Pražské metro potřebuje lepší ochranu, tvrdí expert po teroristickém útoku v ruském Petrohradu

Jan Gazdík Jan Gazdík
6. 4. 2017 7:48
Omezit mediální paniku po teroristickém útoku a lepší ochrana veřejné dopravy. Taková jsou po nedávném teroristickém útoku v ruském Petrohradu hlavní doporučení českých bezpečnostních expertů pro domácí veřejnost. Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého potřebují zásadní revizi bezpečnostní opatření v pražském metru. Lukáš Dyčka z Univerzity obrany zase upozorňuje na mediální a psychologická rizika teroristických útoků. "Teroristé chtějí hlavně vyvolat šok a paniku. A v tom hrají zásadní roli média," tvrdí Dyčka.
Hlavním cílem teroristických útoků je podle expertů paralyzovat šokem společnost.
Hlavním cílem teroristických útoků je podle expertů paralyzovat šokem společnost. | Foto: ČTK

Praha -  Snaha vyvolat paniku a šok. To je podle českých bezpečnostních expertů hlavním motivem teroristů. Po nedávném útoku sebevražedného atentátníka v metru v ruském Petrohradu mají proto pro domácí politiky i veřejnost řadu důležitých doporučení.

Podle Lukáše Dyčky z Univerzity obrany by měla být česká protiteroristická opatření daleko viditelnější. Smysluplnou propagací toho, co všechno Češi na svou obranu dělají, je podle něj možné teroristy od útoků v metru odradit.

"Je nejvyšší čas se zamyslet nad tím, proč jsme v zajištění bezpečnosti pražského metra v zásadě nic neudělali. Každá podzemní dráha je pro teroristy už dávno optimálním cílem. A tragédie v Petrohradu to jen dokazuje," dodává generál Jiří Šedivý. 

Dávat najevo, že jsme připraveni

Podle Lukáše Dyčky pomáhají omezit riziko teroristických útoků velmi často drobné věci. Třeba schopnost dávat viditelně najevo, že se země proti nim chystá bránit a podniká v tom konkrétní kroky.

Teroristé by podle něj například měli vidět, že je metro v Praze pod dozorem a důkladně pokryto kamerami. Odstrašit od útoku můžou podle Dyčky i "korzující" vojáci s automatickými puškami.

Bezpečnostního experta z Univerzity obrany ale trápí jiný problém.

Trauma z teroristických úderů si podle něj často vytváříme sami už tím, že "jdeme na ruku radikálům někdy až šílenou mediální kampaní". Tedy přímými přenosy a obrovskou mediální pozorností teroristickým útokům. 

"Teroristům nejde o to, aby traumatizovali jen několik desítek pozůstalých, jako třeba nyní v Petrohradu, ale celý národ. A to se jim i s přispěním médií a krvavých ´telenovel´, cílících hlavně na emoce, může někdy dařit. Místo rádoby dojímavých tragédií bychom měli zůstávat věcní," apeluje Dyčka.

Psychická odolnost vůči akcím teroristů a omezení mediálního dopadu jejich akcí jsou podle Dyčky naprosto zásadní.    

"Čtrnáct obětí v petrohradském metru? To je pro teroristu nic. Obrovský ohlas takového činu ve světových mediích už mu ale dává smysl," tvrdí analytik Univerzity obrany. 

Pražské metro je rizikové

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý, který se před lety podílel na analýze bezpečnosti pražského metra, upozorňuje na další rizikové místo. Otevřenost a potenciální zranitelnost podzemní dráhy v Praze.

"Zatím se v něm, bohužel, nepodnikla podstatnější bezpečnostní opatření," tvrdí Šedivý.

"Kdokoliv do něj přijde, dostane se téměř kamkoliv. Chybí zásadnější kontrola ve vstupních vestibulech. Není sice možné kontrolovat všechny pasažéry, je možné to ale dělat namátkově," dodává bývalý generál.

"Policii i zaměstnancům metra je úplně jedno, co se kolem nich děje. Moderní kontrola je možná i kamerami, které rozlišují obličeje. V okamžiku detekce lze pak rychle spustit varování nebo ochranu. A stejně tak by neměla být obtížná instalace detektorů trhavin," vyjmenovává Šedivý další možná opatření.

Čeští politici i veřejnost o ně ale podle bývalého náčelníka generálního štábu nejeví větší zájem.

I přesto, že se nejnovější teroristické útoky stále více přibližují k českým hranicím. 

Doufám, že zátarasů v ulicích bude přibývat, budou chytré a budou i hezké. V Německu selhaly bezpečnostní složky i úřady, říká Tomáš Pojar. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy