Dvě vyšetřovací verze, neodborná manipulace. V čem Zeman ještě neříká pravdu?

Radek Bartoníček Radek Bartoníček, Barbora Doubravová
27. 4. 2021 11:18
Týden čekali politici, veřejnost i spojenci Česka na projev prezidenta Miloše Zemana k případu výbuchu skladů ve Vrběticích, z něhož žalobce i tajné služby viní dva ruské agenty. Rozbor jeho slov ukazuje, jak prezident zachází s fakty a "ohýbá" je, například když tvrdí, že existují dvě vyšetřovací verze nebo že o roli Rusů chybí důkazy.
Místo výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
Místo výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. | Foto: Policie ČR

Zeman na místě mluvil o "zločinu s dvojnásobnou vraždou"

Když prezident Zeman nyní připouští možnost, že sklady mohly vybuchnout i kvůli neodborné manipulaci, staví se nejen proti zjištění expertů a tajných služeb, ale i proti svému vlastnímu názoru, který dokonce prezentoval i při své návštěvě Vrbětic. 

V říjnu 2015 Zeman do areálu nahlédl a celý případ označil za úmyslný trestný čin, "protože dva výbuchy za sebou nebyly náhodné". Vybízel přitom k rychlému odhalení pachatelů. "Je to zločin s dvojnásobnou vraždou a buďme rádi, že obětí nebylo více. Přimlouvám se za to, aby policie ohledala území v okolí skladů co nejrychleji, aby se našly stopy, které povedou k viníkovi," řekl tehdy prezident. Byl přesvědčený o tom, že šlo o úmyslný trestný čin, a žádná slova o náhodném výbuchu či možné neodborné manipulaci nepronesl.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy