reklama
 
 

Evidence tržeb bude později, vláda ji posunula o čtvrt roku

Aktualizováno 27. 8. 2015 16:46
Koaliční rada schválila návrh ministerstva financí, aby se prodloužila doba mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm.

Praha - Elektronická evidence tržeb začne pravděpodobně fungovat až od poloviny příštího roku. Koaliční rada totiž schválila návrh ministerstva financí, aby se prodloužila doba mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm.

Dosud ministerstvo uvádělo, že by evidence tržeb měla být spuštěna od dubna příštího roku. Původně přitom úřad vedený Andrejem Babišem chtěl svůj klíčový projekt pro vyšší výběr daní zavést už od ledna roku 2016. 

"Ministerstvo financí se vzhledem k eskalujícím útokům ze strany opozice a výraznému zpolitizování věcné i technické roviny projektu elektronické evidence tržeb rozhodlo přistoupit k mimořádnému prodloužení doby mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm," řekl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Plánovaná novinka, proti které se bouří velká část podnikatelů, ještě neprošla parlamentem. Schvalování zákona chce opozice TOP 09 a ODS v Poslanecké sněmovně blokovat. Opatření je podle pravicové opozice zbytečné a nenaplní stanovené cíle. Kritici také varují před údajně nebezpečným shromažďováním dat.

Nejdřív restaurace a hotely

Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 000 podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 000 podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Ministerstvo financí odhaduje, že opatření by mohlo přinést až 10 miliard ročně navíc, které dosud na daních utíkají.

Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH za stravovací služby z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Koaliční rada se na svém středečním jednání zabývala i výhradami lidovců k elektronické evidenci tržeb. Debata nad jednou z klíčových priorit koalice bude pokračovat i v pondělí. Naopak spojení sněmovního hlasování o elektronické evidenci s hlasováním o důvěře vládě, jak o něm uvažoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zástupci koalice neřešili.

autoři: Ekonomika, ČTK | 27. 8. 2015 16:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama