Kramného ženu i dceru zabil elektrický proud. Otravu vylučuji, řekl u soudu znalec

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2015 16:31
Soudní znalec Zdeněk Šenkýř ve čtvrtek u soudního líčení v Ostravě řekl, že vše ukazuje na to, že smrt Moniky a Kláry Kramných způsobil zásah elektrickým proudem. Otravu potravinami lze podle revizního znaleckého posudku vyloučit. Z vraždy je obžalovaný manžel a otec obětí Petr Kramný. Revizní posudek nechal vypracovat soud, protože posudky obžaloby a obhajoby se značně liší. Soudkyně Renata Gilová po přednesení posudku ukončila v případu dokazování, v pátek začnou závěrečné řeči.
Petr Kramný u soudu
Petr Kramný u soudu | Foto: ČTK

Ostrava - Znalec Zdeněk Šenkýř ze znaleckého ústavu soudního lékařství v Českých Budějovicích u soudního líčení v Ostravě řekl, že vše ukazuje na to, že smrt Moniky a Kláry Kramných v Egyptě způsobil zásah elektrickým proudem.

Otravu potravinami lze podle revizního znaleckého posudku vyloučit. Z vraždy je obžalovaný manžel a otec obětí Petr Kramný. Soudkyně Renata Gilová po přednesení posudku a dotazech obžaloby a obhajoby ukončila v případu dokazování, v pátek začnou závěrečné řeči.

Revizní posudek nechal vypracovat soud, protože posudky obžaloby a obhajoby se značně liší. Podle obžaloby, jejíž posudek vypracovali experti ostravského ústavu soudního lékařství Markéta Smatanová a Marek Dokoupil, Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem.

Posudek obhajoby uvádí jako pravděpodobnější příčinu úmrtí Češek v Egyptě otravu z jídla, což je verze, kterou se od počátku hájí i obžalovaný. Znalci obhajoby Radek Matlach a Ivo Fargaš nicméně možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

Znalci dali za pravdu obžalobě

Budějovičtí znalci ve čtvrtek dali jednoznačně za pravdu obžalobě. Znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení.

"Máme tady podle našeho závěru jednoznačný úraz elektrickým proudem," řekl Vorel.

Státní zástupce Vít Legerský řekl, že považuje dnešní vystoupení zpracovatelů znaleckého posudku za vyvážené a profesionální. "Myslím, že z něho jasně vyplynulo, jaká je skutečná příčina smrti poškozených, a že o působení elektrického proudu na jejich organismus nemůže být vůbec žádných pochybností," řekl Legerský.

Dodal, že je třeba se do budoucna zamyslet, zda to, co předvedli v této trestní věci znalci, je akceptovatelné a tolerovatelné.

Obhájkyně Jana Rejžková před přednesením revizního znaleckého posudku žádala o odročení líčení, protože posudek dostala elektronickou poštou a podařilo se jí ho stáhnout až 15. prosince. Uvedla, že neměla dost času na to, aby se s posudkem dostatečně seznámila.

Soudkyně její žádost zamítla, advokátka podle ní měla času dost. Stejně tak soudkyně zamítla návrhy obhajoby na doplnění dalších důkazů či další výslech znalců Matlacha a Fargaše.

Dcera s matkou zemřely předloni v červenci. Egyptská policie nikoho neobvinila a Kramný mohl po třech měsících zemi opustit. Podle egyptských úřadů Češky zemřely na následky dehydratace, popřípadě otravy. Žádný jed ale tamní experti nenašli.

Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří jsou přesvědčeni, že na tělech Moniky Kramné a její dcery našli stopy po zásahu elektrickým proudem. Na základě těchto zjištění policie Kramného obvinila a soud jej poslal do vazby. Kramný veškerá obvinění odmítá, tvrdí, že celá rodina včetně něj měla žaludeční problémy. Ve vazbě je už téměř dva roky.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy