Čeští záchranáři z Ukrajiny přivezli chlapečka, kterého zranil granát. Matka zahynula

Čeští záchranáři z Ukrajiny přivezli chlapečka, kterého zranil granát. Matka zahynula
Chlapec utrpěl na Ukrajině zranění hlavy střepinou z dělostřeleckého granátu. Jeho matka ruský útok nepřežila.
Do Fakultní nemocnice v Motole přivezli záchranáři s chlapcem také jeho babičku.
Šéf záchranné služby Davepo Medevac David Veselý, který s týmem záchranářů z Ukrajiny již evakuoval deset zraněných dětí.
Chlapci se v nemocnici dostane potřebné péče, kterou mu ukrajinské špitály nebyly schopny poskytnout. Ve čtvrtek probíhají všechna vyšetření.
Foto: Libor Fojtík
Barbora Doubravová Barbora Doubravová
14. 4. 2022 16:51
Pražská Fakultní nemocnice v Motole ve středu čekala na speciálního pacienta. Kolem sedmé hodiny večer na dětský urgentní příjem kvapně přijely dvě sanitky. Jde o zakončení další úspěšné mise týmu českých záchranářů, kterým se tentokrát podařilo z válčící Ukrajiny evakuovat granátem zraněného pětiletého chlapce i s částí rodiny. Útočili na ně ruští vojáci. Matka výbuch granátu nepřežila.

Ve středu večer, kolem sedmé hodiny, vyskočili ze zadních dveří sanitky tři záchranáři. "Všechno dobrý?" zeptal se jeden z nich malého pětiletého Mychajla a pohladil ho po nohou. Chlapec s ovázanou hlavou seděl na vozíku a zvědavě se rozhlížel. Mezitím ho zdravotníci opatrně vysouvali ven z vozu. Mychajlo přivítal novináře, čekající u vstupu do nemocnice, širokým, veselým úsměvem. Přesto, že před nedávnem prožil otřesné chvíle s tragickým koncem.

Když se spolu s rodinou snažili zhruba před měsícem odjet z malého města Snihurivka v Mykolajivské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, stali se terčem ruského ostřelování. Mychajla zasáhla střepina dělostřeleckého granátu a poranila mu hlavu, jeho otce šrapnel zasáhl do nohy. Mychajlova maminka bohužel zákeřný útok nepřežila.

Těžce zraněný chlapeček bojoval o život. Nakonec skončil v nemocnici v západoukrajinském Lvově. A zde si ho později převzali čeští zdravotníci. V pražském Motole mu lékaři zajistí péči, kterou mu už ukrajinská nemocnice nemohla poskytnout.

"Chlapce jsme přebírali na dětském oddělení ve lvovské nemocnici ve středu ráno v devět hodin. Ke zranění došlo už 13. března, dlouho ale trvalo, než ho stabilizovali," popsal šéf záchranářů David Veselý. Jeho tým kromě Mychajla do Prahy transportoval i další příbuzné včetně poraněného otce. "Vedle v domě, který byl vybombardován, žili jejich příbuzní, takže jsme ještě přivezli chlapcovu babičku a šestnáctiletého kluka, kterému zemřeli oba dva rodiče. Dnešní mise je velmi smutná," dodal Veselý.

Pětiletý Mychailo je podle zdravotníků velmi statečný kluk. "Je v dobré kondici i náladě i přes to vážné poranění. Je stabilizovaný, kromě běžných léků, které bere pravidelně, mu ani během převozu nebylo třeba podávat jakoukoli jinou medikaci," potvrdil záchranář Veselý.

V motolské nemocnici se chlapec nyní podrobuje sérii vyšetření. "Viděla jsem fotografie rány a je hodně veliká. Hned po příjezdu jsme ho přesunuli na kliniku neurochirurgie. Předpokládám, že během čtvrtka proběhne CT a jiná vyšetření. Naši doktoři sice dostali dokumentaci, ale je celá v ukrajinštině. Musí se s ní seznámit a pak se uvidí," sdělila mluvčí motolské nemocnice Ludmila Šimáčková.

"Ještě u nás léčíme kluka, který přijel koncem března, byl zraněn na zádech. Pan Veselý poté dohodl převoz dalšího malého pacienta k nám, protože tady máme špičkové lékaře," doplnila.

Záchranné mise na Ukrajinu jsou logisticky náročné a nevyzpytatelné. Šéf záchranářů David Veselý ještě v úterý ráno netušil, zda mohou pro zraněného Mychaila do válčící země vyrazit. Prosba ukrajinských zdravotníků ovšem dorazila včas a tým českých záchranářů byl už ve dvě odpoledne na cestě. Ve středu ráno chlapce převzali ve lvovské nemocnici a kolem sedmé hodiny večer dorazili do Prahy. Sedmnáct set kilometrů dlouhá mise tak trvala necelých třicet hodin. 

"Často je před samotným výjezdem složité papírování, což tentokrát bylo asi nejkomplikovanější," vysvětlil Veselý. A to i vzhledem k tomu, že vezli ještě sirotka - šestnáctiletého chlapce, kterému zemřeli rodiče - a tatínka malého Mychajla, na něhož se vztahuje mobilizace. "Zdrželi jsme se hlavně na hranicích. Nicméně úřady na Ukrajině stále fungují a díky tomu, že jsme měli povolení a úmrtní list maminky a rodičů druhého chlapce, mohli jsme se všemi odjet z Ukrajiny ven," doplnil záchranář.

Záchranná služba Davepo Medevac z Rudné u Prahy pomáhá na Ukrajině již od začátku války, vozila tam zdravotnický materiál a v posledních týdnech ze země transportuje zraněné. Mychajlo je již desátým zachráněným dítětem, které se českým zdravotníkům podařilo ze země zasažené válkou dostat. Před dvěma týdny evakuovali rovněž do Motola čtyřletého Dmytra, který má vážně poraněná záda následkem bombového útoku v Kyjevě. Plánují ale i další mise.

"Uvidím, co bude dál. Máme výbornou spolupráci s Fakultní nemocnicí Motol. Vypadá to, že bychom ještě mohli pomocí transportního inkubátoru převážet novorozence. Specializujeme se na dětské transporty, dětské nemocnice zatím situaci na Ukrajině zvládají," dodal Veselý, který před nedávnem pro Aktuálně.cz zmínil, že jeho tým na Ukrajině působí již od roku 2014, pořádal školení.

VIDEO: Čeští záchranáři přivezli z Ukrajiny do Prahy pětiletého chlapce, který byl raněn střepinou granátu

Čeští záchranáři přivezli z Ukrajiny do Prahy pětiletého chlapce, který byl raněn střepinou z granátu. | Video: Barbora Doubravová
 

Právě se děje

Další zprávy