Ústavní soud: Blažek vydáním Torubarova do Ruska pochybil

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2014 11:04
Tehdejší ministr spravedlnosti nevyčkal na výsledek azylového řízení. Soud ve čtvrtek Blažkovo rozhodnutí zrušil.
Exministr Pavel Blažek
Exministr Pavel Blažek | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chyboval, když loni povolil vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do vlasti. Nevyčkal na výsledek azylového řízení.

Ústavní soud ve čtvrtek Blažkovo rozhodnutí zrušil. Torubarov opustil Česko za dramatických okolností, později z Ruska znovu uprchl a požádal o azyl v Maďarsku.

Advokát Torubarova Milan Hulík soudní nález přivítal. Kdyby jeho klient nyní zavítal do Česka, nehrozilo by mu okamžité vydání do Ruska. Znovu by se mohla otevřít původní žádost o azyl, řekl Hulík.

Ústavní soudci nedávno závazně určili, že ministerstvo by mělo při vydávání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o udělení mezinárodní ochrany.

Azylové a vydávací řízení obvykle probíhají paralelně. V době, kdy Blažek rozhodoval, stanovisko pléna Ústavního soudu ještě neexistovalo. Podle čtvrtečního nálezu však vydání i tak porušovalo mezinárodní dohody a trestní řád.

Soudkyně Ivana Janů připustila, že nález je více méně akademický, protože vydání se už odehrálo. "I do značné míry akademický výrok má v oblasti ústavně zaručených práv svůj význam a plní vůči cizinci reparační funkci," uvedla Janů. Torubarov by nyní teoreticky mohl požádat o odškodění za nezákonný postup. Podle Hulíka to bude nejspíš zvažovat.

Místo, kde se Torubarov nyní zdržuje, Ústavní soud podle Janů nezná. Informace nemůže na přání klienta poskytovat ani jeho advokát.

Kalousek postavil před letoun cisternu

Obvinění z podvodu, kterým Torubarov údajně poškodil dva své společníky, vznesly ruské orgány v roce 2009, o rok později po něm začal pátrat Interpol.

Policie jej zadržela na česko-rakouských hranicích, když jel autem na dovolenou do Itálie. Rusko pak uspělo se žádostí o vydání. Torubarov však znovu uprchl za hranice. Koncem loňského roku jej zadržela policie v Maďarsku. Následně tam požádal o azyl.

Exministr Kalousek
Exministr Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Kauza rozhádala české politiky, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl dokonce zastavit odlet Torubarova z Prahy do Ruska. Nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu.

Rozhodnutí Ústavního soudu Kalousek přivítal. "Mám samozřejmě radost, protože my jsme nikdy nepochybovali o tom, že se české úřady nezachovaly k panu Torubarovi fér," řekl.

"A já si při té příležitosti nemohu nevzpomenout na několik svých bdělých spoluobčanů, kteří na mě v souvislosti s mými aktivitami v tomto případě podali trestní oznámení, zařídili mi několik zajímavých výslechů na policii České republiky," poznamenal také.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy