Dobeš hází projekt do koše. Figurovali v něm kmotři ODS

Radek Nohl Radek Nohl
9. 6. 2012 8:00
Ministerstvo do vyšetření případu nebude žádat Evropskou unii o půlmiliardovou dotaci
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obvinění zástupců stavebních firem Viamont DSP a Energetické dopravní stavby (EDS) má první dopady.

Ministerstvo dopravy nebude až do vyšetření případu žádat Evropskou komisi o proplacení více než půl miliardy korun, kterou měla přispět na rekonstrukci děčínského mostu.

Úřad ministra Pavla Dobeše tak zareagoval na policejní stíhání čtyř manažerů, kteří podle policistů při realizaci této zakázky připravili stát na daních o 15 milionů korun.

Mezi obviněnými je i ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák (mezi roky 2007 až 2010 předseda představenstva EDS), který je spojován s vlivným členem ústecké ODS Patrikem Oulickým.

Tomu společně s Alexandrem Novákem a Danielem Ježkem firma EDS patří.

"Ministerstvo dopravy počká na výsledek šetření a do té doby nebude o proplacení Evropskou komisi žádat," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Martin Novák.

Manažeři vystavili faktury za neexistující práci

Policisté během vyšetřování zjistili, že zástupci firem EDS a Viamont DSP při opravě děčínského mostu vystavili Ředitelství silnic a dálnic ČR faktury v hodnotě 50 milionů korun za služby, které pravděpodobně nebyly provedeny.

Ministr dopravy Pavel Dobeš
Ministr dopravy Pavel Dobeš | Foto: Jan Langer

Jenže manažeři je vykázali v daňových přiznáních. Nyní je policisté obvinili z krácení daně a hrozí jim až deset let vězení.

"Potvrdí-li se podezření, je připraveno ministerstvo tuto situaci urychleně řešit," uvedl Novák.

"K případné ztrátě finančních prostředků z Operačního programu doprava však nedojde, peníze by byly využity na jiných náhradních projektech," dodal mluvčí ministerstva.

Stát přitom podle informací z webových stránek ministerstva pro místní rozvoj již firmám peníze, které chtěl úřad Pavla Dobeše získat od Evropské komise, téměř proplatil. 

Jak se v Česku staví silnice, na které tečou miliardy, podívejte se:

Spolupracovali na stavbách za 1,5 miliardy

Zástupci firem poté, co policie zahájila trestní stíhání, situaci nekomentují. Na zaslané otázky Špičák neodpověděl, celý den nebral ani telefon.

Edita Novotná, mluvčí Strabag, pod něhož Viamont DSP spadá, uvedla, že se k případu oficiálně vyjádří až v pondělí.

"Ani netuším, že nějaká společnost EDS existuje. Já těmto ústeckým hrátkám nerozumím. Pokud to tak bude, musí se tím SVS zabývat," odpověděl senátor ODS a člen dozorčí rady SVS Jaroslav Kubera na dotaz, zda by měl Špičák v čele společnosti skončit.

Vlivný člen ODS Alexandr Novák, jeden z majitelů firmy EDS.
Vlivný člen ODS Alexandr Novák, jeden z majitelů firmy EDS. | Foto: Ludvík Hradilek

Policie obvinila čtveřici manažerů kvůli zakázce na rekonstrukci děčínského mostu. Firmy se ale jen za poslední tři roky podílely společně na stavbách za více než 1,5 miliardy korun.

Kromě zmíněné zakázky na opravu mostu v Děčíně za více než 550 milionů korun, stavěly také povodňovou hráz v Ústí nad Labem za zhruba 600 milionů korun.

Za 70 milionů korun ještě pro ústeckou radnici revitalizovaly centrum města. Pro Severočeskou vodárenskou společnost dokončily v roce 2010 dvě zakázky na opravy čistíren odpadních vod celkově za více než půl miliardy korun.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na kauzu pište zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy