Boj nekončí, vzkázalo vládě na 40 tisíc odborářů

Domácí Domácí
21. 9. 2010 16:30
Pochod státních zaměstanců jsme sledovali v online přenosu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tisíce lidí, které zaměstnává stát, demonstrovaly v Praze za udržení výše platů, které teď dostávají. Koaliční vláda se rozhodla seškrtat náklady na mzdy o deset procent. Odboráři se ale bojí, že přijdou o víc.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek totiž chce změnit i systém placení státních zaměstnanců. Větší část bude tvořit osobní příplatek, o kterém rozhodne nadřízený a nebude jistý.

A vzkaz pro vládu. Boj nekončí! Odborovým předákům se podařilo překonat očekávanou účast. Do Prahy se z celé země sjelo 30 až 40 tisíc protestujících.

Prahou pochodovali vedle policistů, hasičů, vězeňských dozorců, celníku, státních úředníků i zdravotní sestry či pracovníci školství. Poprvé se přidali i zaměstnanci ministerstva obrany.

"Jedno se vládě podařilo. Dali vás dohromady jako nikdy předtím za celých dvacet let," řekl předseda Českomoravského odborového svazu Jaroslav Zavadil. "Je to až dojemné. Vždycky jsem záviděl na demonstracích ve Francii, jaký mají materiál. Teď ho máme taky."

Nutno dodat, že redaktoři Aktuálně.cz v online reportáži, kterou vám níže nabízíme, popsali množství alkoholu, který na demonstraci tekl.

Byli jsme také u toho, když dav dvou set lidí vtrhl do budovy ministerstva vnitra, kde zdemoloval bezpečnostní rám i skleněné turnikety.


Z místa


Důležité

Zajímavost

15:00 - V Praze už je znovu relativní klid. Děkujeme za pozornost.

14:40 - Účastníci se rozcházejí. Redaktor Aktuálně.cz se ptal jednoho z pořadatelů akce, Josefa Richtera z hasičských odborů, zda je normální, že se po náměstí válí plechovky od piva. A zda odborům nevadí, že účastníci protestu mnohdy popíjeli pivo i tvrdý alkohol. "Tohle si každý svaz řeší sám. Hasiči pít můžou, a ostatní asi taky... to je přece každého věc," namítá Richter.

14:35 - Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil byl posledním řečníkem. Sdělil demonstrujícím, že se jich sešlo přes čtyřicet tisíc. "Tato vláda je připravena udělat to, co řekla. Připravme se na to," nastínil odborový předák, že demonstrace není poslední akcí proti vládním škrtům.

"Jedno se vládě podařilo. Dali vás dohromady jako nikdy předtím za celých dvacet let," dodal Zavadil.

Boj ale podle něj nekončí. "Půjdeme do dalších a dalších střetů. To je moje výzva. Vyzývám veřejnost, aby si to nenechala líbit," hřímal předák Zavadil.

14:10 - "Mnoho našich kolegů uvrhnou škrty do pasti chudoby. Zasáhnou hlavně střední třídu, přitom právě střední třída udržuje soudržnost ve společnosti," řekla mnohatisícovému davu předsedkyně svazu zaměstnanců státní správy Alena Vondrová. Po ní vystoupily další funkcionářky odborů - zdravotnických nebo civilních zaměstnanců armády.

14:08 - Zatímco proslovy pokračují, mnoho demonstrantů už odchází. Na stávkujících je vidět únava, u některých ovšem způsobena alkoholem.

14:00 - Protestující podpořil předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Podle něj jsou vládní úsporné plány "pokusem na lidech." "Připomíná to chlapečka, který si na pískovišti hraje s mravenci. Neměli bychom se vzdát práv zaměstnanců, která máme," reagoval Kováčik i na plány vlády změnit zákoník práce.

13:53 - Premiér Nečas odborářům vzkázal, že vláda ze svých úsporných plánů nesleví. Premiér je ale ochoten jednat o více platových tabulkách pro různá odvětví.

Neplánovaná část demonstrace: Protestující se dostali do vestibulu budovy ministerstva vnitra. Povalili i bezpečnostní rám. Nikdo nebyl zraněn.
Neplánovaná část demonstrace: Protestující se dostali do vestibulu budovy ministerstva vnitra. Povalili i bezpečnostní rám. Nikdo nebyl zraněn. | Foto: Petr Protivánek

"Vláda neuhne v žádném případě od snížení objemu platových prostředků ve veřejném sektoru o deset procent. O konkrétní formě tohoto snižování jsme připraveni jednat a také jednáme s představiteli příslušných odborových svazů," řekl Nečas. Snahou vlády podle něj bude, aby se snižování platů "nerozběhlo do nějakých resortních tabulek, které se budou lišit resort od resortu," dodal.

13:50 - Další, kdo byl ochotný si s redakcí povídat o svém platu, je žena, která pracuje na jednom z městských úřadů. Tvrdí, že jí rozhodně nejde o desetiprocentní snížení platu.

"Těch 10 % je ukradených i všem ostatním tady. Na to by většina z nás přistoupila. Ale vadí nám navrhované tabulky... Například já, která mám dvacet let praxe a vysokou školu, bych měla od 1. ledna dostat místo 19 700 jen 12 700 hrubého. A to sedím na židli. Jak k tomu přijdou hasiči, kteří chodí do ohně, nebo policajti, po kterých se střílí?

Ministr Drábek tvrdí, že plat půjde dorovnat osobním ohodnocením pro kvalitní pracovníky. "To je samozřejmě výsměch. To nám nikdy nedají," myslí si žena.

13:45 - Redaktor Aktuálně.cz Petr Jemelka si právě povídal s jedním z policistů, kteří dnes stávkovat nemohou, protože jsou ve službě a dohlížejí na pořádek ve městě. "Já s nimi souhlasím. Kdybych měl volno, hned se k demonstraci připojím," říká. "Snižování nákladů, které stát dává na policisty a hasiče, je z logiky věci nesmysl. A pro nás je to demotivující."

Střepy zbyly po návštěvě protestujících v přízemí budovy ministerstva vnitra. Než odešli skandovali:
Střepy zbyly po návštěvě protestujících v přízemí budovy ministerstva vnitra. Než odešli skandovali: | Foto: Petr Protivánek

13:40 - Na blízkém Mánesově mostě se sepisuje petice za odvolání politiků v referendu.

13:30 - Vrchol protestu demonstrace v centru Prahy začala s asi půlhodinovým zpožděním. K demonstrantům hovoří šéf policejních odborů Milan Štěpánek. "Jsme tým, ne individualisté. Všichny složky jsou u policie důležité," vystoupil Štěpánek proti osobnímu odměňování. "Nechceme, aby se rušili služebny a služby policie byly nedostupné, to snad nechtějí ani občané," řekl Štěpánek.

13:26 - Odbory odhadly, že do Prahy přijelo protestovat až třicet tisíc lidí. Podle policie je průvod dlouhý tři a půl kilometru. Demonstranti nyní pochodují podél obou břehů Vltavy. Skupina, která zůstala na letenské straně, se shlukla před Úřadem vlády. Hromadně se píská na píšťalky, provolává, tleská, troubí.

13:20 - Jak v tuto chvíli fungují státní úřady? Normálně. "Na dopravně -správním odboru magistrátu se evidentně pracuje beze změn. Lidí je tu požehnaně, u přepážek odbavují," hlásí reportér Aktuálně.cz Pavel Tomášek.

13:10 - Reportéři Aktuálně.cz si povšimli, že opravdu hodně demonstrujících je vybaveno něčím na posilněnou. Nejvíc jsou k vidění plechovky s pivem. Ty se ostatně válejí na ploše před ministerstvem vnitra.

12:53 - Čelo průvodu už se blíží k Náměstí Jana Palacha. V jednu hodinu tam má vypuknout hlavní demonstrace. Program zatím není znám. Podle ČT24 jsou na místě například sociálně demokratičtí poslanci Jiří Šlégr a Jiří Paroubek, není ale zřejmé, zda vystoupí se svými projevy.

12:40 - Čeho chtějí jednotliví lidé dosáhnout? Například pražský policista, který si povídal s redaktory Aktuálně.cz věří, že demonstrace vládu přiměje, aby své plány se škrty ještě změnila.

"Já v podstatě souhlasím se snížením platů. Ale desetiprocentní snížení nákladů je nereálné," říká. "Dalo by se uvažovat o takových pěti procentech..."

Co navrhuje ministr John?

Ministr vnitra Radek John (VV) už řekl, kde hodlá jeho resort ušetřit příští rok oproti letošku 8 miliard a 300 milionů korun, jak se na tom dohodla vláda.
3,8 miliardy uspoří na platech, 4,5 miliardy na provozu.
Úspor chce dosáhnout zejména škrtnutím 36 procent provozních výdajů a 36 procent investičních výdajů. "Šli jsme po milionových částkách. A pak jsme museli škrtat i statisícové částky a nakonec i desetikorunové. Takže za občerstvení nebudeme vydávat stokorunu na člověka, ale 90 korun," řekl ministr.
Policie se dotkne to, že se nepostaví nová budova v Liberci, pokusí se o změnu zákona, aby policie nemusela platit za odposlechy mobilním operátorům a zarazí všechny zahraniční policejní mise. Jen na nich ušetří 60 mil. korun.
Další podrobnosti čtěte zde: Ušetříme třetinu výdajů, dáme méně i na chlebíčky, řekl John

12:30 - CO SE DĚLO NA VNITRU?

Podle redaktorů Aktuálně.cz se dvě stě, tři sta policistů nahrnulo do budovy. Před vchodem stál službu konající policista s mladou kolegyní. S nimi se dav začal celkem tvrdě přetahovat. Pak pronikl do budovy.

Demonstrující rozmlátili skleněné turnikety, které za vchodem jsou, na zem povalili mobilní rám, který má detekovat zbraně. Podupali ho a hnali se dál. Přes další dveře už ale nepronikli a po chvíli se vrátili k pochodujícím demonstrantům, kteří míří k vládě. "Zůstali tu střepy, strašný nepořádek, válejí se tu lahve od piva...," popisují redaktoři Aktuálně.cz.

UPOZORNĚNÍ: Celou "přepadovku" vnitra máme natočenou. Připravujeme pro vás videoreportáž.

12:29 - Ministerstvo vnitra je demonstranty obklíčeno, tramvaje nejezdí ani v jednom směru. Lidé blokují i letenský tunel a i další jdou si před vchod žádat ministra.

12:14 - DEMONSTRANTI PRONIKLI DO BUDOVY MINISTERSTVA VNITRA. Kameraman Aktuálně.cz Petr Protivánek hlásí, že se desítkám lidí podařilo dostat se do budovu úřadu, který sídlí v cípu Letenské pláně. Někteří měli proniknout i za bezpečnostní rám.

"Přetlačili ochranku, zrušili kontrolní rám a jsou za vestibulem," hlásí Petr Protivánek. Protestující ve vestibulu budovy skandovali heslo "Radku, ven!".

12:16 - Demonstranti se opět dali na pochod. Dopravu se snaží řídit policisté ve službě, zatím se jim to daří.

12:08 - Protesty neovlivňují jen řidiče ale i uživatele MHD. Demonstranti zastavili dopravu v ulici Milady Horákové. Tramvaje tu projíždějí jen velmi pomalu nebo stojí.

12:04 - Demonstrace proti škrtům v platech státních zaměstnanců není stávkou. Účastníci si vzali dovolenou nebo přišli v osobním volnu. Komentoval to i prezident Václav Klaus.

"Já jsem se včera dozvěděl půvabnou věc, že v jednom podniku, v jedné instituci, se rozhodli přijít na tu demonstraci, ale po Česku. Jak je všechno zkarikováno, aby nikoho nenaštvali, tak si všichni vzali náhradní volno. To je klasická ukázka české demonstrace," řekl Klaus ČTK. "Demonstrace neřeší věci, myslím, že to všichni rozumní lidé vědí."

11:56 - Cíl téměř splněn. Odbory chtěly mít na dnešním shromáždění dvacet tisíc lidí. Podle odhadů hlídkujících policistů pochoduje Prahou asi 17 až 20 tisíc lidí. Uvedla to ČT24.

11:48 - Nejhlučněji se reportérům Aktuálně.cz jeví policisté. Před budovu ministerstva přinesli černou rakev, na níž byla policejní čepice a věnec.

11:40 - Proč do Prahy přijel Jaromír Seidler, hasič z Ostravy? "Nesouhlasím s tím, aby se snižovaly platy lidem v terénu. Nám by spíš měli přidat. Ať si to zkusí, sbírat mrtvoly," říká nahněvaně při rozhovoru pro Aktuálně.cz. Pan Seidler má za to, že stát nemá paušálně brát peníze všem svým zaměstnancům, ale jen těm v kancelářích.

11:35 - Demonstrující se na Letné začali sjednocovat do bloků. Momentálně mávají transparenty před budovou ministerstva vnitra.

11:34 - Protest začne před ministerstvem vnitra, které sídlí v bezprostřední blízkosti Letenské pláně. Po celou trasu pochodu se budou přidávat další skupiny protestujících. Na Palachově náměstí by se všichni měli sejít jednu hodinu po poledni. Policisté doporučují, aby se řidiči Praze 7 a centru města raději vyhnuli.

Demonstranti před tzv. Kachlíkárnou, tedy budovou ministerstva vnitra
Demonstranti před tzv. Kachlíkárnou, tedy budovou ministerstva vnitra | Foto: Petr Jemelka

11:21 - Podle prvních odhadů se už na Letenské pláni sešlo na sedm tisíc lidí a další přijíždějí. Předáci odborů by si přáli, aby se demonstrace zúčastnilo alespoň dvacet tisíc lidí. To by bylo nejvíce od roku 2007, kdy odbory protestovaly proti Topolánkově "škrtformě".

11:18 - Dnešní "nepřítel číslo jedna" ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek vzkázal odborovým předákům, že na jednání nebyli ochotni konstruktivně distkutovat, ale jen překrucovali vládní záměry.

11:15 - Na Letenské pláni se organizátoři pokoušejí seřadit přítomné dle profesí. Ale zatím to moc nejde. Organizace dosti vázne, zvláště policisté jsou podle redaktora Aktuálně.cz dosti neochotni se zorganizovat.

11:05 - Dalšími, kdo byl ochoten si s redakcí povídat o důvodech, proč demonstrují, byla skupina žen, které pracují na Správě sociálního zabezpečí pro Prahu - západ.

"Už mám dost toho, jak politici říkají na kamery lži a lidé na to slyší. Dívali jsme se do nových tabulek. Plat nám nesníží o 10 procent, ale spíš o 30 až 40 procent."

Ženy - ani ony si nepřály, abychom v tisku zveřejnily jejich jména - prostudovaly poslední návrhy, které pro vládu připravil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

"Je to zjevné, čím větší zkušenosti, tím víc na tom člověk bude bit," zlobí se jedna z žen, které to přijde nespravedlivé.

Co navrhuje ministr Drábek?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek poslal do vlády konkrétní návrh, jak státní platy změnit. Nejde jen o škrty, ale hlavně o nová pravidla pro odměňování.
Podle Drábka má zcela skončit dosavadní systém, kdy jsou zaměstnanci odměňováni (kromě dosaženého vzdělání) podle počtu let strávených ve státní správě. Těchto takzvaných platových stupňů zatím existuje dvanáct a zaručují automatický růst základní složky platu.
Například řadový úředník finančního úřadu má dosud (v deváté platové třídě) při nástupu základní plat 14 220 korun. Postupně se mu zvyšuje, po deseti letech bere 17 110 korun a vydrží-li přes 32 let, tak 21 390 korun.
Čtěte více: Stát sníží platy. Za odsezená léta už víc peněz nebude

11:00 - Redaktor Aktuálně.cz Petr Jemelka si povídal o důvodech, proč do Prahy přijeli demonstrovat, se skupinou policistů.
Šlo převážně o nováčky, kteří slouží mimo Prahu.

"Všude se píše, že plat začínajících policistů je 26 tisíc korun. Nevím, kdo to má. Já mám 18 tisíc hrubého," říká mladá žena v uniformě. Na jméno mluvit nechce, nepřeje si nepříjemnosti. "Pochopte to. Tohle je poslední pokus... Vždyť mně by vyšlo líp, kdybych šla krájet salámy do Kauflandu..."

10:50 - Ačkoli do oficiálního začátku demonstrace zbývají více než dvě hodiny, Letenská pláň je skoro plná. Tedy - prostor před stadionem fotbalové Sparty. Zpravodaj Aktuálně.cz z místa hlásí, že přicházejí nové početné skupiny.
Lidé si povídají mezi s sebou, ozývá se pískot, zkouší se trumpetky.

 

Právě se děje

Další zprávy