Investiční firma DRFG dostala od ČNB pokutu 5 milionů. Patří někdejšímu sponzoru ANO

ČTK ČTK
6. 2. 2020 8:50
Investiční skupina DRFG Davida Rusňáka dostala pětimilionovou pokutu od České národní banky za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Informoval o tom server Neovlivní.cz. Rusňák je někdejší významný člen a sponzor hnutí ANO a také zeť ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO).
David Rusňák
David Rusňák | Foto: archiv

ČNB dospěla k závěru, že Rusňák před lety při budování skupiny porušil zákon o kapitálovém trhu. Několik let starý případ se týkal dluhopisového financování. Společnost se proti stanovisku centrální banky bránila, nyní ale rozklad dopadl v neprospěch firmy.

"Rozhodnutí je již pravomocné. V dohledné době bude text rozhodnutí i s odůvodněním k dispozici na našem webu," sdělila Neovlivní.cz mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

DRFG tvrdí, že vždy postupovala v nejlepší víře. "Rozhodnutí České národní banky respektujeme. Nicméně k této více než pět let staré věci došlo v době, kdy pro ni neexistoval ani ze strany České národní banky žádný výklad zákona. K tomu došlo až později v roce 2016 a DRFG a.s. ho okamžitě naplnila. Zdůrazňujeme, že i dle závěrů České národní banky nevznikla vlastníkům dluhopisů či dalším subjektům žádná škoda," uvedla skupina ve stanovisku. které zveřejnil web Finsider.

DRFG je investiční skupina, kterou Rusňák založil v Brně v roce 2011. Zaměřuje se především na investice do nemovitostí, telekomunikací a finančních služeb. Tržby investiční skupiny DRFG předloni meziročně vzrostly o 105 procent na čtyři miliardy korun, hrubý provozní zisk EBITDA se zvýšil o 77 procent na 580 milionů Kč. Aktiva společnosti se zdvojnásobila na 7,4 miliardy korun.

Rusňák před několika lety figuroval v kauze úniku informací z policejních spisů. Celkem 27 obviněných včetně policistů a podnikatelů se podle žalobců provinilo neoprávněnou manipulací s informacemi ze spisů, neoprávněným přístupem k systému nebo zneužitím pravomoci úřední osoby.

Rusňák si podle médií objednával u policistů lustrace vlastního jména v tajných policejních databázích. "Obviněný v kauze byl v roce 2017 i sám Rusňák, kterému státní zástupce stíhání podmínečně zastavil poté, co se přiznal," uvedl dříve server Aktuálně.cz.

"Z kriminální kauzy se ale vykoupil tak, že věnoval statisíce do fondu na pomoc obětem trestných činů," napsal v minulosti Neovlivní.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy