Exšéf hospodářské komory Kužel podváděl, dostal podmínku

Marek Pokorný Marek Pokorný
27. 5. 2015 18:10
Bývalý šéf komory si vymyslel semináře pro podnikatele, na které dostal od ministerstva zahraničí půl milionu korun. Jen jsem podepisoval, hájil se. Marně, peníze má vrátit.
Petr Kužel.
Petr Kužel. | Foto: Marek Pokorný

Praha - Ten verdikt dlouholetý prezident Hospodářské komory Petr Kužel evidentně nečekal. Dokonce natolik, že od soudu odešel ještě během vyhlašování rozsudku a v jednací síni si v rozčilení zapomněl sako.

Kužel, který stál v čele komory šest let až do loňského května, kdy jej vystřídal Vladimír Dlouhý, čelil obžalobě pro podvod. Podle žalobce a policie vylákal z ministerstva zahraničí půl milionu korun na pořádání seminářů pro tuzemské exportéry. Ty se ale nikdy nekonaly.

Zatímco loni v listopadu soudce Vladimír Hermann Kužela osvobodil, tuto středu verdikt zcela otočil. Poté, co mu případ přikázal znovu projednat odvolací soud, Kuželovi vyměřil roční podmínku a povinnost splatit uvedenou škodu.

Na smlouvě, v níž se komora zavázala uspořádat uvedené semináře, byl totiž jeho podpis. "Nemáme pochybnosti o tom, že ta smlouva existovala a byl na ní originál vašeho podpisu," uvedl Hermann.

"Cítím se velmi poškozen a samozřejmě se odvolám," řekl Kužel rozčileným hlasem těsně poté, co opustil soudní síň. A tvrdí, že za dokument, který podepsal, vlastně nezodpovídá. "Jako prezident Hospodářské komory, stejně jako předseda vlády a současný ministr financí, jsem stál mimo úřad. Vůbec jsem s ním neměl nic společného, jen jsem podepisoval," dodal.

Falešné prezenční listiny

Semináře, kvůli kterým skončil Kužel před soudem, se měly uskutečnit již v roce 2008, tedy nedlouho poté, co nastoupil do čela Hospodářské komory. Jenže ministerstvo zahraničí, které si je objednalo a zaplatilo, následně nechalo uskutečněné semináře prověřit – a zjistilo, že se nikdy nekonaly. A podalo proto trestní oznámení.

Podezření následně potvrdila i policie. Prezenční listiny, které jako doklad komora zasílala ministerstvu, byly totiž falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiných seminářů.

První nesrovnalosti se sice objevily již v roce 2010 během úřednické vlády, ale před soud doputovala obžaloba až loni v únoru.

Vše lze upravit!

Že se na komoře podvádělo, potvrdil i soud. Soudce Hermann však neměl jistotu, že za to může právě Kužel. Za jeho panování totiž v komoře buď vládl značný nepořádek, nebo někdo záměrně zničil část dokladů. Nejenže se nepodařilo zjistit, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chyběly i originály dokumentů. Včetně takzvaných košilek – tedy desek, na které se zaznamenávalo, kdo měl spis v ruce a rozhodoval.

Kužel se hájil mimo jiné tím, že podpis na kopii, která se našla na ministerstvu zahraničí, mohl být zfalšovaný. "Nemáte originál listiny, vše lze technickými prostředky převést a upravit," argumentoval jeho obhájce Ladislav Veselý.

Soudce Hermann proto loni v listopadu vynesl nad Kuželem zprošťující rozsudek. Podle něj se sice prokázalo, že se semináře neuskutečnily, ale již se neprokázal fakt, že to byl Kužel, kdo nařídil vystavit faktury a falešné smlouvy. "Skutek se zcela nepochybně stal, ale nebylo prokázáno, že by jej spáchal obžalovaný," uvedl Hermann.

Je to váš podpis

Poté, co se proti verdiktu odvolal státní zástupce, přikázal Městský soud v Praze případ znovu projednat. A zejména vyslechnout tehdejší právničku komory Jiřinu Novákovou, která měla schvalovat veškeré smlouvy komory.

"Policie mi ukazovala text smlouvy. Nebyla tam žádná moje parafa, takže jsem řekla, že jsem ji patrně neviděla a neschválila," popsala nejdříve. Soudce jí pak smlouvu znovu předložil a na přímý dotaz odpověděla, že smlouva je podle všeho pravá. Razítko na smlouvu se podle ní dávalo až tehdy, když vše proběhlo schvalovacím kolečkem.

Po její výpovědi pak Hermann svůj názor na vinu Kužela změnil. "Razítko se na kopii smlouvy mohlo dostat pouze tehdy, pokud byla všemi stranami řádně projednána. Tedy originál smlouvy existoval a mohl existovat pouze tehdy, pokud jste jej podepsal. Nemám tedy pochybnosti o tom, že na smlouvě je originál vašeho podpisu," uvedl soudce, podle něhož výpověď Novákové zapadla do všech důkazů, které dosud před soudem zazněly.

Pro Kužela je to přitom v posledních dnech už druhá špatná zpráva. Před dvěma týdny byl totiž odvolán z čela pražské regionální pobočky Hospodářské komory. Průběh loňské volby vedení pražské komory byl totiž v rozporu se stanovami. Do jejího čela nastoupil loni poté, co přestal být šéfem celostátní komory.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy