Informace o situaci v poště jsou opravdu vážné, couvl Babiš

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
20. 8. 2015 19:49
Ministři se po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu shodli, že bylo svoláno oprávněně. Informace, které se dozvěděli od tajných služeb, prý mohou mít dopad na další kauzy.
Foto: Reuters

Praha – Lídři koalice po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu vystoupili zcela jednotně. Nynější situace okolo České pošty je podle nich snahou, jak zamezit zprůhlednění hospodaření státní firmy.

"Dostali jsme informace od (tajných) služeb, policie a státního zastupitelství. Pro mě to byly informace nové, které jsem nevěděl. Myslím si, že je potřeba, aby policie a státní zastupitelství tuto kauzu vyšetřily co nejdřív, aby občané věděli, o co v této kauze šlo," prohlásil na následné tiskové konferenci vicepremiér Andrej Babiš.

Ten couvl ze svých dřívějších vyjádření, kdy vyslovil pochybnosti nad tím, že by se Bezpečnostní rada státu měla zabývat kauzou, kterou označil za "problém ČSSD". Ve čtvrtek dokonce jednání označil za možný začátek nové tradice, kdy vládní špičky mohou získat ucelené informace o kauzách týkajících se státních firem.

Opatrný byl před jednáním i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. I on po jednání řekl, že důvody pro svolání byly relevantní. "Dozvěděli jsme se informace, které jsou skutečně velmi důležité a mohou mít dopad na některé další kauzy, které jsou v běhu," podotkl bez dalších podrobností Bělobrádek.

Informace byly závažné, zveřejnit nejdou

Žádné nové informace, které by do kauzy, která se točí okolo údajného úplatku pro ministra vnitra Milana Chovance, ale nezazněly. Sám Chovanec objasnil, proč se sešel s podnikatelem Lukášem Čadkem, jenž je jedním z hlavních aktérů celého případu. "Jsem rád, že členové vlády si informace vyslechli a měli šanci pochopit, že problém je širší, než se na první pohled zdá,“ prohlásil.

O schůzku s Čadkem stál ze dvou důvodů. „Za prvé, že se u jeho příběhu měl objevit stávající ředitel Elkán a ještě jeden člen vysokého managementu. A zároveň, že má zásadní a nezvratné důkazy," řekl ministr vnitra a v ruce držel vytištěnou konverzaci se svým sekretariátem.

Čadkovi prý řekl, že pokud má nezvratné důkazy, má je předat vedení pošty a je možné se bavit o dohodě. "On nic zásadního nepřinesl," konstatoval Chovanec. Zároveň vyzval podnikatele, aby zveřejnil nahrávku ze schůzky, pokud ji má.

Premiér Bohuslav Sobotka se za Chovance postavil a naopak znovu tvrdě odsoudil Kamila Choce. Ten Čadkovi nabídl, že se spor s poštou kvůli údajně zmařenému obchodu za 27 milionů vyřeší smírem, pokud podnikatel dá dva miliony ČSSD a milion přímo ministru vnitra. "Pan Choc nemá v sociální demokracii co pohledávat, po tom, co provedl," řekl rezolutně šéf socialistů.

Choc a Čadek jsou nyní v případu hlavními podezřelými. Proti členovi středočeské buňky ČSSD mluví maily a nahrávky, které si Čadek pořídil. Čadkovi pak na těch samých nahrávkách přitěžuje, že s údajným úplatkem v zásadě souhlasí. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nicméně zatím nechtěla potvrdit, zda oběma mužům hrozí obvinění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy