Dva poslanci KSČM vyrazili za separatisty do Doněcka. Soukromá cesta, říká strana

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 14. 1. 2016 16:32
Na území východní Ukrajiny, kterou kontrolují proruští separatisté, vyrazili dva poslanci KSČM. Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík tam převezmou dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády. Na třídenní cestě se setkají se zástupci samozvané Doněcké lidové republiky, například s tamním ombudsmanem nebo bývalými válečnými zajatci. Komunističtí poslanci o návštěvě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani ministerstvo zahraničních věcí. Ondráček má navíc zakázán vstup na území Ukrajiny – do Doněcké oblasti musel cestovat přes Rusko.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha – Dvojice komunistických poslanců míří na třídenní cestu po východní Ukrajině. Zdeněk Ondráček spolu se Stanislavem Mackovíkem navštíví území, které mají pod kontrolou proruští separatisté. Mají od nich převzít dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády.

Čeští zákonodárci do Novoruska – jak oblast, kterou separatisté s vojenskou pomocí ruské armády odtrhli od Ukrajiny, nazývá Moskva – odjeli, aby se "seznámili s následky bojů, humanitární situací." Na místě mají jednat také s představiteli samozvané Doněcké lidové republiky.

Že členové parlamentu východní Ukrajinu navštíví, potvrdil tiskový odbor komunistů. "Podle našich informací se jedná o neoficiální, soukromou cestu obou poslanců," vzkázala mluvčí Šárka Cicvárková.

O cestě Ondráčka a Mackovíka nebylo předem informováno vedení Poslanecké sněmovny ani ministerstvo zahraničí. "Já tu informaci slyším od vás poprvé," reagoval na dotaz Aktuálně.cz její předseda Jan Hamáček (ČSSD).

Blíže se k cestě odmítl vyjádřit šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. "Klub to neorganizoval, neorganizuje a ani není povinen to řešit. Na to se mě neptejte," upozornil.

Redakce se oba poslance pokusila telefonicky kontaktovat. Ti se však dosud neozvali, Ondráček na zaslanou SMS nereagoval.

Ondráček po příjezdu na Donbas stačil zkritizovat Evropskou unii i média.

"Všichni hovoří o tom, že Ukrajina směřuje k Evropské unii, jestliže ale mluvíme o lidských právech, pak taková Evropa nemá existovat – ukrajinské silové struktury se tu přece dopouštějí násilí na mírumilovném obyvatelstvu," řekl pro agenturu DAN, která na území kontrolovaném separatisty působí.

"Média ukazují jen jednu stranu konfliktu, my jsme ale rozhodnuti naší společnosti otevřít oči," doplnil Ondráček.

Standardně musí všechny oficiální zahraniční cesty poslanců schvalovat sněmovní organizační výbor nebo sám šéf dolní komory. "Nic takového neproběhlo. Znamená to, že je to jejich soukromá iniciativa," upřesňuje Hamáček.

Podle informací deníku Aktuálně.cz se poslanci KSČM mají ve čtvrtek sejít s místním ombudsmanem, představitelem tamního ministerstva zahraničních věcí a šéfem advokátní komory. Setkat se mají i s bývalými válečnými zajatci.

Ondráček má na Ukrajinu vstup zakázán

Na programu návštěvy Doněcké lidové republiky, již Ukrajina řadí na seznam teroristických organizací, je i obhlídka míst bojů. Poslanci si prohlédnou například doněcké letiště, o které ukrajinská armáda neúspěšně bojovala s proruskými ozbrojenci osm měsíců. Zpět do Prahy by se měli vrátit v neděli.

Koho budou čeští zákonodárci při schůzkách se separatisty zastupovat, není známé. Černínský palác vzkázal, že účel cesty nezná. "Z kontextu vyplývá, že se jedná o jejich osobní kontakty v dané části Ukrajiny," sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Zdeněk Ondráček má navíc zakázaný vstup na území Ukrajiny. Její oficiální součástí je podle české diplomacie či Evropské unie i oblast okolo Doněcku. Oba poslanci na východní Ukrajinu přicestovali přes Rusko.

"Donbas je součástí Ukrajiny, cestovat tam je možné jenom se souhlasem ukrajinských úřadů a podle ukrajinských zákonů," zdůrazňuje Valentová.

Když Ondráček loni v prosinci Ukrajinu naposledy navštívil, zadrželi ho na letišti v Kyjevě policisté. Odmítli ho vpustit do země s tím, že jeho jméno figuruje na seznamu nežádoucích osob. Po výslechu musel odcestovat do Česka. Do Kyjeva tehdy přiletěl, aby se zúčastnil konference o ukrajinských volbách.

Sobotkova vláda výboje proruských povstalců dlouhodobě kritizuje. Ministerský předseda rovněž v minulosti několikrát odsoudil vojenskou podporu, kterou separatistům poskytuje Kreml. Česká diplomacie rovněž odmítla uznat volby, které završily anexi Krymu Ruskem.

Poslanec Ondráček měl v minulosti spory se současným předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ten ho na plénu Sněmovny nazval "komunistickým fízlem a Jakešovou mlátičkou z Palachova týdne." Mandátový a imunitní výbor tehdy Kalouskovi nařídil, aby se Ondráčkovi – který v roce 1989 skutečně pacifikoval demonstranty – omluvil.

Podle redaktora Deníku Referendum Patrika Eichlera by se měl M. Kalousek omluvit za svůj výraz o komunistickém fízlovi. Šéfredaktor Respektu Erik Tabery žádost o omluvu vnímá jako absurdní. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 45 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy