Informace o situaci v poště jsou opravdu vážné, couvl Babiš

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
20. 8. 2015 19:49
Ministři se po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu shodli, že bylo svoláno oprávněně. Informace, které se dozvěděli od tajných služeb, prý mohou mít dopad na další kauzy.
Foto: Reuters

Praha – Lídři koalice po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu vystoupili zcela jednotně. Nynější situace okolo České pošty je podle nich snahou, jak zamezit zprůhlednění hospodaření státní firmy.

"Dostali jsme informace od (tajných) služeb, policie a státního zastupitelství. Pro mě to byly informace nové, které jsem nevěděl. Myslím si, že je potřeba, aby policie a státní zastupitelství tuto kauzu vyšetřily co nejdřív, aby občané věděli, o co v této kauze šlo," prohlásil na následné tiskové konferenci vicepremiér Andrej Babiš.

Ten couvl ze svých dřívějších vyjádření, kdy vyslovil pochybnosti nad tím, že by se Bezpečnostní rada státu měla zabývat kauzou, kterou označil za "problém ČSSD". Ve čtvrtek dokonce jednání označil za možný začátek nové tradice, kdy vládní špičky mohou získat ucelené informace o kauzách týkajících se státních firem.

Opatrný byl před jednáním i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. I on po jednání řekl, že důvody pro svolání byly relevantní. "Dozvěděli jsme se informace, které jsou skutečně velmi důležité a mohou mít dopad na některé další kauzy, které jsou v běhu," podotkl bez dalších podrobností Bělobrádek.

Informace byly závažné, zveřejnit nejdou

Žádné nové informace, které by do kauzy, která se točí okolo údajného úplatku pro ministra vnitra Milana Chovance, ale nezazněly. Sám Chovanec objasnil, proč se sešel s podnikatelem Lukášem Čadkem, jenž je jedním z hlavních aktérů celého případu. "Jsem rád, že členové vlády si informace vyslechli a měli šanci pochopit, že problém je širší, než se na první pohled zdá,“ prohlásil.

O schůzku s Čadkem stál ze dvou důvodů. „Za prvé, že se u jeho příběhu měl objevit stávající ředitel Elkán a ještě jeden člen vysokého managementu. A zároveň, že má zásadní a nezvratné důkazy," řekl ministr vnitra a v ruce držel vytištěnou konverzaci se svým sekretariátem.

Čadkovi prý řekl, že pokud má nezvratné důkazy, má je předat vedení pošty a je možné se bavit o dohodě. "On nic zásadního nepřinesl," konstatoval Chovanec. Zároveň vyzval podnikatele, aby zveřejnil nahrávku ze schůzky, pokud ji má.

Premiér Bohuslav Sobotka se za Chovance postavil a naopak znovu tvrdě odsoudil Kamila Choce. Ten Čadkovi nabídl, že se spor s poštou kvůli údajně zmařenému obchodu za 27 milionů vyřeší smírem, pokud podnikatel dá dva miliony ČSSD a milion přímo ministru vnitra. "Pan Choc nemá v sociální demokracii co pohledávat, po tom, co provedl," řekl rezolutně šéf socialistů.

Choc a Čadek jsou nyní v případu hlavními podezřelými. Proti členovi středočeské buňky ČSSD mluví maily a nahrávky, které si Čadek pořídil. Čadkovi pak na těch samých nahrávkách přitěžuje, že s údajným úplatkem v zásadě souhlasí. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nicméně zatím nechtěla potvrdit, zda oběma mužům hrozí obvinění.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy