Hledá se náhrada za Feriho. Čižinský koalici vadí, opustil lidovce a moc tepe do ODS

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
16. 6. 2021 10:15
Jestliže se krátce po odstoupení Dominika Feriho z kandidátky koalice Spolu spekulovalo o tom, že by jej mohl nahradit ve volbách do sněmovny poslanec Jan Čižinský, nyní je tato varianta velmi nepravděpodobná. Podle informací Aktuálně.cz se zástupci koalice Spolu domluvili, že Čižinského na místo Feriho prosazovat nebudou. Sám Čižinský tvrdí, že se soustředí na komunální volby v Praze.
Jan Čižinský v roce 2017, kdy společně se svými příznivci shromáždil téměř 100 tisíc podpisů pro kandidaturu do vedení Prahy. Právě nyní začal sbírat podpisy pro kandidaturu v roce 2022.
Jan Čižinský v roce 2017, kdy společně se svými příznivci shromáždil téměř 100 tisíc podpisů pro kandidaturu do vedení Prahy. Právě nyní začal sbírat podpisy pro kandidaturu v roce 2022. | Foto: Ludvík Hradilek

Po rezignaci donedávna velmi populárního poslance TOP 09 Dominika Feriho se koalice Spolu v hlavním městě snažila najít někoho, kdo by stejně jako on dokázal oslovit především mladé voliče. A padlo jméno třiačtyřicetiletého poslance (zvolen za KDU-ČSL) a starosty městské části Praha 7 Jana Čižinského.

Především pro předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku a předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou byl favoritem. Politik, který v roce 2017 v boji o sněmovnu díky preferenčním hlasům přeskočil tehdejšího lidoveckého poslance Daniela Hermana a v roce 2018 získal v komunálních pražských volbách ze všech kandidátů zdaleka nejvíce "kroužků".

"Jediné, co k tomu můžu říci, je skutečnost, že na kandidátce nejsem. To je vše," odpovídal před čtrnácti dny opakovaně Čižinský na dotazy, jak to vypadá s možností, že by za koalici Spolu šel v říjnu do parlamentních voleb právě místo Dominika Feriho. Víc se vyjadřovat nechtěl, záležitost byla v tu chvíli stále otevřená a poměrně komplikovaná, jak ukázal pozdější průběh vyjednávání.

Ovšem po uplynulém víkendu je už téměř jasné, že na kandidátce Spolu Čižinský nebude. Pokud se nestane něco velmi nečekaného. Dva na sobě nezávislé zdroje v úterý reportérovi Aktuálně.cz sdělily, že jednání o Čižinském skončila. "O víkendu o této variantě debatovalo vedení lidovců a většina byla proti tomu, aby Čižinský za Spolu kandidoval," řekl zdroj obeznámený s děním v KDU-ČSL, který nechtěl být jmenovaný. "Téměř na sto procent nepočítáme s tím, že by to byl pan Čižinský," doplnil hlas z TOP 09, jenž si také nepřál zveřejnit své jméno.

"Varianta s Janem Čižinským je už passé," potvrdil nakonec poslanec ODS Marek Benda, který je na pražské kandidátce koalice Spolu třetí - za jedničkou Markétou Pekarovou Adamovou a dvojkou, poslankyní a starostkou Prahy 2 Janou Černochovou.

Záležitost je pro koalici delikátní mimo jiné kvůli spletitým vztahům trojice stran v české metropoli. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL jsou na jedné lodi ve volbách do Poslanecké sněmovny, ale v Praze TOP 09 s lidovci a Piráty vládne, zatímco ODS v opozici vedení města často pranýřuje. Situaci navíc komplikuje fakt, že je starosta Prahy 7 jako protivník vnímán i některými lidovci, protože odešel z KDU-ČSL a v roce 2017 založil sdružení Praha sobě, které nyní vládne Praze se zmiňovanými stranami.

Právě odpor části pražských lidovců byl podle Marka Bendy jednou z hlavních překážek dohody. "Dokázal jsme si v rámci široké koalice proti Andreji Babišovi jeho účast na kandidátce naší koalice Spolu představit, ale nevěřil jsem, že k tomu dojde," řekl Benda.

Dalším důvodem, který uvedl, pak byla častá kritika Čižinského uskupení Praha sobě namířená na způsob předchozího vládnutí ODS v Praze. "Nikdy jsem nevěřil, že okolí pana Čižinského ho pustí do kandidatury s námi, protože oni všichni vyrostli na kritice ODS," prohlásil dlouholetý poslanec ODS.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová nechce možnou náhradu za Dominika Feriho zatím nijak komentovat. "Ve čtvrtek máme výkonný výbor, po kterém budeme schopni říci, jak bude vypadat kandidátka do sněmovny v Praze. Do té doby ze mě žádné jméno nevytáhnete," sdělila s tím, že má strana v záloze ještě své náhradníky. Zároveň se odmítla vyjádřit i k případnému angažmá Jana Čižinského. "Nemám důvod k němu něco říkat," podotkla.

Podobně reagoval také předseda lidovců Marian Jurečka, který o Čižinského stojí hodně. Z jeho slov vyplývá, že celou záležitost nebere ještě za ukončenou. "Spekulace komentovat nebudu, o kandidátkách rozhoduje Celostátní výbor KDU-ČSL a ten o Jendovi nejednal," vysvětlil.

Sám Čižinský redakci Aktuálně.cz v úterý odpoledne tvrdil, že jednání ohledně něho jdou zcela mimo něj a on nemá zprávy, jak vypadají. "Protože všichni chceme, aby tady byla lepší vláda, než jaká tady je, tak jsem byl připraven pomoci. Bral jsem to jako otázku svědomí. Rozhodně jsem se ale nikde netlačil," dodal poslanec.

Shodou okolností začal právě v těchto dnech sbírat podpisy, které jsou nezbytné, aby se svým sdružením nezávislých kandidátů nazvaným Praha sobě mohl opět kandidovat v komunálních volbách v Praze v roce 2022. A potvrdil, že jeho cílem je obhájit post starosty Prahy 7, uspět ve volbách na magistrát a zároveň v některých městských částech, kde bude Praha sobě kandidovat poprvé.

Na otázku, jestli by ale neriskoval prohru ve všech těchto soubojích, pokud by kandidoval do sněmovny na společné kandidátce s "konkurenční" ODS, odpověděl, že jde o dvě zcela rozdílné záležitosti. "Pokud bych kandidoval do sněmovny, tak by to neznamenalo, že bych přestal kritizovat letité nešvary v Praze. To je totální nesmysl," dodává politik, který tak s největší pravděpodobností v říjnu jako poslanec skončí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy