Foto: Běloruské demonstrace psaly dějiny, řekla Cichanouská. Teď ji podpořili v Praze

Foto: Běloruské demonstrace psaly dějiny, řekla Cichanouská. Teď ji podpořili v Praze
Svůj nesouhlas s represivními praktikami Lukašenkova režimu přišli demonstranti vyjádřit na Staroměstské náměstí.
Na pódiu k účastníkům akce promluvila i vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.
Běloruské demonstrace byly podle Cichanouské momenty, kdy se psala historie. "Byla psaná dvěma pojmy. Na jedné straně bolest všech lidí, kteří byli mučeni, když byly potlačovány demonstrace. Na druhé straně pýcha na toto vzepětí a nový začátek Běloruska," řekla Cichanouská.
Cichanouská je momentálně na čtyřdenní návštěvě Prahy, do Česka ji pozval předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal, Jan Mudra, Jana Kramlová
Aktualizováno 7. 6. 2021 20:28
Na Staroměstském náměstí se sešlo několik set lidí na demonstraci "Společně za Bělorusko", kterou pořádají hnutí Milion chvilek pro demokracii a iniciativa Masaryk. Účastníci chtěli vyjádřit podporu utlačovaným lidem, kteří nesouhlasí s autoritářským režimem, kterým v zemi vládne Alexandr Lukašenko. Promluvila na ní i představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Úrokové sazby hypoték stouply v květnu počtvrté v řadě, ukázal index

Úrokové sazby hypoték míří čtvrtý měsíc v řadě vzhůru. Vyplývá to z výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, podle kterého v květnu vzrostly průměrné sazby na 2,15 procenta z dubnových 2,12 procenta. Hranici dvou procent překročily v březnu.

Odborníci očekávají, že ke konci roku se sazby mohou vyšplhat až ke třem procentům. V důsledku rostoucích cen nemovitostí současně roste i průměrná cena hypotéky, která aktuálně dosahuje 2,925.582 Kč. Před dvěma lety přitom byla o 30 procent níže.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Summit NATO vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí Severoatlantické aliance na pondělním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice v diplomatické při s Ruskem, kterou vyvolala kauza Vrbětice. Českým novinářům to před odpoledním jednáním řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bude jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Nyní se podle Kulhánka k útoku a následné diplomatické roztržce vyjádří i političtí vůdci spojeneckých zemí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy