Ústavní soud: Blažek vydáním Torubarova do Ruska pochybil

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 6. 2014 11:04
Tehdejší ministr spravedlnosti nevyčkal na výsledek azylového řízení. Soud ve čtvrtek Blažkovo rozhodnutí zrušil.
Exministr Pavel Blažek
Exministr Pavel Blažek | Foto: Vojtěch Marek

Brno - Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chyboval, když loni povolil vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova k trestnímu stíhání do vlasti. Nevyčkal na výsledek azylového řízení.

Ústavní soud ve čtvrtek Blažkovo rozhodnutí zrušil. Torubarov opustil Česko za dramatických okolností, později z Ruska znovu uprchl a požádal o azyl v Maďarsku.

Advokát Torubarova Milan Hulík soudní nález přivítal. Kdyby jeho klient nyní zavítal do Česka, nehrozilo by mu okamžité vydání do Ruska. Znovu by se mohla otevřít původní žádost o azyl, řekl Hulík.

Ústavní soudci nedávno závazně určili, že ministerstvo by mělo při vydávání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o udělení mezinárodní ochrany.

Azylové a vydávací řízení obvykle probíhají paralelně. V době, kdy Blažek rozhodoval, stanovisko pléna Ústavního soudu ještě neexistovalo. Podle čtvrtečního nálezu však vydání i tak porušovalo mezinárodní dohody a trestní řád.

Soudkyně Ivana Janů připustila, že nález je více méně akademický, protože vydání se už odehrálo. "I do značné míry akademický výrok má v oblasti ústavně zaručených práv svůj význam a plní vůči cizinci reparační funkci," uvedla Janů. Torubarov by nyní teoreticky mohl požádat o odškodění za nezákonný postup. Podle Hulíka to bude nejspíš zvažovat.

Místo, kde se Torubarov nyní zdržuje, Ústavní soud podle Janů nezná. Informace nemůže na přání klienta poskytovat ani jeho advokát.

Kalousek postavil před letoun cisternu

Obvinění z podvodu, kterým Torubarov údajně poškodil dva své společníky, vznesly ruské orgány v roce 2009, o rok později po něm začal pátrat Interpol.

Policie jej zadržela na česko-rakouských hranicích, když jel autem na dovolenou do Itálie. Rusko pak uspělo se žádostí o vydání. Torubarov však znovu uprchl za hranice. Koncem loňského roku jej zadržela policie v Maďarsku. Následně tam požádal o azyl.

Exministr Kalousek
Exministr Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Kauza rozhádala české politiky, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chtěl dokonce zastavit odlet Torubarova z Prahy do Ruska. Nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu.

Rozhodnutí Ústavního soudu Kalousek přivítal. "Mám samozřejmě radost, protože my jsme nikdy nepochybovali o tom, že se české úřady nezachovaly k panu Torubarovi fér," řekl.

"A já si při té příležitosti nemohu nevzpomenout na několik svých bdělých spoluobčanů, kteří na mě v souvislosti s mými aktivitami v tomto případě podali trestní oznámení, zařídili mi několik zajímavých výslechů na policii České republiky," poznamenal také.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy