Babišův fond jedná o nákupu čtyř dalších klinik, zájem má i o české nemocnice

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 15. 5. 2016 20:31
Fond Hartenberg Capital, který spravuje soukromé peníze ministra financí Andreje Babiše, nyní vlastní v Česku sedm společností, kterým patří kliniky nebo polikliniky. Chce ale dál růst. Většinový vlastník fondu Jozef Janov řekl, že zájem mají i o české nemocnice. Teď však jeho společnost jedná o nákupu čtyř zařízení, která jsou podobná jejich poliklinice ve Velkém Meziříčí.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha - Chuť fondu Hartenberg Capital, který spravuje soukromé peníze ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, po dalších nákupech v tuzemském zdravotnictví roste. Poté, co společnost získala v Česku rozhodující vliv na poli klinik nabízejících umělé oplodnění, chce nakoupit polikliniky a zájem má i o nemocnice.

Nové údaje, které deník Aktuálně.cz získal, ukazují, že Babišův fond již nyní ročně inkasuje jen od největší tuzemské pojišťovny VZP přes 400 milionů korun. Celkově firma získala v loňském roce z veřejných peněz přes 700 milionů. Zhruba stejnou částku pak zaplatili za léčbu sami pacienti.

Kolik zaplatila VZP centrům, která koupil fond Babiše?
Autor fotografie: Vojtěch Marek

Kolik zaplatila VZP centrům, která koupil fond Babiše?

Rok 2015

  • Dům zdraví 33 milionů
  • Gennet Lab 2 miliony
  • Gennet 113 milionů
  • GynCentrum 25 milionů
  • ISCARE 147 milionů
  • První privátní chirurgické centrum 70 milionů
  • Reprofit 15 milionů

Rok 2014

  • Dům zdraví 30 milionů
  • Gennet Lab 2 miliony
  • Gennet 115 milionů
  • GynCentrum 24 milionů
  • ISCARE 128 milionů
  • První privátní chirurgické centrum 72 milionů
  • Reprofit 15 milionů

Rok 2013:

  • Gennet 112 milionů
  • GynCentrum 24 milionů
  • ISCARE 107 milionů
  • První privátní chirurgické centrum 76 milionů
  • Reprofit 16 milionů

Zdroj: VZP

Zdroj: Radek Nohl

Babišův fond nyní vlastní v Česku sedm společností, kterým patří kliniky nebo polikliniky. Chce ale dál růst. Většinový vlastník Hartenberg Capital Jozef Janov Aktuálně.cz řekl, že zájem mají i o české nemocnice. V současné době ale není žádná na prodej. "Když se něco objeví, tak počítám s tím, že bude dalších pět zájemců, takže šance, že uspějeme, bude velmi nízká," uvedl Janov.

Nový obchod oznámí za pár týdnů

Teď však společnost jedná o nákupu čtyř zařízení, která jsou podobná jejich poliklinice ve Velkém Meziříčí. "Jeden bychom snad mohli oznámit rychle, během několika týdnů, pokud se nestane nic nečekaného. Dokud něco nepodepíšeme, tak to není jisté," řekl Janov.  

Z dat zdravotních pojišťoven (přehled v infoboxu) vyplývá, že největší kliniky Gennet a Iscare, které fondu patří, inkasují každá jen od VZP přes sto milionů korun. Janov upřesnil, že zhruba 700 milionů dostávají za léčbu od všech pojišťoven a stejnou částku jim platí i pacienti z Česka a zahraničí. Nákupem nemocnice by fondu úhrady za zdravotní péči několikanásobně vzrostly.

Společnost má každý rok na investice v objemu 150 až 200 milionů korun. "Peníze, které máme, nám umožňují postavit dvě až tři budovy ročně," uvedl Janov. Nová klinika je nyní v Bratislavě, další se má ještě letos postavit v Ostravě a Hradci Králové. Ve Velkém Meziříčí chce firma postavit další budovu, kde nabídne služby seniorům: homecare a denní stacionář. "Máme tam problém s lékaři, takže jim budeme muset postavit byty hlavně pro ty, kteří přijdou s rodinami," doplnil Janov.

Babiš kritizuje, Němečkovi jeho nákupy nevadí

Babiš je dnes zřejmě nejhlasitějším kritikem poměrů v českém zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček od něj dostal řadu dopisů, poslední na konci dubna, v nichž šéf ANO říká, co je třeba změnit. Navíc ministr financí před několika dny odstartoval svou pouť po tuzemských nemocnicích. A také tady mluví o korupci a plýtvání peněz ve zdravotnictví.

Růst fondu, který spravuje Babišovy peníze, již kritizovali poslanci z vládních stran i opozice. Ministr Němeček je opatrný a říká, že jde o soukromou aktivitu Andreje Babiše. "Zákon to členům vlády nezakazuje," odpověděl Němeček na dotaz, zda jako ministr zdravotnictví má obavy z toho, jak se Babišův byznys v jeho resortu rozrůstá.

Několik dopisů si nedávno vyměnil Babiš i se šéfem lékařů Milanem Kubkem. Tomu Babiš vyčetl, že mu jde jen o navýšení platů lékařů. Uvedl také, že platy doktorů v zařízení, které provozuje fond, jsou vyšší než ve státních zařízeních. V Česku berou lékaři podle Janova v průměru 65 tisíc korun. Janov uvedl, že jejich lékaři mají platy o desítky procent v průměru vyšší.     

Ministr financí Němečkovi také v poslední době vytkl, že jeho úředníci příliš nechodí na jednání o centrálních nákupech. Podle Babiše se účastnili jen čtyř setkání z dvaceti. Němeček na to zareagoval slovy, že podřízeným řekl, ať všichni na komise a pracovní skupiny docházejí. 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll upřesnil, že mezi roky 2014 a 2015 v resortu uskutečnili centrální nákupy v objemu půl miliardy korun. Úspora prý byla sto milionů korun. Další centrální nákupy plánuje ministerstvo pro letošek i rok 2017. Mělo by se jednat o minimálně deset zakázek na telekomunikační a bezpečnostní služby, nábytek, antibiotika, hygienické pomůcky nebo dezinfekční prostředky. Jejich výše by měla podle Štolla přesáhnout jednu miliardu korun.

Je třeba definovat, že řízení státu není řízení podniku a politici se musí rozhodnout, jestli chtějí podnikat, nebo řídit stát, říká Bartošek | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy