Český komunista po návratu z Donbasu: Rusy jsem neviděl. Ukrajina se zajatci zachází jako wehrmacht

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
18. 1. 2016 12:37
Cesta dvou komunistických poslanců Stanislava Mackovíka a Zdeňka Ondráčka do separatistické Doněcké republiky popudila ukrajinskou diplomacii. A ačkoli o ní média na Donbasu informovala jako o "parlamentní delegaci", ruce pryč od ní dává Sněmovna i komunistická strana. Podle Mackovíka šlo o soukromou cestu, kterou si poslanci zařizovali sami. "Rusko v tom roli nehrálo, nikdo nás nezval," říká Mackovík v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Poslanec KSČM Stanislav Mackovík
Poslanec KSČM Stanislav Mackovík | Foto: ČTK

Od vaší cesty na Donbas se distancovala Poslanecká sněmovna i vaše mateřská strana, předem nic nevědělo ani ministerstvo zahraničí. Proč jste o tom nikoho neinformovali?

Byla to stoprocentně soukromá cesta v době, kdy nezasedá Sněmovna. Ještě před odletem jsem byl na výboru.

Pozval vás někdo z představitelů samozvané Doněcké republiky?

Potkali jsme tam jejich ministra zahraničních věcí, ale nepřijeli jsme na jeho pozvání. Byla to iniciativa kolegy Zdeňka Ondráčka, který byl na Ukrajině dvakrát oficiálně jako pozorovatel voleb. Volby v Mariupolu byly pod dohledem samopalů, s hákovými kříži. Když se chtěl podívat na místa bojů, nepustili ho tam. A když přiletěl na Ukrajinu potřetí kvůli nějaké konferenci, už ho do země nepustili vůbec. Ale měl kontakt na nějaké novináře ještě z Mariupolu a ti nám tu cestu zprostředkovali.

Hrálo v tom nějakou roli Rusko?

Rusko v tom hrálo jen jednu roli, do Doněcku se nedá letět a nejbližší letiště je Rostov na Donu. Ani vlakem se tam nedostanete, koleje jsou rozbité. Takže jsme letěli do Ruska a autobusem na hraniční přechod. Ale nikdo z Ruska nás nezval a jako poslanci vízum do Ruska nepotřebujeme.

Nešli jsme dírou v plotě

Na cestu už reagovala ukrajinská diplomacie, která řekla, že jste do země vstoupili ilegálně. Je to vhodné, aby poslanci takhle postupovali?

Nešli jsme tam dírou v plotě, nepřecházeli jsme hranice ilegálně, ale normálně na hraničním přechodu. Když jsme podle Ukrajiny vstoupili na její území, tak se ptám, proč střílí na vlastní město?

Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo českou vládu i parlament, aby se veřejně distancovaly od podobných "provokací a projevů neúcty vůči ukrajinské svrchovanosti"...

Nedovedu si představit, že by soukromá cesta poslanců měla vyvolat nějaký diplomatický incident. To se budeme omlouvat Ukrajině, že tam přijeli dva poslanci? Nehodí se jim, že jsme jeli zrovna tam. Otázkou je spíš to, jestli se dodržují minské dohody, a já říkám, že ne.

Jsou v Doněcku ruští vojáci?

Když jsem byl loni na cestě v Kyjevě, viděl jsem tam spoustu vojáků se samopaly, pořád nějací ozbrojenci. V Doněcku jsme jezdili všude, sami jsme chodili pěšky po městě, ale potkáte dva policajty, dva vojenské náklaďáky, co ani nic nevezou. Neviděl jsem jediný obrněný vůz, kromě jednoho zavaleného tanku. Divím se, že se s tou technikou vůbec ukrajinské armádě nebrání.

Faktem je, že se tam střílí

A jsou tam tedy ti ruští vojáci?

Jsou, nejsou... My jsme je neviděli. Jak já poznám ruského vojáka? Oblečení těch separatistů je různorodé. Mají třeba uniformy ještě z dob sovětské armády, ale i moderní obleky, co teď nosí ruská armáda. Jenže ty si tam koupíte na tržnici. A Ukrajinci navíc umí mluvit rusky. Ale bylo by naivní domnívat se, že tam žádní nejsou, Američani mají z druhé strany svoje lidi. A na obou stranách je spousta lidí různých národností, třeba Poláci i Češi.

Kde jste se všude pohybovali a co jste viděli?

Byli jsme přímo v Doněcku. Viděli jsme jak centrum, tak periferie. A také letiště, které je totálně zničené, betonový plot a v něm díry velikosti pěti šesti centimetrů, což je brutální. Když jsme tam byli, tak to 800 metrů od nás bouchlo. Faktem je, že se tam střílí.

Jak se žije civilnímu obyvatelstvu?

Ti to odnášejí nejvíc. Hrozné je to v tom, že neexistuje jasná bojová linie a zásahy jsou nahodilé – tu přiletí granát, tu minometná palba, v tom lidi přecházejí mezi vesnicemi. My jsme byli v jedné vesnici na okraji a tam to lítalo asi tři hodiny. Lidé tam žijí ve zbytcích rozstřílených domů, protože jinak o všechno přišli. Centrum Doněcku funguje, ale na periferiích je to špatné s dodávkami proudu, do toho třicet centimetrů sněhu. Vozí jim tam ale zadarmo chleba a vodu.

Zpravodajská hra je z obou stran

Co vám tamní obyvatelé říkali?

Mluvili jsme s deseti bývalými zajatci ukrajinské armády. Čtyři z nich měli opravdu silný posttraumatický syndrom, měli i válečná zranění s trvalými následky. Byla mezi nimi doktorka ze záchranky, které rozstříleli sanitku a vzali ji do zajetí. To její vyprávění bylo, jako kdybych si četl knížku o tom, jak se zajatci zacházeli Němci za druhé světové války. Dostali jsme taky knihu, kde jsou fotky civilních obětí.

Rusko posiluje vliv

Britský list The Sunday Telegraph nahlédl do dokumentů amerických tajných služeb. Podle něj Rusko posiluje svůj vliv v Evropě. Ruští agenti údajně působí ve Francii, Nizozemsku, Maďarsku, Rakousku a v České republice. Právě tu podle deníku vnímají ruští agenti jako "bránu" do schengenského prostoru.

Jedním z případů, kdy se údajně projevuje snaha Rusů o destabilizaci Evropy, je působení v Rakousku. Dokument výslovně zmiňuje návštěvu tamních dvou poslanců na Krymu, čímž podpořili jeho anexi k Rusku.

Na druhé straně se tohle, myslíte, neděje?

Já chápu, že někdo řekne, že druhá strana to dělala taky. Každá válka je nějaká, ale tohle jsme tam viděli.

Shodou okolností teď vyšla zpráva amerických tajných služeb, podle které se Rusko snaží posilovat svůj vliv v Evropě právě třeba pozváním evropských politiků na Krym. Nepodpoří vaše cesta ruskou propagandu?

Co je propaganda? Když to vidím a nafotím, je to pravda, nebo propaganda? A kromě toho, ta zpravodajská hra je tady z obou stran. I Amerika má vliv na českou politiku.

 

Právě se děje

Další zprávy