Češi mohou do světa, nejsnáze přes Rakousko. Musejí však počítat s výdaji za testy

Jakub Heller Jakub Heller
24. 4. 2020 16:23
Spolu se zrušením zákazu volného pohybu osob v Česku vláda otevřela i hranice. Češi tak od pátku mohou legálně opustit republiku, aniž by potřebovali zvláštní důvod či výjimku. Ve skutečnosti ale zatím není mnoho míst, kam by se vydat mohli, a každá cesta za hranice představuje příplatek několika tisíc na hlavu nebo čtrnáctidenní karanténu.
Hranice se otevřely. Při návratu z ciziny je ale potřeba se na hranicích prokázat negativním testem na přítomnost koronaviru v těle. Bez testu čeká cestovatele čtrnáctidenní karanténa.
Hranice se otevřely. Při návratu z ciziny je ale potřeba se na hranicích prokázat negativním testem na přítomnost koronaviru v těle. Bez testu čeká cestovatele čtrnáctidenní karanténa. | Foto: ČTK

Kdo se chce vydat za hranice, může, oznámila vláda na čtvrteční tiskové konferenci. Ač je pro část Čechů podstatné, že už nežijí v zemi, kde jim policisté brání v překročení hranic státu, mnoho dalšího se zatím ve skutečnosti nezměnilo. Což přiznává i premiér Andrej Babiš.

"Cestování do zahraničí je pouze teorie. Nepustí vás. My jsme v rámci rozvolnění museli podle platných zákonů teoreticky rozvolnit cesty do zahraničí. Prakticky se nedostanete nikam. Nikdo tam nelétá, nebo vás tam nepustí," zdůraznil předseda vlády.

Letecká osobní přeprava je z větší části stále mimo provoz a silnice a dálnice jsou tak hlavní možností, jak hranice překročit. Ať už při cestě vzduchem nebo po asfaltu, sehraje největší roli to, zda cílová země o české návštěvníky aktuálně stojí, či nikoliv. Problém je totiž v tom, že většina evropských států si podobně jako Česko stále hlídá, kdo na jejich území vstoupí, a cizince nijak nevítají. A platí to i pro naše sousedy.

"Například Polsko nebo Slovensko kromě výjimek cizince na své území nepouštějí, Rakousko pouze po předložení negativního testu na covid-19," říká Zuzana Štíchová, mluvčí ministerstva zahraničí. Bez vážného důvodu nelze překročit ani hranice s Německem.

To je ostatně jedním z důvodů, proč ministerstvo cesty za hranice Čechům stále rozmlouvá. Jediným státem, do kterého může zdravý Čech reálně vycestovat autem, je vlastně pouze Rakousko. V případě leteckých spojů se nabízí více možností, několik jich každý týden poletí z Prahy například do Irska či Švédska, tedy do zemí, které zákaz cizinců ještě nevyhlásily.

Kdo se však za hranice rozhodne vydat, musí na to připravit svou peněženku. Například při překročení česko-rakouských hranic se totiž bude muset v obou směrech prokázat negativním testem RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2. Kdo test mít nebude, toho Rakušané na své území nepustí, nebo ho při návratu do Česka čeká čtrnáctidenní karanténa, kterou budou ostře sledovat hygienici. 

Rychlotesty nestačí, musíte mít PCR

Test na na přítomnost koronaviru v těle musí být navíc ve chvíli překročení hranic zpět do Česka maximálně čtyři dny starý. Jak už bylo uvedeno, musí to být PCR test, nestačí tedy na hranicích předložit například rychlotest. Podle ministerstva vnitra také není možné nechat si udělat test až po návratu. 

V úvahu tedy připadají dvě možnosti. Podstoupit test v Česku před odjezdem a stihnout se vrátit do čtyř dnů, nebo se nechat otestovat v cizině pár dní před návratem. Jinak musí cestovatel do dvoutýdenní karantény.

PCR test přitom není zrovna nejlevnější, v Česku za něj pacient bez doporučení lékaře zaplatí přibližně tři tisíce korun. Kolik stojí v zahraničí, zdá se, nikdo neví. "Ministerstvo zahraničních věcí nemá centrální informace o ceně testů v jednotlivých zemích mimo Českou republiku," uvedla Štíchová. Odpověď na tuto otázku neposkytlo ani ministerstvo vnitra, ani ministerstvo zdravotnictví.

Ministr Vojtěch ale v pátek ještě připustil možnost, že kdo nebude mít PCR test a bude muset po návratu z ciziny do karantény, bude ji moct ukončit, jakmile si test udělá. "Umožníme, aby si lidé, kteří se vrací ze zahraničí a nemají test na covid-19, udělali test v Česku, a mohli tak opustit karanténu, pokud bude test negativní," uvedl Vojtěch.

Dovolená by se teď citelně prodražila

Vláda dala navíc jasně najevo, že Čechům se sháněním testů pomáhat nijak nebude. "Každý občan, který vyjede do zahraničí a nespadá do stanovených výjimek, ve kterých testy nebudou vyžadovány, si test musí zajistit sám. Musí zvážit, zda je cesta do zahraničí natolik důležitá, aby si v rámci ní ještě zajistil příslušný test, nebo nastoupil na čtrnáct dní do karantény," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

I jeho výrok tak napovídá, že se vláda snaží Čechy od cestování za hranice spíše odradit a rozhodně nebylo jejím cílem cestovní ruch obnovit. Otázkou navíc je, kdo by za stávajících podmínek vycestovat chtěl. Obzvláště s přihlédnutím k částkám, které by za to musel zaplatit. Například týdenní návštěva rakouských Alp by aktuálně čtyřčlennou českou rodinu jen na testech vyšla na 24 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy