Ruská zvěrstva rozčílila 100 tisíc Čechů, na zbraně pro Ukrajinu poslali už miliardu

Jan Horák Jan Horák
14. 4. 2022 5:30
Více než miliardu korun poslali Češi na nákup zbraní pro ukrajinskou armádu bránící se ruské agresi. Peníze se sešly ve sbírce, kterou společně s ukrajinskou ambasádou v Praze organizuje ministerstvo obrany. Hradí se z ní nákup zbraní od českých firem. Dodávky odpovídají požadavkům ukrajinské armády. Jde o model vojenské pomoci, který nemá obdoby. Peníze do sbírky proudí dál.
Do 30 sekund: Zbraně na Ukrajinu (14. 4. 2022) | Video: Aktuálně.cz

"Záběry masakru v Buči z hlavy už asi nikdy nedostanu. Posílám proto co nejdříve 100 milionů korun ze svého ukrajinské ambasádě na nákup zbraní pro hrdinnou armádu. Čím dříve ty rusácké bezmozky vypráskají, tím více nevinných dětí, žen a civilistů se podaří zachránit," napsal první dubnové pondělí Ivo Lukačovič, zakladatel a majitel české internetové jedničky Seznam.cz.

Krátce předtím pronikly na veřejnost snímky válečných zločinů ruských vojáků v malém městě Buča nedaleko Kyjeva. Na ulicích ležela mrtvá těla zavražděných civilistů, někteří měli ruce svázané za zády a prostřelenou hlavu. Mezi oběťmi byly i děti. Rusové oblast opustili poslední týden v březnu po neúspěšné snaze efektivně zaútočit na Kyjev.

Podobně jako Lukačovič prožívalo agresi vojsk prezidenta Vladimira Putina mnoho Čechů, kteří svůj hněv zpracovali stejným způsobem. Poslali peníze do ukrajinsko-české sbírky na vojenskou podporu Ruskem okupované země. Za necelých sedm týdnů od svého spuštění dosáhla sbírka miliardy korun.

117 tisíc dárců

"Momentálně se v rámci sbírky vybrala už více než miliarda, vojenský materiál je nasmlouvaný přibližně za 923 milionů," potvrdila Aktuálně.cz vedoucí tiskového oddělení ministerstva obrany Jana Zechmeisterová. Miliardová hranice padla v úterý. "Podle informací ze zastupitelského úřadu Ukrajiny je do sbírky zapojeno přibližně 117 tisíc dárců," dodala.

Ministerstvo obrany oslovilo ukrajinského velvyslance v Praze Jevhenije Perebyjnise v pátek 25. února, pouhý den po zahájení invaze. Učinilo tak v reakci na zjevnou vůli Čechů pomáhat. Z rychlého jednání vzešel nápad na sbírku vyhlášenou hned o víkendu. Už v neděli se v ní sešlo 55 milionů korun. V pondělí se uzavřely první tři kontrakty na zbraně, které zamířily na Ukrajinu. Od té doby Češi v pomoci nepolevují.

Pomoc přichází i ze světa

Vojenskou pomoc Ukrajině poskytuje kromě Česka i necelá dvacítka zemí z Evropy, celosvětově jich je zhruba třicet. Na konci března se ve Velké Británii konala konference 35 zemí, které se dohodly na další vojenské pomoci Ruskem okupované zemi.

Největší dodávky zajišťují Spojené státy, dosud na Ukrajinu poslaly zbraně za 1,7 miliardy dolarů. Šlo například o protiletadlové systémy Stinger (1400 střel), protitankové zbraně Javelin (pět tisíc střel), stovky ozbrojených dronů Switchblade, 50 milionů kusů munice či 45 tisíc neprůstřelných vest a helem.

"Jsem neskutečně hrdá na solidaritu českých občanů i firem s Ukrajinou, která čelí brutálnímu a zločinnému útoku Putinova Ruska. 117 tisíc dárců a miliarda korun představují jasný vzkaz, na čí straně stojí Česká republika," sdělila Aktuálně.cz ministryně obrany Jana Černochová z ODS.

Nezvyklý model dodávek zbraní

Česká forma vojenské pomoci nemá obdoby. Způsob dodávky zbraní od domácích firem hrazených ze sbírky organizované vládou s ukrajinským velvyslanectvím nezopakoval žádný jiný stát na světě. Česko tak obratem našlo funkční způsob pomoci, jež pro okupovanou zemi představuje významnou podporu.

"Základem je extrémně rychlá koordinace uvnitř státní správy a ve spolupráci s českým obranným průmyslem. Obsahuje několik kroků - identifikaci a výběr vojenského materiálu, schválení exportní licence, zajištění dopravy a předání ukrajinské straně," popsala mluvčí Zechmeisterová.

Na Ukrajinu se tak podle informací Aktuálně.cz podařilo dostat už nižší stovky položek od českých zbrojařů. Do projektu se zapojila necelá dvacítka z nich. Mezi nejvýraznější patří Czechoslovak Group, STV nebo Česká zbrojovka. "Myslím, že Česko dělá opravdu hodně, a jediné, co mohu, a to mě neunaví, je děkovat mu," řekl už dříve Aktuálně.cz ukrajinský velvyslanec Perebyjnis.

Za ministerstvo obrany se na organizaci sbírky nejvíce podílí náměstek pro průmyslovou spolupráci Tomáš Kopečný. Zdůrazňuje několik věcí, mimo jiné zahraniční přesah sbírky. Přestože peníze přicházejí ze Spojených států, Velké Británie, Skandinávie, Pobaltí a dokonce z Japonska či Jižní Koreje, pomoc táhnou Češi. Jejich příspěvky představují 90 procent sbírky.

Většina peněz je od drobných dárců

"Kouzelná jsou setkání s lidmi z neziskového sektoru, kteří se zabývají pomocí uprchlíkům. Zbraně a zbrojaře dosud vnímali trochu jako zlo. Když teď ale vidí ruská zvěrstva na civilistech, cítí bezmoc, hněv a vztek. Poslat peníze do sbírky na zbraně je pro ně v takové chvíli druh psychologické očisty," řekl Aktuálně.cz Kopečný.

Dynamika sbírky byla závratná. Za hodinu se v ní sešlo pět milionů korun, za den to bylo 55 milionů. Další dva týdny přispěvatelé drželi tempo zhruba 40 milionů korun denně. Zveřejněné masakry civilistů v Buči, Borodjance či Irpini, odkud se Rusové po úspěšné obraně Ukrajinců stáhli, hněv Čechů počátkem dubna znovu nakoply.

"Je potřeba říct, že většina peněz je od malých dárců. Často jde o lidi, kteří pošlou několik stovek nebo jednotky tisíc, ale dělají tak opakovaně," popsal náměstek. Příspěvků přesahujících milion korun napočítal několik desítek. Nejvyšší je od zmíněného Iva Lukačoviče. Hned za ním je s 50 miliony korun majitel skupiny technologických firem Jablotron Dalibor Dědek.

O dodaných zbraních se ministerstvo z bezpečnostních důvodů zdráhá mluvit. Kopečný je ochotný dát dva příklady. Na počátku sbírky byla největší poptávka Ukrajiny po protitankových zbraních. "Když začala fronta zamrzávat a Rusové vyklidili sever a severovýchod, je poptávka po těžké bojové technice," uvedl.

Houfnice, RPG, protiletadlové systémy

Těžkou bojovou technikou se rozumí tanky, bojová vozidla pěchoty a obrněné transportéry. Podle informací Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity dodávají české firmy na Ukrajinu za vybrané peníze útočné pušky, lehké kulomety, RPG, houfnice Dana či raketomety RM-70. Jsou to i protiletadlové raketové systémy pro pojízdnou techniku, ale použitelné i pro jednoho vojáka, jako je například střela Stinger.

Nejde přitom o staré kusy, žádné vyřazené zbraně vyrobené v 70. letech. Podle informací Aktuálně.cz zamířily na Ukrajinu například RPG, které z výrobního pásu sjely počátkem letošního roku. "U každé položky kontrolujeme datum výroby a ověřujeme schopnost operačního nasazení. Jsou tam třeba i věci dvacet let staré, ale po modernizaci," zdůrazňuje Kopečný.

Firmy se chovají s pochopením ke kritické situaci. Nechtějí z prodeje svých produktů vytěžit víc, než by se slušelo. "Chápou, že tohle není business as usual. Od začátku jsme se dívali, za jaké ceny prodávaly toto zboží v minulosti, protože to je v registrech. Když nás pak něco ze současné nabídky uhodilo do očí, tak jsme tu firmu hned konfrontovali. Ale u těch velkých se tohle nedělo," uzavřel náměstek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do spadlé skály, pět lidí utrpělo zranění

Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do spadlé skály na kolejích, lokomotiva a první vagon vykolejily, ČTK to řekl mluvčí Českých drah (ČD) Lukáš Kubát. Provoz na trati mezi Berounem a Prahou je přerušený, ČD zajišťují náhradní autobusovou dopravu. Podle mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanové ve vlaku cestovalo zhruba 150 lidí. Mluvčí středočeských záchranářů Monika Nováková ČTK řekla, že pět z nich utrpělo lehké zranění.

Podle webu ČD se nehoda stala kolem 6:00, omezení podle předpokladů potrvá celý dnešek.

Zemanová řekla, že ve vlaku cestovalo zhruba 150 lidí. Lidé sami opustili vlak a odcházeli pěšky, někdo směr Karlštejn, někdo směr Praha, uvedla Zemanová.

Záchranáři ošetřili pět lehce zraněných, čtyři na místě, jeden cestující s pohmožděnou krční páteří byl převezen do nemocnice v Hořovicích, řekla Nováková. Na místě zasahovalo pět záchranářských posádek.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy