Hamáček a Schillerová se dohodli na rozpočtu vnitra, policie dostane miliardu navíc

ČTK ČTK
19. 8. 2019 15:32
Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se po pondělní schůzce šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) a ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zvýší o 1,3 miliardy korun. Většina peněz, tedy 1,1 miliardy korun, půjde do rozpočtu policie, zbylých 200 milionů korun vnitro využije na tvorbu evropských informačních systémů. Už dříve se pro hasiče podařilo vyjednat 400 milionů korun navíc.
Ministr vnitra Jan Hamáček společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Pavlem Vonáškem
Ministr vnitra Jan Hamáček společně s prvním náměstkem policejního prezidenta Pavlem Vonáškem | Foto: Radek Bartoníček

Vnitro mělo v roce 2020 původně hospodařit s rozpočtem ve výši zhruba 77,9 miliardy korun. V této částce jsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například norské fondy.

"Rozpočet policie na příští rok bude navýšen o 1,1 miliardy korun, z toho bude 500 milionů na obnovu automobilové techniky, 250 milionů do provozu, 200 milionů do investic a 155 milionů půjde na platy policistů, kteří byli nabráni v letošním roce," vysvětlil Hamáček.

Doplnil, že ještě letos dostane policie dalších 400 milionů na obnovu vozidel. "V letošním roce, v kategorii osobních vozidel, jsme připraveni nakoupit až 850 vozů a dalších 300 vozů bude kategorie transportérů," řekl.

Schillerová upřesnila, že na obnovu vozového parku policie má jít půl milionu ročně, ale každý rok. "Aby policie mohla zaujmout jasnou strategii, která bude nutná k pravidelné obnově vozového parku," uvedla ministryně. Policie podle ní bude mít po navýšení k dispozici příští rok přes 34 miliard korun. Jednání se zúčastnil i policejní prezident Jan Švejdar, který navýšení ocenil s tím, že policie nová auta nutně potřebuje.

Zbývající peníze, které v pondělí Hamáček do rozpočtu ministerstva vyjednal, vnitro využije na informační systémy Evropské unie, které musí vnitro zřídit na základě nařízení EU. Ty mají podle Hamáčka sloužit k monitorování a kontrole pohybu osob.

Hamáček před schůzkou uvedl, že bude jednat jen o rozpočtu pro ministerstvo vnitra. Nakonec ale hodnotili celé vyjednávání o rozpočtu. "Dotkli jsme se toho. Ministerstva zahraničí, zemědělství a kultury vyjádřila spokojenost s těmi částkami, já za vnitro jsem spokojený také, s tím, že věřím, že se ještě vyřeší ta digitalizace," řekl Hamáček. Digitalizaci zmiňoval před jednáním jako druhou oblast, pro kterou chtěl peníze navíc vyjednat.

V úterý bude jednat Maláčová, chce o 11 miliard víc

Schillerová počátkem srpna jednala o úpravě rozpočtů s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem. S Tomanem se dohodla na zvýšení jeho rozpočtové kapitoly o jednu miliardu a s Petříčkem dojednala navýšení o 253 milionů korun na provoz velvyslanectví a nástroje pro předcházení nelegální migraci. Náměstek René Schreier pověřený vedením ministerstva kultury se ve čtvrtek se Schillerovou dohodl na navýšení rozpočtu o 440 milionů korun.

V úterý by měla na ministerstvo financí přijít jednat poslední zástupkyně ČSSD, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta chce 11 miliard korun navíc na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím.

Schillerová v pondělí zopakovala, že požadavek Maláčové je pro příští rok nereálný. "Já budu komentovat ten výsledek, až bude hotov. Zatím, říkám, že jsem přesvědčen, že ta jednání jdou správným směrem," řekl Hamáček. Sociální demokraté dříve uvedli, že podpoří rozpočet na příští rok, pokud se zohlední požadavky jejich ministerstev.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy