Torubarov Rusům uprchl, chce se vrátit do Česka

ČTK ČTK
11. 12. 2013 11:55
Ruského podnikatele Praha v květnu za dramatických okolností vydala do Moskvy.
Parlament v Budapešti
Parlament v Budapešti | Foto: Tereza Holanová

Budapešť - Souzený ruský podnikatel Alexej Torubarov, jehož v květnu za dramatických okolností vydalo Česko do Moskvy, uprchl ze země a hodlá usilovat o azyl v ČR.

Informoval o tom zpravodajský server lidovky.cz, podle něhož se muži podařilo dostat do Maďarska, kde jej zadržela policie.

Torubarov v Rusku čelí obžalobě z rozsáhlého podvodu, soud však dosud verdikt nevyřkl.

Podnikatel utekl z Ruska na Ukrajinu, odkud se snažil pěšky ve sněhu dostat přes hranici s Maďarskem, uvedl server. Nedlouho poté vyčerpaného muže zadržela policie v městečku Barabás na severovýchodě Maďarska.

Nyní může požádat o azyl v této zemi či usilovat o vydání do Česka, kde již o azyl zažádal. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek však na jaře nařídil Torubarovovo vydání do Ruska ještě před ukončením azylového řízení.

Obvinění z podvodu

Torubarov byl v prosinci 2009 obviněn z podvodu, kterým měl poškodit dva své společníky. Před stíháním se podnikatel uchýlil do zahraničí, v září roku 2010 po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání Interpolu.

Předloni byl Torubarov na rakousko-českých hranicích zadržen, když jel autem na dovolenou do Itálie. Ruské justiční orgány pak Česko požádaly o Torubarovovo vydání a v květnu byl Rus eskortován do volgogradské vazební věznice.

Soud mu již v říjnu dal za pravdu v kauze údajného vydírání, kdy naopak odsoudil dva jeho odpůrce. V případu údajných podvodů mu však hrozí pět až deset let vězení.

Torubarovova kauza rozhádala české politiky, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek chtěl dokonce zastavit jeho odlet z Prahy do Ruska a nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu.

Trestní oznámení, které na Kalouska podal advokát Jiří Vyvadil, policie v září odložila. Rodina podnikatele kvůli vydání podala trestní oznámení na exministra Blažka.

Nyní se prý Torubarov chce vrátit do Česka. "Doufá, že jeho vydání nebylo systémové selhání, ale selhání jednotlivců. Chtěl by se vrátit, jelikož podle Dublinské dohody je stále žadatelem v Česku. Doufá, že se jeho případem budou zaobírat tak, jak mají. V Česku má ženu a nezletilého syna," řekla serveru lidovky.cz Hana Demeterová z organizace Help a Man, která se případem dlouhodobě zabývá.

 

Právě se děje

Další zprávy