Amnestie uzavírá tunelářský případ. Týká se i uprchlíka

Radek Nohl Radek Nohl
24. 1. 2013 13:25
Vrchní soud zastavil stíhání šesti manažerů. Definitivní tečka za kauzou to není
Miroslav Vlastník, jeden z těch, koho se týká amnestie.
Miroslav Vlastník, jeden z těch, koho se týká amnestie. | Foto: ČTK

Praha - Vrchní soud v Praze zastavil část obvinění šesti manažerů, kteří byli stíháni v kauze vytunelovaného fondu Trend.

Amnestován na základě novoročního pardonu prezidenta republiky Václava Klause byl podle informací Aktuálně.cz hlavní aktér podvodu se škodou 1,4 miliardy korun Miroslav Hálek, Libor Páv, Jan Cholasta, Michal Plachta, Jiří Trnka a Miroslav Vlastník.

Ten se přitom přes osm let skrýval v zahraničí a do Čech se vrátil až těsně před koncem loňského roku. Proto se na něj také amnestie vztahuje.

To, že soud v kauze před několika dny rozhodl, potvrdila deníku Aktuálně.cz žalobkyně Soňa Bělohlávková, která kauzu fondů dozoruje.

"Byla proti verdiktu podána stížnost," dodala Bělohlávková. Kauza, která je označována za jeden z největších případů tunelování v Česku, ale ještě není definitivně u konce.

Škoda ve výši 1,4 miliardy

Verdikt Vrchního soudu v Praze se totiž týká části případu, v níž byla zmíněná šestice před časem zproštěna viny, ale státní zástupce se proti tomu odvolal.  

Václav Klaus.
Václav Klaus. | Foto: ČTK

O zbytku kauzy rozhodne ještě královéhradecký krajský soud. A ten podle jeho mluvčí Jany Klikové zatím o tom, jestli se zastaví zbytek trestního stíhání kvůli amnestii, doposud nerozhodl.

Kauza fondu Trend začala před více než šestnácti roky. Poslední nepravomocný rozsudek v tomto případě vynesl hradecký soud loni v říjnu.

Podle tehdejšího verdiktu měl jít na dva roky do vězení Miroslav Hálek a Libor Páv a na tři roky Luděk Špriňar a Jan Cholastov.

Uprchlík se vrátil před amnestií

Deník Insider před několika dny upozornil na to, že zhruba 14 dní před koncem roku 2013 se do Čech nečekaně vrátil Miroslav Vlastník, který je jedním z hlavních aktérů v celé kauze.

I když mu soud zakázal vycestovat do zahraničí, do vazby ho poté, co ho na pražském letišti zadržela policie, neposlal.

A na počátku letošního roku se Vlastník dozvěděl, že se na něj s největší pravděpodobností bude také vztahovat amnestie. Pokud by se z ciziny nevrátil, Klausův pardon by ho minul. 

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy