Kramného ženu i dceru zabil elektrický proud. Otravu vylučuji, řekl u soudu znalec

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2015 16:31
Soudní znalec Zdeněk Šenkýř ve čtvrtek u soudního líčení v Ostravě řekl, že vše ukazuje na to, že smrt Moniky a Kláry Kramných způsobil zásah elektrickým proudem. Otravu potravinami lze podle revizního znaleckého posudku vyloučit. Z vraždy je obžalovaný manžel a otec obětí Petr Kramný. Revizní posudek nechal vypracovat soud, protože posudky obžaloby a obhajoby se značně liší. Soudkyně Renata Gilová po přednesení posudku ukončila v případu dokazování, v pátek začnou závěrečné řeči.
Petr Kramný u soudu
Petr Kramný u soudu | Foto: ČTK

Ostrava - Znalec Zdeněk Šenkýř ze znaleckého ústavu soudního lékařství v Českých Budějovicích u soudního líčení v Ostravě řekl, že vše ukazuje na to, že smrt Moniky a Kláry Kramných v Egyptě způsobil zásah elektrickým proudem.

Otravu potravinami lze podle revizního znaleckého posudku vyloučit. Z vraždy je obžalovaný manžel a otec obětí Petr Kramný. Soudkyně Renata Gilová po přednesení posudku a dotazech obžaloby a obhajoby ukončila v případu dokazování, v pátek začnou závěrečné řeči.

Revizní posudek nechal vypracovat soud, protože posudky obžaloby a obhajoby se značně liší. Podle obžaloby, jejíž posudek vypracovali experti ostravského ústavu soudního lékařství Markéta Smatanová a Marek Dokoupil, Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem.

Posudek obhajoby uvádí jako pravděpodobnější příčinu úmrtí Češek v Egyptě otravu z jídla, což je verze, kterou se od počátku hájí i obžalovaný. Znalci obhajoby Radek Matlach a Ivo Fargaš nicméně možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

Znalci dali za pravdu obžalobě

Budějovičtí znalci ve čtvrtek dali jednoznačně za pravdu obžalobě. Znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení.

"Máme tady podle našeho závěru jednoznačný úraz elektrickým proudem," řekl Vorel.

Státní zástupce Vít Legerský řekl, že považuje dnešní vystoupení zpracovatelů znaleckého posudku za vyvážené a profesionální. "Myslím, že z něho jasně vyplynulo, jaká je skutečná příčina smrti poškozených, a že o působení elektrického proudu na jejich organismus nemůže být vůbec žádných pochybností," řekl Legerský.

Dodal, že je třeba se do budoucna zamyslet, zda to, co předvedli v této trestní věci znalci, je akceptovatelné a tolerovatelné.

Obhájkyně Jana Rejžková před přednesením revizního znaleckého posudku žádala o odročení líčení, protože posudek dostala elektronickou poštou a podařilo se jí ho stáhnout až 15. prosince. Uvedla, že neměla dost času na to, aby se s posudkem dostatečně seznámila.

Soudkyně její žádost zamítla, advokátka podle ní měla času dost. Stejně tak soudkyně zamítla návrhy obhajoby na doplnění dalších důkazů či další výslech znalců Matlacha a Fargaše.

Dcera s matkou zemřely předloni v červenci. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný mohl po třech měsících zemi opustit. Podle egyptských úřadů Češky zemřely na následky dehydratace, popřípadě otravy. Žádný jed ale tamní experti nenašli.

Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří jsou přesvědčeni, že na tělech Moniky Kramné a její dcery našli stopy po zásahu elektrickým proudem. Na základě těchto zjištění policie Kramného obvinila a soud jej poslal do vazby. Kramný veškerá obvinění odmítá, tvrdí, že celá rodina včetně něj měla žaludeční problémy. Ve vazbě je už téměř dva roky.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Není důvod k panice kvůli koronaviru, tvrdí ministr Vojtěch. Česko neplánuje testovat všechny Čechy vracející se z Itálie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po schůzce Ústřední epidemiologické komise vyzval, aby lidé k nepropadali panice. "Všechny orgány veřejného zdraví jsou v pohotovosti a jsou připraveny jednat," ubezpečil Vojtěch.

Podle Vojtěcha jsou aktuálně tři problémové země - Írán, Jižní Korea a Itálie.
"To jsou oblasti, kde dochází ke komunitní nákaze," popsal ministr.

Vojtěch připomněl, že se nadále budou testovat na koronavirus pouze lidé s příznaky nemoci, kteří zároveň navštívili jednu z rizikových oblastí. "Nebudeme testovat každého, kdo se objevil v Itálii," řekl Vojtěch. Ministr zároveň vyzval občany vracející se ze zahraničí, aby v následujících 14 dnech sledovali svůj zdravotní stav.

Aktualizováno před 58 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru obytné budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Příčina neštěstí zatím není známa, úřady ale nevyloučily závadu na rozvodech elektřiny.

Požár ve čtvrti u hlavního nádraží si vyžádal životy tří mužů ve věku od 30 do 45 let a dvou žen, jedné 25leté a jedné asi 70leté. Podle regionálního listu DNA se podařilo hasičům z budovy dostat 23 lidí bez zranění. Většina z nich našla přístřeší v jedné ze školních tělocvičen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy