Evidence tržeb bude později, vláda ji posunula o čtvrt roku

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 27. 8. 2015 16:46
Koaliční rada schválila návrh ministerstva financí, aby se prodloužila doba mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Elektronická evidence tržeb začne pravděpodobně fungovat až od poloviny příštího roku. Koaliční rada totiž schválila návrh ministerstva financí, aby se prodloužila doba mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm.

Dosud ministerstvo uvádělo, že by evidence tržeb měla být spuštěna od dubna příštího roku. Původně přitom úřad vedený Andrejem Babišem chtěl svůj klíčový projekt pro vyšší výběr daní zavést už od ledna roku 2016. 

"Ministerstvo financí se vzhledem k eskalujícím útokům ze strany opozice a výraznému zpolitizování věcné i technické roviny projektu elektronické evidence tržeb rozhodlo přistoupit k mimořádnému prodloužení doby mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm," řekl Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Plánovaná novinka, proti které se bouří velká část podnikatelů, ještě neprošla parlamentem. Schvalování zákona chce opozice TOP 09 a ODS v Poslanecké sněmovně blokovat. Opatření je podle pravicové opozice zbytečné a nenaplní stanovené cíle. Kritici také varují před údajně nebezpečným shromažďováním dat.

Nejdřív restaurace a hotely

Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 000 podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 000 podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Ministerstvo financí odhaduje, že opatření by mohlo přinést až 10 miliard ročně navíc, které dosud na daních utíkají.

Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH za stravovací služby z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Koaliční rada se na svém středečním jednání zabývala i výhradami lidovců k elektronické evidenci tržeb. Debata nad jednou z klíčových priorit koalice bude pokračovat i v pondělí. Naopak spojení sněmovního hlasování o elektronické evidenci s hlasováním o důvěře vládě, jak o něm uvažoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zástupci koalice neřešili.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy