Sobotka poprvé nevyloučil vládní spolupráci s komunisty. Filip není proti, ale vadí mu NATO

Radek Bartoníček Luboš Kreč Radek Bartoníček, Petr Honzejk, Luboš Kreč
Aktualizováno 5. 10. 2016 10:59
Komunisté se stávají stále žádanějším "zbožím", a to už zdaleka nejen na krajích, ale také přímo na úrovni centrální vlády. Po šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi nevyloučil vládní spolupráci s komunisty ani předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj je něco takového možné, pokud KSČM podpoří proevropské směřování vlády a nebude zpochybňovat členství v NATO.
Vojtěch Filip a Bohuslav Sobotka se můžou jednou sejít ve vládě
Vojtěch Filip a Bohuslav Sobotka se můžou jednou sejít ve vládě | Foto: Jan Langer

Praha – Předseda KSČM Vojtěch Filip se společně se svou stranou stává pomalu obletovanou "nevěstou". Byť komunisty zatím nikdo nepozval přímo do vlády, stále častěji se takové náznaky objevují. Zatím naposledy spolupráci s nimi v rozhovoru pro Hospodářské noviny nevyloučil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Bude záležet na výsledku voleb do sněmovny. Nebudu dělat účet bez hostinského," odpověděl na otázku, co by řekl případné spolupráci s KSČM na vládní úrovni. Podle Sobotky musí taková vláda vycházet z programu ČSSD, což se týká i bezpečnosti země.

"Dokážu si představit spolupráci s komunisty pouze na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a proevropské orientace vlády," uvedl doslova Sobotka.

Ten dosud patřil v sociální demokracii k těm, kteří byli proti zrušení takzvaného bohumínského usnesení, kterým si ČSSD zakázala vládnutí s komunisty. V sociální demokracii jsou ale stále více slyšet hlasy, aby toto usnesení bylo zrušeno.

NATO? Referendum, říká Filip

Jak na Sobotkova slova reagoval předseda komunistů Vojtěch Filip? Bylo patrné, že jej potěšila. "Je vidět, že odzvonilo lžím, podle kterých prý nemáme koaliční potenciál. Máme ho, je zřejmé, že alespoň část politiků nás bere jako legitimní politickou stranu, se kterou je spolupráce na všech úrovních běžná," podotkl Filip.

Problémem ale zůstává Sobotkova "podmínka" ohledně toho, aby komunisté nejen podporovali proevropské směřování vlády, ale také nevystupovali proti členství v NATO. "My nejsme určitě protievropští, byť my nechceme Evropu jako byrokratický moloch. No a pokud jde o NATO, tam trváme na referendu o vystoupení. Vždyť kdyby takové referendum bylo a občané rozhodli o vystoupení, tak by se musela ČSSD podřídit," míní šéf komunistů.

Ovšem i pro takový případ si ponechává otevřená vrátka, za určitých okolností si dovede představit, že by KSČM byla ve vládě, která je v NATO. "To v případě, že by šlo o vládu na principu národní shody nebo něčeho podobného, když by nastalo vážné ohrožení státu," dodal.

Ani Babiš komunisty nevylučuje

Úvahy o budoucí vládě jsou stále častější, protože průzkumy veřejného mínění naznačují zatím poměrně těsný výsledek parlamentních voleb v roce 2017. Ať už vyhraje ČSSD, nebo hnutí ANO – jak ukazují průzkumy –, obě strany budou potřebovat ke spolupráci další partaje. Což může být problém zejména pro ANO, které se dlouhodobě "strefuje" do tradičních politických stran.

Možná i proto předseda ANO Andrej Babiš v zářijovém čísle časopisu Týden vládní spolupráci s KSČM jednoznačně nevyloučil. "Určitě bychom tam (ve vládě) s nimi být nechtěli. Ale pokud vznikne po volbách nějaká situace, tak budeme vyjednávat se všemi. Proč bychom měli komunisty ignorovat? Jaký je k tomu důvod?" ptal se Babiš.

V krajích to funguje

Zatím komunisté vládnou s ČSSD na řadě krajů a lze očekávat, že budou spojenci i po nynějších krajských volbách. Předseda Sobotka si takovou spolupráci hodně pochvaluje a nevidí v ní žádný problém.

"Naše zkušenosti za čtyři a někdy i osm let fungování koalic v krajích ukazují, že komunisté nejsou nebezpeční. Koalice s nimi nijak nekompromitují sociálnědemokratickou politiku ani sociálnědemokratický program," říká Sobotka.

"Koalice s KSČM v krajích zafungovaly, pracují ve prospěch občanů a jsou stabilní. Naše zkušenost s levicovými koalicemi není špatná, a pokud to bude vycházet, jsme připraveni v nich pokračovat," dodal předseda ČSSD.

Pokud Babišovi po volbách vyjde vláda ANO a menší strany s podporou KSČM, proč by se bránil vytouženému premiérskému křeslu? tvrdí komentátor Klimeš. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

před 1 hodinou

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy