Kalousek kvůli němu zastavoval letadlo, marně. Teď chce stíhaný ruský podnikatel milionové odškodné

Marek Pokorný Marek Pokorný
13. 7. 2016 10:18
Ani zablokování letadla cisternou s benzinem, které nařídil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, nezabránilo tomu, aby byl před třemi lety vydán do Ruska uprchlý podnikatel Alexej Torubarov, který v Česku žádal o azyl. Torubarov posléze uspěl u Ústavního soudu, který řekl, že jeho vydání bylo nezákonné. Nyní požaduje po Česku čtyři miliony odškodného, o azyl už ale nestojí - požádal o něj mezitím v Maďarsku.
Foto: Archiv HN

Praha - Více než čtyři miliony požadují po Česku ruský podnikatel Alexej Torubarov a jeho manželka Světlana. Torubarova totiž tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v květnu 2013 vydal do Ruska, kde čelil obvinění z podvodů a vydírání. A Ústavní soud posléze řekl, že to bylo nezákonné, protože české úřady ještě nerozhodly o jeho žádosti o azyl.

Vydání bylo tehdy dramatické: na poslední chvíli se mu neúspěšně pokusili zabránit ministři financí a zahraničí Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg (oba TOP 09), když přikázali před startující letadlo Aeroflotu s Torubarovem na palubě přitáhnout cisternu s benzinem, aby nemohlo odletět. Odletu ale nezabránili.

Podle soudkyně Markéty Jiráskové z Obvodního soudu pro Prahu 2, která v úterý začala případ projednávat, je evidentní, že má Torubarov na odškodnění nárok. "Bylo to nezákonné rozhodnutí, a proto je dána odpovědnost státu za případnou škodu," uvedla. Torubarov ale musí předložit důkazy, k jakým konkrétním zásahům do jeho osobnostních práv a zdraví došlo.

Manželku přece nevydali

Podle Jiráskové však nárok na odškodnění nemá Torubarovova manželka, která chce polovinu z uvedených čtyř milionů. "Vůči ní žádné nesprávné rozhodnutí nebylo vydáno," vysvětlila soudkyně.

Její odůvodnění ale odmítá advokát Milan Hulík, který oba manžele zastupuje. "I když se to rozhodnutí netýkalo jí, neznamená to, že jí tím nebyla způsobena škoda, a to ještě vyšší," upozornil Hulík s poukazem na to, že se po vydání svého manžela zhroutila a skončila na psychiatrii.

"Má navíc zvýšené výdaje na léky či cesty za manželem," poukázal. I proto kromě čtyřmilionového odškodnění za nemajetkovou újmu figuruje v žalobě například 384 korun za léky, 12 722 korun za letenky či 6308 korun za jízdenky.

Odmítal poskytovat úplatky

Dříve úspěšný hoteliér z ruského Volgogradu přijel do Česka před šesti lety poté, co byl ve své vlasti obviněn z podvodů a vydírání. Sám Torubarov ale tvrdil, že je vše úplně naopak - stíhání prý byla msta mafie, které nechtěl platit a ona usilovala o jeho majetek v hodnotě desítek milionů korun. A požádal proto v Česku o azyl. "Byl tam stíhán účelově, protože odmítal poskytovat úplatky," uvedl jeho advokát.

Jenže azylové řízení se vleklo, a tak ministr spravedlnosti Blažek rozhodl, že Torubarov bude vydán do Ruska, aniž se počká na jeho výsledek. To ale zkritizoval Ústavní soud.

"Ministr spravedlnosti nemůže povolit vydání do doby, než bude (azylové) řízení pravomocně skončeno, včetně případného navazujícího soudního přezkumu," uvedla soudkyně Kateřina Šimáčková. Torubarovovi tak bylo znemožněno, aby úřady o tom, zda azyl získá, rozhodly. "Osobě, o jejíž vydání jde, nesmí být upřena možnost, aby byla projednána její žádost o udělení mezinárodní ochrany," dodala Šimáčková.

Zvažovali, že to zaplatí Blažek

Ministerstvo spravedlnosti již Torubarova částečně odškodnilo: Loni v říjnu, poté co podal žalobu, mu poslalo čtvrt milionu korun. "Přiznání peněžité částky ve výši 250 000 Kč se vzhledem ke stavu věci jeví jako dostatečné," uvedlo v dopise, kterým se mu i omluvilo. Podle advokáta Hulíka je to však málo.

Ministerstvo navíc uvažovalo o tom, že by uvedenou částku požadovalo po exministru Blažkovi. Nakonec to ale zavrhlo. "Rozhodnutí Ústavního soudu ve věci zákonnosti extradice pana Torubarova nebylo možno předvídat," vysvětlil Daniel Škvařil z kanceláře současného ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

Podle Škvařila to byl totiž první případ, kdy se ústavní soudci kolizí azylového řízení a vydání zabývali. "Předpokladem pro vznik povinnosti úřední osoby hradit regresní náhradu je zavinění minimálně v rovině nevědomé nedbalosti a to by se nemohlo podařit dovodit," dodal Škvařil.

"Já vycházel z judikatury, která existovala," hájí se sám Blažek. Uvedené rozhodnutí Ústavního soudu sice respektuje, ale upozorňuje, že může mít nebezpečné důsledky. "Azylové řízení lze donekonečna protahovat, protože ty zákonné lhůty se málokdy dodržují. Ti, kteří u nás zůstanou a jsou to skutečně zločinci, toho zneužívají, jsou u nás za peníze daňových poplatníků i více než rok," řekl Aktuálně.cz.

Vy už nejste manželé?

U soudu byla s Hulíkem pouze Světlana Torubarovová: Její manžel je totiž v Maďarsku, kde před dvěma lety požádal o azyl - po propuštění z vazby v Rusku, v níž strávil dva měsíce, totiž znovu ze země uprchl. To překvapilo soudkyni a naznačila, že to může hrát v jejím rozhodnutí o výši odškodného roli.

"Tvrdí, že byl zkrácen na svých právech, že nemohl dokončit azylové řízení v Česku. Tak proč nepřijel sem a v tom řízení tady nepokračoval? Když zrušili ten mezinárodní zatýkací rozkaz, tak už se přece nového vydání nemusí bát," podivila se. "Nemá doklady, takže nemůže přijet," vysvětlovala jeho manželka. "A do Maďarska bez nich mohl přijet?" zeptala se soudkyně.

Ta vzápětí z předložených dokladů zjistila, že Torubarovovi už nejsou manželé - před šestnácti lety se rozvedli. A Torubarovová se nedlouho poté v Karlových Varech znovu vdala - tentokrát za Čecha -, a získala proto v zemi trvalý pobyt. S ním se ale v roce 2007 rozvedla a dala se prý znovu dohromady s bývalým manželem.

"Církevní sňatek stále platí, bydleli jsme spolu, protože máme syna," vysvětlovala soudkyni. Nyní prý pendluje mezi Českem a Maďarskem, kde její exmanžel čeká, zda mu vyřídí novou žádost o azyl.

Jirásková jednání odročila na polovinu října. Do té doby mají Torubarovovi lépe doložit svoji újmu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy