Dva poslanci KSČM vyrazili za separatisty do Doněcka. Soukromá cesta, říká strana

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 14. 1. 2016 16:32
Na území východní Ukrajiny, kterou kontrolují proruští separatisté, vyrazili dva poslanci KSČM. Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík tam převezmou dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády. Na třídenní cestě se setkají se zástupci samozvané Doněcké lidové republiky, například s tamním ombudsmanem nebo bývalými válečnými zajatci. Komunističtí poslanci o návštěvě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani ministerstvo zahraničních věcí. Ondráček má navíc zakázán vstup na území Ukrajiny – do Doněcké oblasti musel cestovat přes Rusko.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha – Dvojice komunistických poslanců míří na třídenní cestu po východní Ukrajině. Zdeněk Ondráček spolu se Stanislavem Mackovíkem navštíví území, které mají pod kontrolou proruští separatisté. Mají od nich převzít dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády.

Čeští zákonodárci do Novoruska – jak oblast, kterou separatisté s vojenskou pomocí ruské armády odtrhli od Ukrajiny, nazývá Moskva – odjeli, aby se "seznámili s následky bojů, humanitární situací." Na místě mají jednat také s představiteli samozvané Doněcké lidové republiky.

Že členové parlamentu východní Ukrajinu navštíví, potvrdil tiskový odbor komunistů. "Podle našich informací se jedná o neoficiální, soukromou cestu obou poslanců," vzkázala mluvčí Šárka Cicvárková.

O cestě Ondráčka a Mackovíka nebylo předem informováno vedení Poslanecké sněmovny ani ministerstvo zahraničí. "Já tu informaci slyším od vás poprvé," reagoval na dotaz Aktuálně.cz její předseda Jan Hamáček (ČSSD).

Blíže se k cestě odmítl vyjádřit šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. "Klub to neorganizoval, neorganizuje a ani není povinen to řešit. Na to se mě neptejte," upozornil.

Redakce se oba poslance pokusila telefonicky kontaktovat. Ti se však dosud neozvali, Ondráček na zaslanou SMS nereagoval.

Ondráček po příjezdu na Donbas stačil zkritizovat Evropskou unii i média.

"Všichni hovoří o tom, že Ukrajina směřuje k Evropské unii, jestliže ale mluvíme o lidských právech, pak taková Evropa nemá existovat – ukrajinské silové struktury se tu přece dopouštějí násilí na mírumilovném obyvatelstvu," řekl pro agenturu DAN, která na území kontrolovaném separatisty působí.

"Média ukazují jen jednu stranu konfliktu, my jsme ale rozhodnuti naší společnosti otevřít oči," doplnil Ondráček.

Standardně musí všechny oficiální zahraniční cesty poslanců schvalovat sněmovní organizační výbor nebo sám šéf dolní komory. "Nic takového neproběhlo. Znamená to, že je to jejich soukromá iniciativa," upřesňuje Hamáček.

Podle informací deníku Aktuálně.cz se poslanci KSČM mají ve čtvrtek sejít s místním ombudsmanem, představitelem tamního ministerstva zahraničních věcí a šéfem advokátní komory. Setkat se mají i s bývalými válečnými zajatci.

Ondráček má na Ukrajinu vstup zakázán

Na programu návštěvy Doněcké lidové republiky, již Ukrajina řadí na seznam teroristických organizací, je i obhlídka míst bojů. Poslanci si prohlédnou například doněcké letiště, o které ukrajinská armáda neúspěšně bojovala s proruskými ozbrojenci osm měsíců. Zpět do Prahy by se měli vrátit v neděli.

Koho budou čeští zákonodárci při schůzkách se separatisty zastupovat, není známé. Černínský palác vzkázal, že účel cesty nezná. "Z kontextu vyplývá, že se jedná o jejich osobní kontakty v dané části Ukrajiny," sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Zdeněk Ondráček má navíc zakázaný vstup na území Ukrajiny. Její oficiální součástí je podle české diplomacie či Evropské unie i oblast okolo Doněcku. Oba poslanci na východní Ukrajinu přicestovali přes Rusko.

"Donbas je součástí Ukrajiny, cestovat tam je možné jenom se souhlasem ukrajinských úřadů a podle ukrajinských zákonů," zdůrazňuje Valentová.

Když Ondráček loni v prosinci Ukrajinu naposledy navštívil, zadrželi ho na letišti v Kyjevě policisté. Odmítli ho vpustit do země s tím, že jeho jméno figuruje na seznamu nežádoucích osob. Po výslechu musel odcestovat do Česka. Do Kyjeva tehdy přiletěl, aby se zúčastnil konference o ukrajinských volbách.

Sobotkova vláda výboje proruských povstalců dlouhodobě kritizuje. Ministerský předseda rovněž v minulosti několikrát odsoudil vojenskou podporu, kterou separatistům poskytuje Kreml. Česká diplomacie rovněž odmítla uznat volby, které završily anexi Krymu Ruskem.

Poslanec Ondráček měl v minulosti spory se současným předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ten ho na plénu Sněmovny nazval "komunistickým fízlem a Jakešovou mlátičkou z Palachova týdne." Mandátový a imunitní výbor tehdy Kalouskovi nařídil, aby se Ondráčkovi – který v roce 1989 skutečně pacifikoval demonstranty – omluvil.

Podle redaktora Deníku Referendum Patrika Eichlera by se měl M. Kalousek omluvit za svůj výraz o komunistickém fízlovi. Šéfredaktor Respektu Erik Tabery žádost o omluvu vnímá jako absurdní. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy