Dřív se Nečas za sledování omlouval. Teď říká, že se nedělo

Radek Nohl Radek Nohl
15. 4. 2015 19:00
Bývalý premiér překvapil část veřejnosti, když prohlásil, že žádné sledování jeho bývalé manželky neprobíhalo. Přitom dříve se za špehování omlouval, byť o něm prý nevěděl.
Petr Nečas dneska u soudu.
Petr Nečas dneska u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Je to hra se slovy. Média již téměř dva roky plní detaily ze sledování exmanželky bývalého premiéra Radky Nečasové a dvou úředníků z Úřadu vlády. Petr Nečas ale ve středu všechny překvapil.

Bývalý předseda vlády po třech hodinách, kdy vypovídal u soudu s jeho nynější manželkou Janou Nečasovou (dříve Nagyovou), předstoupil před novináře a klidným hlasem prohlásil: "Žádné sledování neprobíhalo."  

Obhajoba tvrdí, že Vojenské zpravodajství "prověřovalo nebezpečí" týkající se Nečasovy rodiny v době, kdy jeho vláda řešila další smlouvu na pronájem stíhaček Gripen. Tuto verzi potvrdil i Nečas. Jeho hra tedy zřejmě spočívá ve významu slova sledovat. To, co obžaloba nazývá sledováním, on může označit za "prověřování nebezpečí", případně "hlídání". 

Nečas navíc řekl, že rozvědku vyzval k akci sám. "K žádné nezákonné činnosti nedošlo," uvedl. Jenže žalobci mají důkazy o opaku. Jsou totiž přesvědčeni, že Jana Nagyová nechala sokyni v lásce Radku Nečasovou sledovat kvůli osobním zájmům.

Důkazů je více, řekl žalobce

"Toto není jediný důkaz v této trestní věci," prohlásil Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zároveň dodal, že kromě listin či svědků mají žalobci v rukávu i odposlechy, které chce nechat přehrát u soudu.

Nečas však dnešní výpovědí popřel svá dřívější slova, která pronesl jako premiér poté, co obří kauza vypukla. Tehdy prohlásil, že nikdy nerozhodl ani nebyl informován o sledování své manželky či dalších podřízených z Úřadu vlády. "Přestože jsem o tomto konání nevěděl, hluboce toho lituji a omlouvám se všem," uvedl Nečas.

A také Jana Nagyová po zatčení mluvila před policií jinak. Tehdy řekla, že premiér o pokynu pro vojenskou rozvědku nic nevěděl.

"Možná hloupě jsem pana Páleníka (bývalý ředitel vojenské rozvědky Ondrej Páleník je také jedním z obžalovaných - pozn. red.) požádala o pomoc. Řekla jsem mu, že se kolem Nečasové pohybují podezřelí lidé, jestli by mi mohl pomoci, jestli by mohl zjistit, o co jde," uvedla Nagyová do policejního protokolu.

Nečas však nyní tvrdí, že před soudem řekl pravdu. Přivodit si tím může problémy. Bajger prohlásil, že až po pravomocném rozsudku budou řešit, zda nezačnou Nečase za jeho slova prověřovat. Premiér totiž zřejmě úkolovat rozvědku nesměl. Teoreticky by tedy mohl být následně obviněn za zneužití pravomoci.

 

Právě se děje

Další zprávy