Poslanec KSČM "léčí" vztahy s Ruskem, od Putina dostal řád. Přes zavřené dveře se bavit nelze, tvrdí

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
6. 2. 2016 21:42
Komunističtí zákonodárci tento týden znovu potvrdili, že v nich má putinovské Rusko cenné spojence. Jejich europoslanec Jiří Maštálka, mimo jiné místopředseda bruselské komise pro vztahy s Ruskem, dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina vysoké státní vyznamenání Řád přátelství. Maštálka soudí, že vyznamenání získal za dlouholeté spojování ruských a českých univerzit a za podněcování k dialogu mezi Evropskou unií a Ruskou federací v problematických záležitostech.
Foto: ČTK

Praha - Komunistický europoslanec Jiří Maštálka, profesí lékař, se naučil v Rusku léčit lidi. Ale už více jak 20 let se věnuje spíše politice a poslední dobou léčí hlavně vztahy mezi autoritářským režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a Evropskou unií.

Putin Maštálku tento týden odměnil vysokým státním vyznamenáním - Řádem přátelství. Řád se uděluje od roku 1994, v časech Sovětského svazu se jmenoval Řád přátelství národů. Ocenění dostávají lidé převážně za "velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací".

Ukazuje se tak, jak jsou čeští komunisté v poslední době aktivní v prohlubování vztahů s Ruskou federací. A že v nich má putinovské Rusko cenné spojence.

V čem podle Maštálky spočíval jeho "velký přínos k upevnění přátelství?" Europoslanec se domnívá, že vyznamenání získal za dlouholeté spojování ruských a českých univerzit a za podněcování k dialogu mezi Evropskou unií a Ruskou federací v problematických záležitostech.

„Jako člen delegace jsem se snažil najít možnosti spolupráce mezi Ruskou federací a Evropskou unií. Snažil jsem se, aby se vztahy optimalizovaly a aby si obě strany dokázaly vyjasnit vzájemná stanoviska, která jsou mnohdy i rozporuplná. Nelze se bavit přes zavřené dveře,“ vysvětlil v rozhovoru s Aktuálně.cz Jiří Maštálka.

„Naposledy se mi podařilo, že naše frakce vyjížděla do Moskvy a řešil jsem problémy, které se týkaly situace v Sýrii a situace na Blízkém východě. Bylo to zaměřené široce,“ líčí Maštálka.

Europoslanec dlouhá léta studoval v Rusku a absolvoval Volgogradský lékařský institut a na Ukrajině Kyjevský lékařský institut. V komunistické straně je od roku 1977 a předtím, než vstoupil do politiky, působil ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Odborník: stalinista není

Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů tvrdí, že cena pro Maštálku je český unikát. „Dostal to určitě za své aktivity. V tomto směru je velmi proruský a proputinovský a má třeba jasný názor na protiruské sankce, s nimiž nesouhlasí a vymezuje se vůči nim. Je určitě na ruské straně,“ říká historik.

„Je jasné, že naši komunisté se k Rusku vztahují, to je věc, která se nedá oddiskutovat,“ vysvětlil Svoboda. „Pana Maštálku bych ale určitě neřadil mezi stalinisty, nepatří mezi extrémy ve straně,“ dodal odborník.

Ve svém vřelém vztahu k Rusku není Maštálka zdaleka sám. Třeba jeho kolegové Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík zamířili na začátku tohoto roku na neoficiální cestu na východ Ukrajiny, který kontrolují proruští separatisté. Od jejich výpravy se na začátku roku distancovala Sněmovna i komunistická strana. Oba poslanci ale tvrdili, že v jejich cestě Ruská federace nehrála žádnou roli.

Nejen Zemanovi muži

Evropská unie na Rusko uvalila sankce kvůli anexi Krymu a vměšování se do války na Ukrajině. Pro Putina je tedy důležité, aby měl na Západě aspoň nějaké spojence, kteří by blok proti Moskvě narušovali. A čeští komunisté jsou z těch nejpevnějších, což denně prokazují třeba i ve svém stranickém tisku.

Příklon části české politiky k Rusku a to, že část politické reprezentace má k Ruské federaci vřelejší vztah, než je oficiální evropský postoj, je patrné i z lidí, kterými se obklopuje prezident Miloš Zeman. Jedním z nich je třeba poradce Martin Nejedlý, který byl jednatelem ruské pobočky Lukoil Aviation a který je známý také tím, že na obalu svého telefonu má podobiznu ruského prezidenta.

Výraznější kritika vůči Rusku však nezaznívá ani třeba od ministra financí Andreje Babiše, o jehož spojenectví s českým prezidentem se poslední dobou často diskutuje.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy