Informace o situaci v poště jsou opravdu vážné, couvl Babiš

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
20. 8. 2015 19:49
Ministři se po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu shodli, že bylo svoláno oprávněně. Informace, které se dozvěděli od tajných služeb, prý mohou mít dopad na další kauzy.
Foto: Reuters

Praha – Lídři koalice po jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu vystoupili zcela jednotně. Nynější situace okolo České pošty je podle nich snahou, jak zamezit zprůhlednění hospodaření státní firmy.

"Dostali jsme informace od (tajných) služeb, policie a státního zastupitelství. Pro mě to byly informace nové, které jsem nevěděl. Myslím si, že je potřeba, aby policie a státní zastupitelství tuto kauzu vyšetřily co nejdřív, aby občané věděli, o co v této kauze šlo," prohlásil na následné tiskové konferenci vicepremiér Andrej Babiš.

Ten couvl ze svých dřívějších vyjádření, kdy vyslovil pochybnosti nad tím, že by se Bezpečnostní rada státu měla zabývat kauzou, kterou označil za "problém ČSSD". Ve čtvrtek dokonce jednání označil za možný začátek nové tradice, kdy vládní špičky mohou získat ucelené informace o kauzách týkajících se státních firem.

Opatrný byl před jednáním i šéf lidovců Pavel Bělobrádek. I on po jednání řekl, že důvody pro svolání byly relevantní. "Dozvěděli jsme se informace, které jsou skutečně velmi důležité a mohou mít dopad na některé další kauzy, které jsou v běhu," podotkl bez dalších podrobností Bělobrádek.

Informace byly závažné, zveřejnit nejdou

Žádné nové informace, které by do kauzy, která se točí okolo údajného úplatku pro ministra vnitra Milana Chovance, ale nezazněly. Sám Chovanec objasnil, proč se sešel s podnikatelem Lukášem Čadkem, jenž je jedním z hlavních aktérů celého případu. "Jsem rád, že členové vlády si informace vyslechli a měli šanci pochopit, že problém je širší, než se na první pohled zdá,“ prohlásil.

O schůzku s Čadkem stál ze dvou důvodů. „Za prvé, že se u jeho příběhu měl objevit stávající ředitel Elkán a ještě jeden člen vysokého managementu. A zároveň, že má zásadní a nezvratné důkazy," řekl ministr vnitra a v ruce držel vytištěnou konverzaci se svým sekretariátem.

Čadkovi prý řekl, že pokud má nezvratné důkazy, má je předat vedení pošty a je možné se bavit o dohodě. "On nic zásadního nepřinesl," konstatoval Chovanec. Zároveň vyzval podnikatele, aby zveřejnil nahrávku ze schůzky, pokud ji má.

Premiér Bohuslav Sobotka se za Chovance postavil a naopak znovu tvrdě odsoudil Kamila Choce. Ten Čadkovi nabídl, že se spor s poštou kvůli údajně zmařenému obchodu za 27 milionů vyřeší smírem, pokud podnikatel dá dva miliony ČSSD a milion přímo ministru vnitra. "Pan Choc nemá v sociální demokracii co pohledávat, po tom, co provedl," řekl rezolutně šéf socialistů.

Choc a Čadek jsou nyní v případu hlavními podezřelými. Proti členovi středočeské buňky ČSSD mluví maily a nahrávky, které si Čadek pořídil. Čadkovi pak na těch samých nahrávkách přitěžuje, že s údajným úplatkem v zásadě souhlasí. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová nicméně zatím nechtěla potvrdit, zda oběma mužům hrozí obvinění.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy