Běžte volit, vyzval studenty rektor Bek. Varuje před virtuálními hrozbami islámem a připomíná Brexit

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
7. 10. 2016 12:58
Rektor Masarykovy unviverzity Mikuláš Bek vyzval pomocí svého profilu na Facebooku studenty, aby nebrali krajské a senátní volby na lehkou váhu a aby přišli k volbám. Je důležité, aby mělo voličstvo rovnoměrnější věkové zastoupení, míní. Potvrdilo se to podle něj například při nedávném britském referendu o vystoupení z Evropské unie.
Foto: Masarykova univerzita

Brno – Pár hodin před otevřením volebních místností udělal rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek něco, co nemá ve zvyku, jak sám upozorňuje. Na svém facebookovém profilu vyzval studenty, aby vzali “rozum do hrsti” a v nadcházejících senátních a krajských volbách přišli k urnám.

“A to jednoduše proto, že není dobré, když vzorek těch, kteří k volbám přijdou, nereprezentuje populaci oprávněných voličů v některých základních demografických charakteristikách, například věku,” vysvětlil rektor v příspěvku s tím, že by měli o budoucnosti středního školství nebo zdravotní a sociální péče rozhodovat i mladí. “S věkem se ostatně nedostavuje jen moudrost, ale také riziko její ztráty,” píše.

Pro Aktuálně.cz Mikuláš Bek vysvětluje, že cítil potřebu studenty jako rektor povzbudit, jelikož výchovu k občanským postojům vnímá jako jednu z rolí univerzity. A v poslední době pozoruje deziluzi z politiky, která vede k tomu, že mladší lidé chodí k volbám stále méně a berou je příliš ležérně.

“Je to zejména vidět na krajských volbách, které se na první pohled týkají řady věcí, které z pohledu někoho, komu je devatenáct, nevypadají jako akutní. Přitom se tam řeší řada otázek, které jsou důležité pro jejich mladší spolužáky, sourozence, prarodiče, protože jde o střední a základní školství, sociální péči, zdravotnictví…,” vyjmenovává.

Varuje před “virtuálními tématy”, která nemají s krajskou politikou nic společného, ale někteří kandidáti se jimi zaklínají. “Jestliže mám v balíčku hlasovacích lístků asi čtyři kandidátky, které se týkají islámu a imigrantů, a přitom jsou volby o tom, jestli bude silnice do města, kde bydlím, sjízdná nebo ne, to je opravdu typ virtuálních témat, která nemají s agendou krajského zastupitelstva nic společného,” říká Bek.

Obává se, že pokud budou k volbám přicházet hlavně vyhraněné protestní skupiny, může dojít k vychýlení výsledků mimo to, co většina společnosti považuje za rozumné. “Na takových věcech, jako je britské referendum, se ukazuje, že neúčast mladších voličů může docela významně ovlivnit výsledek,” poukazuje na nedávné referendum, v němž Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.

Rektor pražské univerzity souhlasí

Přestože rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima podobnou výzvu studentům na sociální sítě nenapsal, s Bekem souhlasí. “Nejen dnes, v první den voleb, ale obecně apeluji na lidi, aby pasivně nečekali a aktivně projevovali své postoje. Je třeba, aby lidé pečlivě sledovali, komu hlas dají, a aby se nenechali ovlivnit líbivými populistickými řečmi,” říká a stejně jako Bek tím podle svých slov myslí hlavně protiislámské a protiimigrační kandidáty. Radí, aby lidé podpořili ty, kteří mají vizi, kam by v kraji mělo směřovat školství, zdravotnictví nebo sociální péče.

“Naše univerzita primárně sídlí v Praze, kde nyní volby kromě senátních nejsou, takže zatím studenty na Facebooku oslovit nehodlám, ale zvážím to do budoucna. Věřím, že studenti k volbám půjdou,” vzkazuje rektor nejstarší a největší české univerzity z konference v Tiraně.

 

Právě se děje

Další zprávy