Kamery s detekcí obličejů na ruzyňském letišti pomohou odhalit pašeráky drog i teroristy

Kristýna Šopfová
24. 7. 2017 14:32
Ministerstvo vnitra posiluje zabezpečení proti terorismu na pražském letišti. K plánované jednotce, která bude kontrolovat jmenné seznamy cestujících, se na letišti objeví i nový kamerový systém umožňující detekci obličejů. Bezpečnostní složky se ale nejvíce potýkají s pašováním drog pomocí balíčků. Pašeráky drog zadrží celní správa na letišti jen párkrát do roka. Naposledy letos v červnu.
Letiště Václava Havla
Letiště Václava Havla | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Letiště Václava Havla bude od příštího roku střežit čtrnáct policistů z Národní jednotky pro zpracování údajů jmenné evidence cestujících (PNR). Jejich úkolem je procházet data leteckých dopravců s cílem najít osoby zapojené do trestné činnosti nebo terorismu. Čtrnáctičlenná jednotka z řad policistů Národní centrály proti organizovanému zločinu bude kontrolovat osobní údaje cestujících, které jim poskytnou letečtí dopravci. Počty policistů se budou v jednotce časem navyšovat.

Ačkoliv se jedná o mezinárodní návrh z dílny Evropského parlamentu, může podle odborníka na organizovaný zločin Miroslava Mareše narazit při velkém shromažďování osobních dat. "Přestože to může sem tam odhalit někoho nebezpečného, tak je tu riziko koncentrace velkých dat na jednom místě. V případě hacknutí databáze to může být výrazný zásah do osobnostních práv lidí, kteří jsou tam vedení," uvedl.

Národní jednotka má nejen analyzovat údaje z letecké dopravy, ale i rozkrývat sítě organizovaného zločinu a bojovat proti terorismu. Nejčastěji se celní správa na letišti setkává s pašováním drog prostřednictvím balíčků.

"Zadržujeme hlavně o poštovní zásilky České pošty. Pokud jde o jedince, jsou to jednotky ročně. Posledního člověka, který pašoval hašiš ve dvojitém dně kufru jsme chytili letos v červnu," doplnila mluvčí celní správy Šárka Miškovská. Oproti loňskému roku se počet pašovaných drog zvýšil. Z České republiky se nejvíce vyváží marihuana.

Zavedením jednotky PNR se Česká republika připojila k návrhu Evropské komise, který poukázal na úspěch zejména v boji proti drogové kriminalitě. "Velká Británie za prvních 6 měsíců roku 2010 zabavila 212 kg kokainu a 20 kg heroinu na základě získaných dat," uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová. V současnosti fungují týmy zpracovávající data leteckých společností ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii nebo Spojeném království.

Ministerstvo vnitra chce na letišti Václava Havla další kamery

Odhadované náklady spojené se zavedením jednotky PNR odhaduje ministerstvo vnitra na 100 milionů korun. Ministerstvo současně předpokládá, že 60 milionů dostane z Fondu pro vnitřní bezpečnost (ISF).

Kromě jednotky chce ministerstvo investovat i do nového kamerového systému na detekci obličejů. "Není to všelék, ale může to pomoci," domnívá se expert na organizovaný zločin Miroslav Mareš.

Zakázku ministerstva vnitra na 71 milionů korun v pondělí projednala vláda. Stejná opatření už vláda schválila v roce 2015, kdy šlo na zvýšení bezpečnosti na letišti 186,5 milionů z Vládní rozpočtové rezervy. V současnosti na letišti už objekty snímající obličeje cestujících fungují. 

Bezpečnostní opatření proti terorismu na letištích jsou podle Mareše adekvátní a bezproblémové, je podle něj ale třeba, aby se přizpůsobovalo dobovým trendům.

Pražské letiště je podle něj významným přestupním uzlem a pojítkem se západními zeměmi. "Obecně se dá říct, že ty dosud zachycené případy přejezdů zahraničních bojovníků byly ze západní Evropy do oblasti Blízkého východu. Nebylo jich ale mnoho," řekl Mareš.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy