Olga Havlová by 11. července slavila osmdesátiny

Olga Havlová by 11. července slavila osmdesátiny
Václav Havel se svou první ženou Olgou v roce 1964.
Účastníci koncertu skupiny Plastic People na chalupě Václava Havla na Hrádečku v 70. letech. Uprostřed herec Pavel Landovský, Věra Jirousová, v pozadí Olga Havlová.
Na snímku Václav Havel, Olga Havlová (uprostřed) a Dana Horáková v pražském bytě.
Zleva: Jiří Ruml, Václav Havel, Jan Ruml, Ivan Havel, Olga Havlová v nemocnici Pod Petřínem v únoru 1983.
Foto: Ondřej Němec
Štěpán Plaček Dan Poláček Štěpán Plaček, Dan Poláček
9. 7. 2013 17:40

Osmdesáté narozeniny by nyní oslavila Olga Havlová. Manželka prvního českého prezidenta Václava Havla zemřela 27. ledna 1996 ve věku nedožitých 63 let. Ve svém životě byla skladnicí, uvaděčkou, aktivistkou v disentu i první dámou republiky. Právě v roli první dámy se soustředila na činnost ve Výboru dobré vůle, založeném v roce 1990.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy