Dvě vyšetřovací verze, neodborná manipulace. V čem Zeman ještě neříká pravdu?

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Barbora Doubravová
27. 4. 2021 11:18
Týden čekali politici, veřejnost i spojenci Česka na projev prezidenta Miloše Zemana k případu výbuchu skladů ve Vrběticích, z něhož žalobce i tajné služby viní dva ruské agenty. Rozbor jeho slov ukazuje, jak prezident zachází s fakty a "ohýbá" je, například když tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze nebo že o roli Rusů chybí důkazy.
Zapomeňte pod rouškou mlčení.
Zapomeňte pod rouškou mlčení. | Foto: ČTK/Roman Vondrouš

Zemanovi důkazy nestačí, Babišovi a Hamáčkovi ano

Prezident je mezi vrcholnými ústavními činiteli jediný, kterému dosavadní důkazy nestačí k tomu, aby věřil verzi o dvou ruských agentech. Má tak jiný názor než například premiér Andrej Babiš či předseda Senátu Miloš Vystrčil.

"Na základě jednoznačných důkazů, získaných vyšetřováním našich bezpečnostních složek, musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení důstojníků ruské vojenské zpravodajské služby GRU, jednotky 29155, do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014," řekl před týdnem premiér Andrej Babiš.

Premiér tehdy zdůraznil, že má v této věci plnou podporu Miloše Zemana. "Prezident nám vyjádřil absolutní podporu," uvedl Babiš. O Zemanově podpoře se v dalších dnech zmiňoval opakovaně kromě Babiše i vicepremiér Hamáček. 

Za svou reakci se dočkali pochvalných slov od ředitele BIS Michala Koudelky. "Chtěl bych poděkovat kolegům z NCOZ za skvělou spolupráci a ocenit razantní reakci premiéra (Andreje Babiše) a ministra zahraničních věcí (Jana Hamáčka). Takhle se chová sebevědomá a hrdá země. Veškeré kroky v celé kauze byly koordinovány s cílem ochránit bezpečnostní zájmy ČR," napsal Koudelka na Twitter.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy