Dvě vyšetřovací verze, neodborná manipulace. V čem Zeman ještě neříká pravdu?

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Barbora Doubravová
27. 4. 2021 11:18
Týden čekali politici, veřejnost i spojenci Česka na projev prezidenta Miloše Zemana k případu výbuchu skladů ve Vrběticích, z něhož žalobce i tajné služby viní dva ruské agenty. Rozbor jeho slov ukazuje, jak prezident zachází s fakty a "ohýbá" je, například když tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze nebo že o roli Rusů chybí důkazy.
Foto: Jakub Plíhal

Pochybnosti naznačují jen komunisté a SPD

Prezidentovi při zpochybňování "ruské stopy" nahrává to, že většina důkazů je tajných a veřejnost k nim nemá přístup. Poslanci, kteří měli možnost slyšet důkazy od tajné služby i policie na uzavřených jednáních, však tvrdí, že o podílu dvou ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích nepochybují.

Kromě prezidenta zpochybňují důkazy či je označují za nedostatečné pouze zástupci dvou proruských stran, KSČM a SPD. Naznačují, že by mohlo jít o hru zpravodajských služeb nebo věc dávají do souvislosti s ruskou vakcínou Sputnik nebo zakázkou na stavbu nového bloku Dukovan. Žádné důkazy pro svá tvrzení ale nepředkládají.

Vicepremiér Jan Hamáček v pondělí pro Aktuálně.cz zopakoval, že důkazy považuje za nezpochybnitelné. "Můžu vám říct, že ty důkazy, které nám byly předloženy, jsou natolik silné, že jsme byli přesvědčeni, že to tak bylo," prohlásil Hamáček. Obdobně odpovídali minulý týden poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN, i vládních ANO a ČSSD. 

 

Právě se děje

před 32 minutami

V rybníku na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil dvaačtyřicetiletý muž

V rybníku u obce Bílý Kámen na Jihlavsku se v neděli večer zřejmě utopil muž narozený v roce 1979. Jeho tělo vytáhli z vody policejní potápěči dnes asi v 00:30. Pro potvrzení příčiny úmrtí bude nařízená pitva. ČTK to řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

Policie se o události dozvěděla po 18:00. Dva muži se šli koupat do rybníku Lomák. "Jeden vlezl do vody a měl plavat a druhý po chvíli zjistil, že už ho na hladině nevidí, tak to oznámil policii, spustilo se pátrání," řekla Čírtková.

K rybníku přijeli hasiči, policisté i jejich potápěči. "V nočních hodinách, kolem 00:30 bylo skutečně nalezeno tělo utonulého muže - zřejmě utonulého, taky mohl mít zdravotní potíže," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy