová jej považuje za pozitivní. Pokud by však seděla ve sněmovně, hlasovala by podle rozhodnutí poslaneckého klubu ANO, a tedy proti zákonu.
Adriana Krnáčová a Andrej Babiš.
Adriana Krnáčová a Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha – Je správné, že poslanci přijali zákon o střetu zájmů, myslí si důležitá členka hnutí ANO a pražská primátorka Andriana Krnáčová. Novela ministrům a dalším členům vlády mimo jiné zakáže vlastnit média a firmám, v nichž mají čtvrtinový podíl, žádat o dotace a státní zakázky.

"Je to pozitivní. Souhlasím s tím zákonem,“ řekla v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Adriana Krnáčová. Následně však dodala, že kdyby byla poslankyně, zachovala by se stejně jako zákonodárci ANO, kteří hlasovali proti. "Být ve sněmovně, budu respektovat rozhodnutí klubu," vysvětlila primátorka.

Krnáčová je bývalá šéfka organizace Transparency International, zároveň však jako politička ANO nechce jít proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi.

"Jsem loajální k naší straně, takže bych hlasovala proti. Ale jak jsem už řekla a za tím si stojím, můj osobní názor je, že je to dobře, když ho (zákon) budeme mít," dodala. Podobu, v jaké novela prošla, ale důkladněji hodnotit nechtěla. Nejdříve podle ní musí vejít v platnosti a poté se teprve musí vyhodnotit, jestli správně funguje.

Poslanci zákon schválili 135 hlasy, proti hlasovali jen všichni poslanci ANO a dva nezařazení. Babiš po hlasování označil sněmovní většinu za "zoufalce, kteří nevědí, jak funguje svět". Na tiskové konferenci pak odmítl, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co smí vlastnit, a jestli může do politiky.

"Je pro mě nepřijatelné, aby moji základní svobodu rozhodnout se, co chci vlastnit nebo jestli chci jít do politiky nebo nechci, za mě rozhodoval někdo jiný," uzavřel Babiš.

S komunisty v Praze ne

Krnáčová v rozhovoru mluvila i o případné povolební spolupráci ANO s KSČM. Babiš minulý týden řekl, že by nedokázal ignorovat komunisty při sestavování vlády. A nevyloučil tedy koalici s nimi. Krnáčová si koalici s komunisty v Praze však představit nedokáže.

O vyjádření jejího šéfa se ale bavit nechtěla. "Je to jeho výrok, a ne můj, a já ho nechci nijak hodnotit. Jak bych měla?" dodala Krnáčová.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy