Respektujte presumpci neviny, vzkázal náměstek Hlubuček po právníkovi a rezignoval

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 16. 6. 2022 8:26
Petr Hlubuček (STAN), který je mezi obviněnými v souvislosti s korupcí v pražském dopravního podniku, rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb, sdělila mluvčí pražského hnutí STAN Šárka Kuželová. Ve středu Hlubuček po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce, strana mu také pozastavila členství.
Petr Hlubuček rezignoval na funkci náměstka pražského primátora a člena rady města.
Petr Hlubuček rezignoval na funkci náměstka pražského primátora a člena rady města. | Foto: ČTK

"Bohužel v současné době není možné publikovat detaily z usnesení o zahájení trestního stíhání. Takový postup by mohl mařit probíhající trestní řízení. Jsem však klientem zmocněn uvést, že popis jednání klienta obsažený v usnesení o zahájení trestního stíhání se skutečně diametrálně liší od toho, jak jsou klient a jeho role v kauze dopravního podniku, na základě informací uniklých od médií, veřejně prezentovány," uvedl Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan.

"Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny," dodal právník.

Hlubuček v tiskové zprávě uvedl, že se rozhodl rezignovat poté, co se jeho setrvání ve funkci stalo zástupným tématem některých členů zastupitelstva hlavního města pro nedůvodnou politickou kritiku hnutí Starostové a nezávislí.

Hnutí STAN ve středu večer Hlubučkovi pozastavilo členství a předsednictvo ho kvůli obvinění vyzvalo k rezignaci na funkci náměstka primátora i dalších pozic, v nichž reprezentuje STAN. K rezignaci ho vyzval i primátor Zdeněk Hřib (Piráti), ve čtvrtek měli o jeho odvolání jednat pražští zastupitelé. 

V Hlubučkově kanceláři na magistrátu a v budově pražského dopravního podniku ve středu zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Kriminalisté zasahovali kromě magistrátu i na několika dalších místech v Praze, v budovách dopravního podniku či Všeobecné zdravotní pojišťovny. 

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve středu kvůli hospodaření pražského dopravního podniku 11 lidí. Mezi obviněnými je podle médií vedle Hlubučka také podnikatel Michal Redl, který měl v minulosti blízko ke známému zločinci Radovanu Krejčířovi a v současnosti má vazby právě na hnutí STAN. Podle informací Aktuálně.cz už policie Redla také obvinila.

O tom, že má Redl na vedení pražské radnice kontakty, informovala média již v minulosti. Hlubuček trval na tom, že jeho vztah s podnikatelem má čistě společenský charakter.

Kvůli hospodaření dopravního podniku obvinili policisté 11 lidí

Hlubuček i Redl jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Mezi podezřelými je rovněž lobbista Pavel Dovhomilja, náměstek dopravního podniku Matej Augustín i další lidé z nejužšího managementu dopravního podniku, vyplývá z neoficiálních informací médií. Kromě Hlubučka v dozorčí radě rezignoval i Michal Zdeněk.

"Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit," uvedl žalobce Borgula z pražského Vrchního státního zastupitelství.

Kromě Hlubučka byl odvolán z představenstva pražského podniku Augustín, ten se podle Sheinherra momentálně nenachází v Česku a odmítá se vrátit, uvedl na Twitteru pražský náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. "Takové chování a kauzy netoleruji a jsou důvodem, proč jsem před dvěma lety podal trestní oznámení. U ostatních členů představenstva čekáme na výsledky výslechů a oficiální vyjádření policie," napsal Scheinherr. 

Augustína do vedení dopravního podniku prosadil v roce 2019 Hlubuček i přes nesouhlas koaličních stran. Slovenský manažer v době vlády slovenského premiéra Roberta Fica vedl státní železniční společnost Cargo Slovakia, která se před jeho odchodem dostala do ztráty ve výši šestatřicet milionů eur. Deník N zjistil, že je Augustín mezi obviněnými.

Policisté ve středu zasahovali rovněž v sídle středočeských silničářů v Říčanech. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdila mluvčí krajského podniku. Policie už dříve obvinila několik pracovníků kvůli zakázkám. S jakými případy souvisí zásah, zatím není jasné. V budově byli kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Vedení Středočeského kraje uvedlo, že nemá žádné oficiální informace o důvodech zásahu a bude orgánům činným v trestním řízení poskytovat veškerou součinnost.

VIDEO: Hřib: Hlubuček na kandidátce? Zásadní blokátor. Koalice je připravena ho odvolat 

„Náměstek Hlubuček má možnost podat rezignaci, pokud se tak nestane, je koalice připravena schválit jeho odvolání,” říká primátor Zdeněk Hřib. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy