Schopní a úspěšní nevstupují do stran, proto jsme v marastu, v jakém jsme, říká Gazdík

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
7. 10. 2016 19:00
Krajské volby budou podle Starostů a nezávislých ukazatelem politické vyspělosti české společnosti. "Toho, jestli k politickému úspěchu stačí peníze a dobré PR, nebo i výsledky," říká předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík. O tom, že by vedle stále slabší TOP 09 hledali pro parlamentní volby nového politického partnera, prý zatím neuvažují. Záležet bude právě i na výsledcích. Naopak s komunisty prý Starostové do koalice nepůjdou. V krajích ani v parlamentu.
Foto: Ludvík Hradilek

Nadcházející krajské volby budou první ostrou generálkou před parlamentními volbami v příštím roce. Zároveň budou jakýmsi lakmusovým papírkem toho, která témata se v těchto dvanácti následujících měsících budou v politice řešit. Jak vnímáte roli Starostů v tomto kontextu a s čím do voleb jdete?

Pro nás budou krajské volby zcela zásadním testem toho, jestli naše politika závisí na skutečných osobnostech. Na lidech, kteří skutečně dokázali, že něco umí. Ve svých firmách, na radnicích, obcích, ve svých povoláních. Takových je na naší kandidátce hodně. Tyto krajské volby ukážou, jestli k úspěchu v politice stačí jen mediální tvář, stovky milionů korun a vykřikovat hesla, která se pak zase odvolají. Jestli už česká společnost skutečně potřebuje kvalitní politiky, nebo stačí ta mediální fasáda a peníze, které všechno zalepí.

Volební speciál 2016

Volby

Kompletní servis k průběhu krajských a senátních voleb na jednom místě >>

Předpokládám, že právě takovou volební strategii podle vás zvolilo hnutí ANO ministra Andreje Babiše. Co když se ale ukáže, že právě jejich přístup je správný a že se volby skutečně vyhrávají penězi a lákavými hesly?

Pro nás to bude znamenat, že česká společnost ještě není zralá na kompletní politickou přeměnu, která musí přijít zdola. A že Starostové mají dál spravovat dobře své obce a čekat, až voliči pochopí, že je něco špatně. Že politické strany strádají. Že politická soutěž dneska není relevantní soutěží, protože ti úspěšní a schopní do politických stran příliš nevstupují. A proto jsme v tom marastu, ve kterém jsme.

Ve stávajícím rozložení politických karet na celostátní úrovni se ze Starostů stali takoví noví lidovci. Tedy malá strana, která může výsledné koalici pomoci k získání potřebné většiny. A tedy strana, o jejíž spolupráci ty velké strany velmi stojí a usilují. Vnímáte to také tak, začínají si vás velké strany předcházet?

Vnímám to tak, ale ne proto, že bychom byli jen jazýčkem na vahách. Tím důvodem je podle mě jednak kvalitní kandidátka Starostů. A ten druhý důvod je podle mě ten, že my neděláme agresivní politiku. Naší strategií je, že podaná ruka starosty platí. A to oceňují i naši političtí konkurenti.

Souhlasíte s tím, že kampaň politických stran letos připomíná spíše kampaň právě před parlamentními volbami?

Rozhodně. Už proto, že se kvůli předčasným volbám posunul ten interval a krajské volby nejsou v polovině volebního období sněmovny, ale až v jeho třetí čtvrtině. A politické strany tak de facto už zahájily právě parlamentní kampaň. Třeba tím, že v krajských volbách slibují témata, která hejtmani a krajská správa ovlivnit vůbec nemůžou. Namátkou – zrušení televizních poplatků pro důchodce, zvýšení důchodů, snížení daňových odvodů. To všechno v rámci kampaně před krajskými volbami z různých stran zaznělo.

Poprvé po dlouhé době nebudou nadcházející volby očekávaným hlasováním proti vládnoucí garnituře. Vláda má podporu, už proto, že se daří ekonomice. Navíc pravice je aktuálně velmi slabá, těžko pozici stran vládnoucí koalice může ohrozit. Starostové přitom spojili své politické působení v posledních letech s TOP 09. Není na čase teď hledat nového "staršího bratra"?

Tohle teď vůbec neřešíme. Za nás platí spojenectví s TOP 09 až do vypršení vzájemné smlouvy, tedy do konce letošního roku.

A po Novém roce?

Po Novém roce očekávám, že si obě strany sedneme a řekneme si, co dál. K tomu ale právě potřebujeme znát výsledek krajských voleb.

Přesto, umíte si teď představit, že by vaším novým politickým partnerem na parlamentní úrovni byla sociální demokracie nebo hnutí ANO?

Upřímně řečeno, neumím. Se sociální demokracií se výrazně lišíme v míře přerozdělování peněz, které chce ČSSD a které chceme my. S ANO se také lišíme poměrně zásadně. Naším principem je subsidiarita. My věříme, že korupce a byrokracie se omezí, když se správa všech věcí co nejvíce přiblíží občanům. Hnutí ANO naopak svými kroky a názory dokazuje, že chce co nejvíc věcí centralizovat. Všechno chce rozhodovat z centra. A to podle nás není dobrý postup. Takže si myslím, že minimálně na předvolební spolupráci Starostové s těmito stranami spolupracovat nebudou.

Jak se díváte na případnou spolupráci s komunisty? Premiér Sobotka a poté i ministr Babiš už opatrně připustili, že už toto téma nemusí být takové tabu jako dosud. Ostatně na krajské úrovni funguje spolupráce s komunisty už od minulých voleb...

Za nás je to jednoduché. Starostové nebudou spolupracovat s žádnou extremistickou stranou, a tou komunisti jsou. Nedovedu si takovou spolupráci představit ani na krajské, ani na celostátní úrovni.

Neumím si představit znamená, že ji vylučujete?

Naprosto vylučuji jakoukoliv spolupráci Starostů s komunisty na krajské nebo celostátní úrovni.

Takže byste nevstoupili do žádné koalice, ve které by komunisti byli?

Ne. Určitě ne.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy