Kramného ženu i dceru zabil elektrický proud. Otravu vylučuji, řekl u soudu znalec

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2015 16:31
Soudní znalec Zdeněk Šenkýř ve čtvrtek u soudního líčení v Ostravě řekl, že vše ukazuje na to, že smrt Moniky a Kláry Kramných způsobil zásah elektrickým proudem. Otravu potravinami lze podle revizního znaleckého posudku vyloučit. Z vraždy je obžalovaný manžel a otec obětí Petr Kramný. Revizní posudek nechal vypracovat soud, protože posudky obžaloby a obhajoby se značně liší. Soudkyně Renata Gilová po přednesení posudku ukončila v případu dokazování, v pátek začnou závěrečné řeči.
Petr Kramný u soudu
Petr Kramný u soudu | Foto: ČTK

Ostrava - Znalec Zdeněk Šenkýř ze znaleckého ústavu soudního lékařství v Českých Budějovicích u soudního líčení v Ostravě řekl, že vše ukazuje na to, že smrt Moniky a Kláry Kramných v Egyptě způsobil zásah elektrickým proudem.

Otravu potravinami lze podle revizního znaleckého posudku vyloučit. Z vraždy je obžalovaný manžel a otec obětí Petr Kramný. Soudkyně Renata Gilová po přednesení posudku a dotazech obžaloby a obhajoby ukončila v případu dokazování, v pátek začnou závěrečné řeči.

Revizní posudek nechal vypracovat soud, protože posudky obžaloby a obhajoby se značně liší. Podle obžaloby, jejíž posudek vypracovali experti ostravského ústavu soudního lékařství Markéta Smatanová a Marek Dokoupil, Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem.

Posudek obhajoby uvádí jako pravděpodobnější příčinu úmrtí Češek v Egyptě otravu z jídla, což je verze, kterou se od počátku hájí i obžalovaný. Znalci obhajoby Radek Matlach a Ivo Fargaš nicméně možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

Znalci dali za pravdu obžalobě

Budějovičtí znalci ve čtvrtek dali jednoznačně za pravdu obžalobě. Znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení.

"Máme tady podle našeho závěru jednoznačný úraz elektrickým proudem," řekl Vorel.

Státní zástupce Vít Legerský řekl, že považuje dnešní vystoupení zpracovatelů znaleckého posudku za vyvážené a profesionální. "Myslím, že z něho jasně vyplynulo, jaká je skutečná příčina smrti poškozených, a že o působení elektrického proudu na jejich organismus nemůže být vůbec žádných pochybností," řekl Legerský.

Dodal, že je třeba se do budoucna zamyslet, zda to, co předvedli v této trestní věci znalci, je akceptovatelné a tolerovatelné.

Obhájkyně Jana Rejžková před přednesením revizního znaleckého posudku žádala o odročení líčení, protože posudek dostala elektronickou poštou a podařilo se jí ho stáhnout až 15. prosince. Uvedla, že neměla dost času na to, aby se s posudkem dostatečně seznámila.

Soudkyně její žádost zamítla, advokátka podle ní měla času dost. Stejně tak soudkyně zamítla návrhy obhajoby na doplnění dalších důkazů či další výslech znalců Matlacha a Fargaše.

Dcera s matkou zemřely předloni v červenci. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný mohl po třech měsících zemi opustit. Podle egyptských úřadů Češky zemřely na následky dehydratace, popřípadě otravy. Žádný jed ale tamní experti nenašli.

Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří jsou přesvědčeni, že na tělech Moniky Kramné a její dcery našli stopy po zásahu elektrickým proudem. Na základě těchto zjištění policie Kramného obvinila a soud jej poslal do vazby. Kramný veškerá obvinění odmítá, tvrdí, že celá rodina včetně něj měla žaludeční problémy. Ve vazbě je už téměř dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy