Heger má plán, co dělat bez IZIP. Poradí se v zahraničí

Radek Nohl Radek Nohl
21. 5. 2012 20:57
Ministr chce kvůli pokračování elektronizace v Česku uspořádat speciální seminář
Leoš Heger.
Leoš Heger. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministerstvo Leoše Hegera připravilo plán, jak bude pokračovat v elektronizaci českého zdravotnictví poté, co skončí projekt IZIP.

Jeho úřad počítá s tím, že na podzim vyhlásí výběrové řízení na firmu, která by měla nový systém navrhnout.

Ten by přitom měl začít fungovat po roce 2014. A Heger počítá s tím, že by ho nejprve využívaly nemocnice, teprve poté ambulantní či obvodní lékaři.

"To je jedna z možností, jak začít," připustil ministr zdravotnictví.

Již v těchto dnech ale odešle ministrům Dánska, Nizozemí a Německa dopis s tím, aby mu poslali informace a dokumenty o jejich systémech.

Všechny smlouvy na webu

Kvůli elektronizaci zdravotnictví poté ministerstvo uspořádá seminář. Na něm by měli zástupci pojišťoven, lékařů, pacientů, ale i nevládních organizací, například Transparency International, určit hlavní kostru nového systému.

Ministerstvo již dříve popsalo, že lékař z jedné nemocnice, který by potřeboval data z léčení pacienta v jiném zdravotnickém zařízení, by nemusel kvůli tomu prohledávat celý jeho chorobopis.

Stačilo by, aby se podíval do závěrečné zprávy z hospitalizace. Ta by byla vytvořena podle standardu a přístupná lékařům v jednotlivých nemocnicích.

Ministerstvo počítá s tím, že průběh výběrového řízení nechá posoudit nezávislými odborníky a výsledné smlouvy zveřejní v plném rozsahu na internetu.

Konec projektu za dvě miliardy

Premiér Petr Nečas se s Hegerem před několik dny dohodl na tom, že vyzvou členy správní rady, kteří je ve Všeobecné zdravotní pojišťovně zastupují, k tomu, aby hlasovali pro ukončení projektu IZIP.

Kromě zástupců státu a TOP 09 by tak pro tento návrh měli zvednout ruku i poslanci ODS.

Již dříve proti zdravotním knížkám ostře vystupovali členové ČSSD nebo Věcí veřejných. Tím tak budou mít pohodlnou většinu k tomu, aby si odsouhlasili, že VZP ke konci roku 2012 přestane do projektu investovat.

Je dobře, že projekt IZIP končí? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy