Kauza Pošta: Policie podezírá podnikatele a člena ČSSD

Petr Koděra Petr Koděra, Vojtěch Blažek
20. 8. 2015 6:04
Podnikatelé Lukáš Čadek a Kamil Choc - hlavní hybatelé údajné korupční kauzy kolem České pošty - se postupně stali hlavními podezřelými. A zřejmě mohou od detektivů čekat obvinění.
Podnikatel Lukáš Čadek
Podnikatel Lukáš Čadek | Foto: HN - Libor Fojtík

Praha - Podnikatel Lukáš Čadek, který se s Českou poštou soudí o 27 milionů korun za údajně zmařený obchod, už týden tvrdí, že má v úplatkářské kauze kolem pošty výbušné nahrávky, e-maily a další důkazy proti ministru vnitra Milanu Chovancovi.

Sám se ale postupně dostal do problémů. Podle důvěryhodných informací online deníku Aktuálně.cz se stal pro detektivy hlavním podezřelým. A spolu s ním i člen středočeské ČSSD Kamil Choc, který v roli prostředníka Čadkovi na tajné nahrávce nabízí, že mu za tři miliony (dva pro ČSSD a jeden milion pro ministra Chovance) vyřeší spor s poštou díky známosti s vlivnými postavami na poště i vnitru, pod které poštovní státní podnik spadá.

Zatímco proti místopředsedovi ČSSD Chovancovi zatím na veřejnosti neexistují žádné důkazy, Čadkova role je zahalena nejasnostmi. Například že dosud nepodal trestní oznámení, přestože tvrdí, že má k dispozici materiály o korupci.

"Měl jsem strach, víceméně jsem tušil, že by mohlo dojít k nějakému velkému boomu, což se víceméně stalo," snažil se Čadek vysvětlit, proč na státním zastupitelství nic neřekl.

Čadkovi navíc přitěžuje, co říká na nahrávkách: "Takže to je trojka, to jsme domluvený?"

Korupčník? Nebo vyděrač?

Detektivové tak pracují s verzí, že by sám Čadek mohl být korupčník ochotný uplatit urovnání svého obchodního sporu s poštou. Anebo vyděrač, který se ve spletité letní kauze snažil ministra Chovance vydírat nahrávkou, na které mu Choc nabízí za úplatek smír s poštou.

Oficiálně se policie ani státní zastupitelství stále nechtějí ke kauze vyjadřovat. "Prověřování tohoto případu nebudeme komentovat," zopakovala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Že ale Čadek a spolu s ním i Choc do kauzy sami spadli a mohou obvinění s velkou pravděpodobností čekat, se z dosavadních informací o kauze dá dovodit. Čadka si navíc policie ve středu předvolala k podání vysvětlení.

"Ano, byl jsem na policii," přiznal Čadek. Co přesně mu detektivové chtěli, ovšem neřekl.

Choce by mohla policie obvinit za korupci nebo za podvod. To podle toho, co detektivové zjistí o pozadí Chocovy údajné úplatkářské nabídky. Zda jeho konexe na poště a vnitru byly skutečné a opravdu má tak velký vliv, nebo zda chtěl Čadka jen zaujmout a vytáhnout z něj peníze.

Jako s párky v rohlíku...

Choc ostatně už v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že když se do sporu vložil jako takzvaný mediátor a chtěl obě strany usmířit, nutně potřeboval nového klienta Čadka zaujmout.

"Když prodáváte párky v rohlíku, také říkáte, že je máte nejlepší na trhu," řekl Choc. O korupční nabídce pak říká, že šlo jen o hospodské tlachání.

Když Čadkovi nabízel řešení sporu s poštou za tři miliony, oháněl se konexemi na poště i na vnitru. Ve skutečnosti ale napsal v polovině června jediný e-mail manažerce pošty a kolegyni ze středočeské ČSSD Barboře Snopkové Haberové, kde ji požádal o pomoc.

Haberová se však v odpovědi na jeho žádost přeptala, o jakou kauzu (spor Čadka s poštou), jde a dál nereagovala. Navíc vše oznámila vedení pošty.

Přesto se Choc na dalších schůzkách s Čadkem snažil vzbudit dojem, že je vše dojednané a Haberová vše vyřídila až k ministru Chovancovi, s nímž se Čadek následující den setkal. Domluvili se ale jen na tom, že Čadek ve svém obchodním sporu s poštou předloží všechny materiály k posouzení.

Než ale došlo k dalšímu setkání, nahrál si Čadek schůzku s Chocem, kde Choc říká: problém s poštou vyřešíme, Čadek dostane 24 milionů, ale tři odevzdá bokem. Dva pro ČSSD a jeden pro Chovance.

Že má nahrávku, kde zaznělo Chovancovo jméno, pak Čadek nechal přes prostředníky vzkázat ministrovi. Chovanec ale vzápětí vše oznámil policii.

Policejní analytici už navíc přišli na to, že někdo zfalšoval e-mailovou komunikaci prostředníka Choce s manažerkou pošty Haberovou. Kdosi přidal do komunikace větu, kterou Haberová nikdy nenapsala a v níž manažerka klamně slibuje, že udělá maximum pro vyřešení Čadkova obchodního sporu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy