Amnestie uzavírá tunelářský případ. Týká se i uprchlíka

Radek Nohl Radek Nohl
24. 1. 2013 13:25
Vrchní soud zastavil stíhání šesti manažerů. Definitivní tečka za kauzou to není
Miroslav Vlastník, jeden z těch, koho se týká amnestie.
Miroslav Vlastník, jeden z těch, koho se týká amnestie. | Foto: ČTK

Praha - Vrchní soud v Praze zastavil část obvinění šesti manažerů, kteří byli stíháni v kauze vytunelovaného fondu Trend.

Amnestován na základě novoročního pardonu prezidenta republiky Václava Klause byl podle informací Aktuálně.cz hlavní aktér podvodu se škodou 1,4 miliardy korun Miroslav Hálek, Libor Páv, Jan Cholasta, Michal Plachta, Jiří Trnka a Miroslav Vlastník.

Ten se přitom přes osm let skrýval v zahraničí a do Čech se vrátil až těsně před koncem loňského roku. Proto se na něj také amnestie vztahuje.

To, že soud v kauze před několika dny rozhodl, potvrdila deníku Aktuálně.cz žalobkyně Soňa Bělohlávková, která kauzu fondů dozoruje.

"Byla proti verdiktu podána stížnost," dodala Bělohlávková. Kauza, která je označována za jeden z největších případů tunelování v Česku, ale ještě není definitivně u konce.

Škoda ve výši 1,4 miliardy

Verdikt Vrchního soudu v Praze se totiž týká části případu, v níž byla zmíněná šestice před časem zproštěna viny, ale státní zástupce se proti tomu odvolal.  

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: ČTK

O zbytku kauzy rozhodne ještě královéhradecký krajský soud. A ten podle jeho mluvčí Jany Klikové zatím o tom, jestli se zastaví zbytek trestního stíhání kvůli amnestii, doposud nerozhodl.

Kauza fondu Trend začala před více než šestnácti roky. Poslední nepravomocný rozsudek v tomto případě vynesl hradecký soud loni v říjnu.

Podle tehdejšího verdiktu měl jít na dva roky do vězení Miroslav Hálek a Libor Páv a na tři roky Luděk Špriňar a Jan Cholastov.

Uprchlík se vrátil před amnestií

Deník Insider před několika dny upozornil na to, že zhruba 14 dní před koncem roku 2013 se do Čech nečekaně vrátil Miroslav Vlastník, který je jedním z hlavních aktérů v celé kauze.

I když mu soud zakázal vycestovat do zahraničí, do vazby ho poté, co ho na pražském letišti zadržela policie, neposlal.

A na počátku letošního roku se Vlastník dozvěděl, že se na něj s největší pravděpodobností bude také vztahovat amnestie. Pokud by se z ciziny nevrátil, Klausův pardon by ho minul. 

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy