Krnáčová o lex Babiš: Je to pozitivní, souhlasím s tím zákonem. Ale hlasovala bych proti

Lukáš Prchal Lukáš Prchal, Petr Honzejk
15. 9. 2016 13:02
Pražská primátorka a bývalá šéfka Transparency International Adriana Krnáčová (ANO) přivítala středeční schválení novely o střetu zájmů, které mimo jiné členům vlády znemožní vlastnit média. Ačkoli je zákon zaměřený proti jejímu stranickému šéfovi, Krnáčová jej považuje za pozitivní. Pokud by však seděla ve sněmovně, hlasovala by podle rozhodnutí poslaneckého klubu ANO, a tedy proti zákonu.
Adriana Krnáčová a Andrej Babiš.
Adriana Krnáčová a Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha – Je správné, že poslanci přijali zákon o střetu zájmů, myslí si důležitá členka hnutí ANO a pražská primátorka Andriana Krnáčová. Novela ministrům a dalším členům vlády mimo jiné zakáže vlastnit média a firmám, v nichž mají čtvrtinový podíl, žádat o dotace a státní zakázky.

"Je to pozitivní. Souhlasím s tím zákonem,“ řekla v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Adriana Krnáčová. Následně však dodala, že kdyby byla poslankyně, zachovala by se stejně jako zákonodárci ANO, kteří hlasovali proti. "Být ve sněmovně, budu respektovat rozhodnutí klubu," vysvětlila primátorka.

Krnáčová je bývalá šéfka organizace Transparency International, zároveň však jako politička ANO nechce jít proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi.

"Jsem loajální k naší straně, takže bych hlasovala proti. Ale jak jsem už řekla a za tím si stojím, můj osobní názor je, že je to dobře, když ho (zákon) budeme mít," dodala. Podobu, v jaké novela prošla, ale důkladněji hodnotit nechtěla. Nejdříve podle ní musí vejít v platnosti a poté se teprve musí vyhodnotit, jestli správně funguje.

Poslanci zákon schválili 135 hlasy, proti hlasovali jen všichni poslanci ANO a dva nezařazení. Babiš po hlasování označil sněmovní většinu za "zoufalce, kteří nevědí, jak funguje svět". Na tiskové konferenci pak odmítl, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co smí vlastnit, a jestli může do politiky.

"Je pro mě nepřijatelné, aby moji základní svobodu rozhodnout se, co chci vlastnit nebo jestli chci jít do politiky nebo nechci, za mě rozhodoval někdo jiný," uzavřel Babiš.

S komunisty v Praze ne

Krnáčová v rozhovoru mluvila i o případné povolební spolupráci ANO s KSČM. Babiš minulý týden řekl, že by nedokázal ignorovat komunisty při sestavování vlády. A nevyloučil tedy koalici s nimi. Krnáčová si koalici s komunisty v Praze však představit nedokáže.

O vyjádření jejího šéfa se ale bavit nechtěla. "Je to jeho výrok, a ne můj, a já ho nechci nijak hodnotit. Jak bych měla?" dodala Krnáčová.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy