Kantar pro ČT: Podpora ANO klesla, komunisté ani lidovci by do sněmovny neprošli

Domácí Domácí
20. 9. 2020 12:37
Podle volebního modelu agentury Kantar CZ, zpracovaného pro Českou televizi, klesla podpora hnutí ANO premiéra Andreje Babiše oproti červnovému šetření o 4,5 procentního bodu. Volby by ANO nadále vyhrálo se ziskem 27,5 procenta hlasů, za ním jsou Piráti (19,5 procenta) a třetí ODS s 15 procenty.
Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi
Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi | Foto: Aktuálně.cz

Podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy přišlo hnutí ANO od června o voliče pocházející zejména ze střední generace a spíš s vyšším a středním vzděláním. Jako důvody změny názoru na hnutí ANO uvádějí buď obecnou ztrátu důvěry v něj, příliš velké zadlužení, ke kterému přistoupila vláda pod vedením hnutí, nebo příliš častá a chaotická opatření v boji proti koronaviru, uvedl Ranocha.

Podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by kromě ANO, Pirátů a ODS prošly do Poslanecké sněmovny ještě čtyři další politické strany nebo uskupení: zástupci SPD s 8 procenty, Starostové a nezávislí s podporou 6,5 procenta voličů, ČSSD (5,5 procenta) a TOP 09 (5 procent).

Celkově si od června polepšila SPD, o 2,5 procentního bodu. "Preference SPD jsou však dlouhodobě výrazně rozkolísané, pokles jejich preferencí z minulého měření byl spíše náhodným výkyvem v datech. Jde tak spíše o návrat k normálu," uvedli autoři modelu. O dva body stoupla od června také podpora ODS a o 1,5 bodu Pirátů. STAN a ČSSD si polepšili o půl procentního bodu.

Proti červnovému průzkumu by naopak podle Kantar CZ neuspěli komunisté, kteří si pohoršili o procento na 4,5 procenta, což by znamenalo pobyt mimo sněmovnu. Půl bodu vedle toho ztratila KDU-ČSL, pro kterou by v srpnu hlasovala jen čtyři procenta lidí.

Podle sociologů z Kantar CZ se lidovci sice pohybují v rámci statistické chyby, ale protože jsou dlouhodobě spíš pod pětiprocentní hranicí než nad ní, předpokládají, že by se nyní do sněmovny nedostali. Ještě méně lidí by pak podle volebního modelu podpořilo Trikolóru. V srpnu by získala 2,5 procenta hlasů, což je o půl bodu méně než v červnu.

Společnost Kantar CZ provedla průzkum v době mezi 24. srpnem až 11. zářím mezi 1200 lidmi.

VIDEO: Neřešte covid, obořil se Babiš na poslance

Video: Neřešte covid, obořil se Babiš na poslance a začal mluvit o zahradničení | Video: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy