Kantar pro ČT: Podpora ANO klesla, komunisté ani lidovci by do sněmovny neprošli

Domácí Domácí
20. 9. 2020 12:37
Podle volebního modelu agentury Kantar CZ, zpracovaného pro Českou televizi, klesla podpora hnutí ANO premiéra Andreje Babiše oproti červnovému šetření o 4,5 procentního bodu. Volby by ANO nadále vyhrálo se ziskem 27,5 procenta hlasů, za ním jsou Piráti (19,5 procenta) a třetí ODS s 15 procenty.
Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi
Volební model agentury Kantar CZ pro Českou televizi | Foto: Aktuálně.cz

Podle analytika Kantar CZ Pavla Ranochy přišlo hnutí ANO od června o voliče pocházející zejména ze střední generace a spíš s vyšším a středním vzděláním. Jako důvody změny názoru na hnutí ANO uvádějí buď obecnou ztrátu důvěry v něj, příliš velké zadlužení, ke kterému přistoupila vláda pod vedením hnutí, nebo příliš častá a chaotická opatření v boji proti koronaviru, uvedl Ranocha.

Podle průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi by kromě ANO, Pirátů a ODS prošly do Poslanecké sněmovny ještě čtyři další politické strany nebo uskupení: zástupci SPD s 8 procenty, Starostové a nezávislí s podporou 6,5 procenta voličů, ČSSD (5,5 procenta) a TOP 09 (5 procent).

Celkově si od června polepšila SPD, o 2,5 procentního bodu. "Preference SPD jsou však dlouhodobě výrazně rozkolísané, pokles jejich preferencí z minulého měření byl spíše náhodným výkyvem v datech. Jde tak spíše o návrat k normálu," uvedli autoři modelu. O dva body stoupla od června také podpora ODS a o 1,5 bodu Pirátů. STAN a ČSSD si polepšili o půl procentního bodu.

Proti červnovému průzkumu by naopak podle Kantar CZ neuspěli komunisté, kteří si pohoršili o procento na 4,5 procenta, což by znamenalo pobyt mimo sněmovnu. Půl bodu vedle toho ztratila KDU-ČSL, pro kterou by v srpnu hlasovala jen čtyři procenta lidí.

Podle sociologů z Kantar CZ se lidovci sice pohybují v rámci statistické chyby, ale protože jsou dlouhodobě spíš pod pětiprocentní hranicí než nad ní, předpokládají, že by se nyní do sněmovny nedostali. Ještě méně lidí by pak podle volebního modelu podpořilo Trikolóru. V srpnu by získala 2,5 procenta hlasů, což je o půl bodu méně než v červnu.

Společnost Kantar CZ provedla průzkum v době mezi 24. srpnem až 11. zářím mezi 1200 lidmi.

VIDEO: Neřešte covid, obořil se Babiš na poslance

Video: Neřešte covid, obořil se Babiš na poslance a začal mluvit o zahradničení | Video: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy