Dva poslanci KSČM vyrazili za separatisty do Doněcka. Soukromá cesta, říká strana

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 14. 1. 2016 16:32
Na území východní Ukrajiny, kterou kontrolují proruští separatisté, vyrazili dva poslanci KSČM. Zdeněk Ondráček a Stanislav Mackovík tam převezmou dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády. Na třídenní cestě se setkají se zástupci samozvané Doněcké lidové republiky, například s tamním ombudsmanem nebo bývalými válečnými zajatci. Komunističtí poslanci o návštěvě předem neinformovali vedení Poslanecké sněmovny ani ministerstvo zahraničních věcí. Ondráček má navíc zakázán vstup na území Ukrajiny – do Doněcké oblasti musel cestovat přes Rusko.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Praha – Dvojice komunistických poslanců míří na třídenní cestu po východní Ukrajině. Zdeněk Ondráček spolu se Stanislavem Mackovíkem navštíví území, které mají pod kontrolou proruští separatisté. Mají od nich převzít dokumenty o údajných zločinech ukrajinské armády.

Čeští zákonodárci do Novoruska – jak oblast, kterou separatisté s vojenskou pomocí ruské armády odtrhli od Ukrajiny, nazývá Moskva – odjeli, aby se "seznámili s následky bojů, humanitární situací." Na místě mají jednat také s představiteli samozvané Doněcké lidové republiky.

Že členové parlamentu východní Ukrajinu navštíví, potvrdil tiskový odbor komunistů. "Podle našich informací se jedná o neoficiální, soukromou cestu obou poslanců," vzkázala mluvčí Šárka Cicvárková.

O cestě Ondráčka a Mackovíka nebylo předem informováno vedení Poslanecké sněmovny ani ministerstvo zahraničí. "Já tu informaci slyším od vás poprvé," reagoval na dotaz Aktuálně.cz její předseda Jan Hamáček (ČSSD).

Blíže se k cestě odmítl vyjádřit šéf poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. "Klub to neorganizoval, neorganizuje a ani není povinen to řešit. Na to se mě neptejte," upozornil.

Redakce se oba poslance pokusila telefonicky kontaktovat. Ti se však dosud neozvali, Ondráček na zaslanou SMS nereagoval.

Ondráček po příjezdu na Donbas stačil zkritizovat Evropskou unii i média.

"Všichni hovoří o tom, že Ukrajina směřuje k Evropské unii, jestliže ale mluvíme o lidských právech, pak taková Evropa nemá existovat – ukrajinské silové struktury se tu přece dopouštějí násilí na mírumilovném obyvatelstvu," řekl pro agenturu DAN, která na území kontrolovaném separatisty působí.

"Média ukazují jen jednu stranu konfliktu, my jsme ale rozhodnuti naší společnosti otevřít oči," doplnil Ondráček.

Standardně musí všechny oficiální zahraniční cesty poslanců schvalovat sněmovní organizační výbor nebo sám šéf dolní komory. "Nic takového neproběhlo. Znamená to, že je to jejich soukromá iniciativa," upřesňuje Hamáček.

Podle informací deníku Aktuálně.cz se poslanci KSČM mají ve čtvrtek sejít s místním ombudsmanem, představitelem tamního ministerstva zahraničních věcí a šéfem advokátní komory. Setkat se mají i s bývalými válečnými zajatci.

Ondráček má na Ukrajinu vstup zakázán

Na programu návštěvy Doněcké lidové republiky, již Ukrajina řadí na seznam teroristických organizací, je i obhlídka míst bojů. Poslanci si prohlédnou například doněcké letiště, o které ukrajinská armáda neúspěšně bojovala s proruskými ozbrojenci osm měsíců. Zpět do Prahy by se měli vrátit v neděli.

Koho budou čeští zákonodárci při schůzkách se separatisty zastupovat, není známé. Černínský palác vzkázal, že účel cesty nezná. "Z kontextu vyplývá, že se jedná o jejich osobní kontakty v dané části Ukrajiny," sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Zdeněk Ondráček má navíc zakázaný vstup na území Ukrajiny. Její oficiální součástí je podle české diplomacie či Evropské unie i oblast okolo Doněcku. Oba poslanci na východní Ukrajinu přicestovali přes Rusko.

"Donbas je součástí Ukrajiny, cestovat tam je možné jenom se souhlasem ukrajinských úřadů a podle ukrajinských zákonů," zdůrazňuje Valentová.

Když Ondráček loni v prosinci Ukrajinu naposledy navštívil, zadrželi ho na letišti v Kyjevě policisté. Odmítli ho vpustit do země s tím, že jeho jméno figuruje na seznamu nežádoucích osob. Po výslechu musel odcestovat do Česka. Do Kyjeva tehdy přiletěl, aby se zúčastnil konference o ukrajinských volbách.

Sobotkova vláda výboje proruských povstalců dlouhodobě kritizuje. Ministerský předseda rovněž v minulosti několikrát odsoudil vojenskou podporu, kterou separatistům poskytuje Kreml. Česká diplomacie rovněž odmítla uznat volby, které završily anexi Krymu Ruskem.

Poslanec Ondráček měl v minulosti spory se současným předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. Ten ho na plénu Sněmovny nazval "komunistickým fízlem a Jakešovou mlátičkou z Palachova týdne." Mandátový a imunitní výbor tehdy Kalouskovi nařídil, aby se Ondráčkovi – který v roce 1989 skutečně pacifikoval demonstranty – omluvil.

Podle redaktora Deníku Referendum Patrika Eichlera by se měl M. Kalousek omluvit za svůj výraz o komunistickém fízlovi. Šéfredaktor Respektu Erik Tabery žádost o omluvu vnímá jako absurdní. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy