Poslanec KSČM "léčí" vztahy s Ruskem, od Putina dostal řád. Přes zavřené dveře se bavit nelze, tvrdí

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
6. 2. 2016 21:42
Komunističtí zákonodárci tento týden znovu potvrdili, že v nich má putinovské Rusko cenné spojence. Jejich europoslanec Jiří Maštálka, mimo jiné místopředseda bruselské komise pro vztahy s Ruskem, dostal od ruského prezidenta Vladimira Putina vysoké státní vyznamenání Řád přátelství. Maštálka soudí, že vyznamenání získal za dlouholeté spojování ruských a českých univerzit a za podněcování k dialogu mezi Evropskou unií a Ruskou federací v problematických záležitostech.
Foto: ČTK

Praha - Komunistický europoslanec Jiří Maštálka, profesí lékař, se naučil v Rusku léčit lidi. Ale už více jak 20 let se věnuje spíše politice a poslední dobou léčí hlavně vztahy mezi autoritářským režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a Evropskou unií.

Putin Maštálku tento týden odměnil vysokým státním vyznamenáním - Řádem přátelství. Řád se uděluje od roku 1994, v časech Sovětského svazu se jmenoval Řád přátelství národů. Ocenění dostávají lidé převážně za "velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací".

Ukazuje se tak, jak jsou čeští komunisté v poslední době aktivní v prohlubování vztahů s Ruskou federací. A že v nich má putinovské Rusko cenné spojence.

V čem podle Maštálky spočíval jeho "velký přínos k upevnění přátelství?" Europoslanec se domnívá, že vyznamenání získal za dlouholeté spojování ruských a českých univerzit a za podněcování k dialogu mezi Evropskou unií a Ruskou federací v problematických záležitostech.

„Jako člen delegace jsem se snažil najít možnosti spolupráce mezi Ruskou federací a Evropskou unií. Snažil jsem se, aby se vztahy optimalizovaly a aby si obě strany dokázaly vyjasnit vzájemná stanoviska, která jsou mnohdy i rozporuplná. Nelze se bavit přes zavřené dveře,“ vysvětlil v rozhovoru s Aktuálně.cz Jiří Maštálka.

„Naposledy se mi podařilo, že naše frakce vyjížděla do Moskvy a řešil jsem problémy, které se týkaly situace v Sýrii a situace na Blízkém východě. Bylo to zaměřené široce,“ líčí Maštálka.

Europoslanec dlouhá léta studoval v Rusku a absolvoval Volgogradský lékařský institut a na Ukrajině Kyjevský lékařský institut. V komunistické straně je od roku 1977 a předtím, než vstoupil do politiky, působil ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Odborník: stalinista není

Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů tvrdí, že cena pro Maštálku je český unikát. „Dostal to určitě za své aktivity. V tomto směru je velmi proruský a proputinovský a má třeba jasný názor na protiruské sankce, s nimiž nesouhlasí a vymezuje se vůči nim. Je určitě na ruské straně,“ říká historik.

„Je jasné, že naši komunisté se k Rusku vztahují, to je věc, která se nedá oddiskutovat,“ vysvětlil Svoboda. „Pana Maštálku bych ale určitě neřadil mezi stalinisty, nepatří mezi extrémy ve straně,“ dodal odborník.

Ve svém vřelém vztahu k Rusku není Maštálka zdaleka sám. Třeba jeho kolegové Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík zamířili na začátku tohoto roku na neoficiální cestu na východ Ukrajiny, který kontrolují proruští separatisté. Od jejich výpravy se na začátku roku distancovala Sněmovna i komunistická strana. Oba poslanci ale tvrdili, že v jejich cestě Ruská federace nehrála žádnou roli.

Nejen Zemanovi muži

Evropská unie na Rusko uvalila sankce kvůli anexi Krymu a vměšování se do války na Ukrajině. Pro Putina je tedy důležité, aby měl na Západě aspoň nějaké spojence, kteří by blok proti Moskvě narušovali. A čeští komunisté jsou z těch nejpevnějších, což denně prokazují třeba i ve svém stranickém tisku.

Příklon části české politiky k Rusku a to, že část politické reprezentace má k Ruské federaci vřelejší vztah, než je oficiální evropský postoj, je patrné i z lidí, kterými se obklopuje prezident Miloš Zeman. Jedním z nich je třeba poradce Martin Nejedlý, který byl jednatelem ruské pobočky Lukoil Aviation a který je známý také tím, že na obalu svého telefonu má podobiznu ruského prezidenta.

Výraznější kritika vůči Rusku však nezaznívá ani třeba od ministra financí Andreje Babiše, o jehož spojenectví s českým prezidentem se poslední dobou často diskutuje.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
Další zprávy