Mimořádná zpráva

Že jste jeli objížďkou? To je vaše riziko, řekl soud a přikázal ČD Cargo doplatit SŽDC 127 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 8. 2016 17:45
Největší nákladní dopravce na železnici, ČD Cargo, neuspěl u Nejvyššího soudu s dovoláním proti rozsudku, podle něhož musel doplatit 127 milionů za použití kolejí Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Dopravce argumentoval tím, že kvůli opravám tratí musel jezdit objížďkou - a tím mu vznikly vícenáklady v uvedené výši. Soudy ale jeho argument smetly ze stolu. Podle nich SŽDC musí opravovat tratě, aby zajistila jejich provozuschopnost a bezpečnost - a dopravci se musí smířit s tím, že někdy musí jet oklikou. "Jedná se o podnikatelské riziko dopravce," uvedl Městský soud v Praze, jehož verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze a nyní i Nejvyšší soud.
Lokomotiva ČD Cargo
Lokomotiva ČD Cargo | Foto: ČD Cargo

Praha - Faktury za více než devět miliard korun poslala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v letech 2008 až 2010 největšímu tuzemskému dopravci na železnici ČD Cargo za to, že svými vlaky jezdil po jejích tratích. Jenže dopravce část z nich odmítl proplatit. Z uvedené sumy si odečetl 127 milionů korun. Odůvodnil to tím, že kvůli výlukám musel občas jezdit objížďkou.

Správa železniční dopravní cesty ale tento argument neuznala. A když ČD Cargo dál odmítalo dlužnou sumu uhradit, podala k soudu žalobu. Městský soud v Praze a posléze i odvolací vrchní soud konstatovaly, že má na uvedenou sumu nárok, a přikázaly dopravci, aby uvedenou sumu uhradil. Spor společností, které obě vlastní stát, pak minulý měsíc definitivně uzavřel Nejvyšší soud, když zamítl dovolání, které dopravce podal.

ČD Cargo argumentovalo tím, že mu kvůli výlukám vznikla nemalá škoda. Tu si spočítalo jako rozdíl nákladů mezi původní trasou přidělenou jízdním řádem a skutečně ujetými kilometry. Společnost upozorňovala na znění smlouvy, podle které měla právo na využití původně přidělené trasy.

Dopravu zabezpečili

Prvoinstanční soud dal správě železniční cesty za pravdu a přikázal, aby dopravce dlužnou sumu uhradil. Podle něj SŽDC postupovalo podle uzavřené smlouvy, která počítala i s možnými výlukami. "Ve všech zmiňovaných případech žalobkyně (SŽDC) plynulou drážní dopravu zabezpečila, i když se tak stalo po odklonových trasách, které si vyžádaly vyšší náklady žalobce," uvedla soudkyně Naděžda Miková, podle níž SŽDC neporušila své závazky, a nelze tak ani mluvit o škodě.

"Jedná se o podnikatelské riziko dopravce. Nelze také pominout odpovědnost žalobkyně za provozuschopnost a bezpečnost drážní cesty, danou zákonem o drahách," dodala soudkyně, která tak přikázala, aby ČD Cargo zaplatilo 127 milionů a k tomu i náklady řízení, které přesáhly milion korun.  

ČD Cargo se proti verdiktu odvolalo, ale Vrchní soud v Praze jej potvrdil a zdůraznil nutnost udržovat dráhu v provozuschopném stavu. "Žalovaná (ČD Cargo) se sama v souladu se smlouvami zavázala respektovat plán výluk," podotkl odvolací soud.

Verdikt se dopravce pokusil zvrátit ještě dovoláním k Nejvyššímu soudu, ale neuspěl ani u něj. Ten je odmítl pro nekonkrétnost.

ČD Cargo totiž podle Nejvyššího soudu nepřineslo žádný důkaz, kterým by se předchozí soudy nezabývaly. "Pouhý argument, že odvolací soud věc nesprávně posoudil, nestačí," uvedl v odmítavém stanovisku soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Dess.

Nikdo jiný se nesoudil

Samo SŽDC připouští, že uvedený spor byl ojedinělý a žádný jiný dopravce na železnici se k podobnému postupu neuchýlil. "Zmíněný soudní spor byl jediný, který SŽDC vedla s dopravci ohledně vícenákladů v důsledku jízdy odklonem," uvedl mluvčí společnosti Marek Illiaš. Podle něj ČD Cargo již dlužnou sumu uhradila.

A uhradila poté i další sumu, kterou původně zadržovala. Odškodné za objížďky si totiž nárokovala i za rok 2011. Poté, co SŽDC pohrozila, že i v tomto případě podá žalobu, ČD Cargo zaplatilo. "Další finanční částky už nezadržovalo, resp. neprovádělo zápočet vůči ceně za užití železniční dopravní cesty," dodal Illiaš.

Železniční stanici na severu Japonska nechávají otevřenou kvůli jedinému pasažérovi. Zruší ji teprve po závěrečných zkouškách osmnáctileté studentky. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy