Zaplaťte ČEZu miliardu, nařídil soud správě železnic

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 19. 3. 2015 19:42
Nejde o jediný soudní spor mezi Správou železniční dopravní cesty a ČEZ o neodebraný proud. Pokud soud rozhodne stejně, vyšplhá se celková suma ke dvěma miliardám.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČEZ

Praha – Státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) hrozí velké problémy. Společnosti ČEZ, respektive její dceřiné firmě ČEZ Prodej, musí zaplatit přes miliardu korun za ušlý zisk. Navíc je velmi pravděpodobné, že se konečná částka zvýší až na dvě miliardy.

Vrchní soud v Praze totiž ve čtvrtek pravomocně rozhodl, že SŽDC musí polostátní energetické firmě zaplatit 805 milionů korun za elektřinu, kterou si v roce 2010 objednala, ale neodebrala. I s úroky činí dlužná suma ke dni, kdy padl rozsudek, zhruba 1,07 miliardy korun.

Obě firmy se přitom soudí o obdobnou sumu i za rok 2011. Prvoinstanční soud ale zatím v tomto případě nenařídil jednání – čekal, jak dopadne první žaloba za rok 2010. Je tak téměř jisté, že rozhodne zcela stejně a SŽDC tak bude muset nakonec platit více než dvě miliardy.

Zvážíme dovolání

Správa železniční dopravní cesty verdikt zatím nechce příliš komentovat. "Počkáme na písemné vyhotovení rozhodnutí soudu, na základě kterého zvážíme případné další právní kroky," uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský. Společnost sice může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek. A uvedenou sumu bude muset uhradit do 14 dnů poté, co jí přijde písemný rozsudek.

Ptačinský ale odmítl, že by společnosti kvůli nutnosti zaplatit více než miliardu korun hrozily problémy. "Samozřejmě jsme se na případnou prohru museli připravovat a vytvořit rezervy," řekl. SŽDC nicméně v roce 2013 hospodařila se ztrátou 2,2 miliardy, loňský výsledek ještě není znám.

Podle Ptačinského navíc není jisté, že budou muset zaplatit celou sumu najednou. Mohou prý nejen požádat Nejvyšší soud o předběžné opatření, aby nemuseli platit do té doby, než rozhodne o dovolání, nebo se pokusit domluvit s ČEZem splátkový kalendář. 

Nakoupili příliš draze

Příběh začal v prosinci 2008, kdy SŽDC uzavřela tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze za takřka tři miliardy korun ročně. Podle tehdy platného energetického zákona totiž dopravci nemohli kupovat elektřinu přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí.

V polovině roku 2009 se zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho si nakoupí elektřinu. A SŽDC bylo povinno jim na to poskytnout svoji síť.

Dopravci – především České dráhy – toho okamžitě využili a nakoupili si elektřinu rovnou od ČEZu, tedy bez prostředníka. Zatímco SŽDC ji v prosinci 2008 nakoupilo na tři roky dopředu v průměru za 2000 korun za megawatthodinu, České dráhy za rok 2009 zaplatily o plnou třetinu méně. A to 1386 korun za MWh.

SŽDC tak v roce 2010 odebralo místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh pouhých 40 tisíc MWh proudu. A o rok později to bylo podobné. ČEZ Prodej dal proto případ k soudu.  

"Za rok 2010 nám vznikla škoda 805 milionů korun a za rok 2011 vznikla škoda 858 milionů korun," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž s tím, že podnik musí spravovat majetek s péčí řádného hospodáře.

Škodu podnik vyčíslil tak, že spočítal rozdíl, který by vydělal, kdyby prodal proud za původně domluvené ceny.

Nejdřív soud zamítl

Prvoinstanční soud přitom původně žalobu zamítl. I když dal zapravdu tomu, že SŽDC porušila smlouvu a ČEZu vznikla škoda.

"SŽDC ale zprošťují odpovědnosti za tuto škodu liberační důvody," uvedla prvoinstanční soudkyně Růžena Kučerová. A poukázala právě na změnu zákona a to, že si dopravci mohli vybrat, od koho odeberou elektřinu.

Vrchní soud ale argumentaci prvoinstančního soudu odmítl a verdikt otočil. Změnu zákona jako argument pro porušení smlouvy totiž neuznal. "Existovala zde smlouva, která je kupní smlouvou. Tuto smlouvu žalovaný uzavřel a poté porušil," uvedla soudkyně Ivana Svobodová. Podle ní je chyba SŽDC, že se na jednu stranu zavázala odebrat uvedenou elektřinu, ale se svými odběrateli smlouvy, že ji musí odebrat, neuzavřela.

Byl jako Zeus

Spor má ještě jednu rovinu. Cenu, za kterou správce tratí tehdy proud na tři roky koupil. V době, kdy tehdejší šéf SŽDC Jan Komárek podepsal tříletý tendr, byla cena na burze o deset procent nižší a analytici předpovídali pokles o další desítky procent. Policie se o to začala zajímat a spočítala mu škodu ve výši nejméně 439 milionů korun.

Předloni v listopadu prvoinstanční soud rozhodl, že je Komárek vinen. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku ho poslal na dva roky do vězení s tříletou zkušební dobou.

Tento verdikt však loni v březnu změnil odvolací Městský soud v Praze. Rozhodl, že Komárkovo jednání nebylo trestným činem, a osvobodil jej.

"Pochybení bezpochyby spáchal, ale je kryto hrubou nedbalostí," uvedl soudce Luboš Vlasák. Háček je podle něj v tom, že u tohoto trestného činu je nutné prokázat minimálně úmyslnou nedbalost. "A to se státnímu zástupci nepodařilo,“ řekl Vlasák.

Státní zástupce obžalobu postavil na tom, že Komárek o klesající ceně elektřiny na burze věděl. Měl k dispozici grafy o vývoji cen, které si nechal zpracovat. Jenže to Komárek popíral a ani nikdo jiný to nepotvrdil. "Vypověděl, že spoléhal na svůj odborný aparát a že to předtím schválili nejméně čtyři podřízení a že od toho je měl,“ řekl soudce.

Nepřímo pak naznačil, že jsou i další viníci, o nichž by se dalo uvažovat, a s argumentem nevědomé nedbalosti by již nemuseli uspět. "Do jaké míry je to selhání jeho náměstka a dalších lidí, ale soudu nepřísluší hodnotit,“ dodal Vlasák. 

Komárek se hájil i tím, že SŽDC žádnou škodu nezpůsobil. "Nemohla vzniknout škoda, protože SŽDC energie pouze přefakturovávala dalším společnostem,“ argumentoval u soudu. Dále tvrdil, že o poklesu ceny nevěděl. Spolehl se prý na svůj odborný aparát.

"Byl něco jako Zeus. On koupil a ostatní museli koupit od něj. Ano, SŽDC by to nestálo ani korunu, ale krvácely by ostatní státní organizace, které kupovaly elektřinu za nesmyslné ceny,“ uvedl soudce Vlasák.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 53 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 54 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 1 hodinou

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

Další zprávy